Vilniuje: +370 676 61110

jolita@100kelioniu.lt

Alytuje: +370 610 36530

info@etuna.lt

BRATISLAVA

Slovakijos pakraštyje, ant Dunojaus upės pakrančių išsidėsčiusi Bratislava yra ne tik šalies sostinė, bet ir didžiausias jos miestas, kuriame gyvena per 400 tūkst. gyventojų. Žinoma, palyginus su didžiosiomis sostinėmis šis skaičius nėra įspūdingas, tačiau žmonių miesto centre niekada netrūksta. Nors miesto istorija siekia net du tūkstančius metų ir siejama su keltų gentimis bei Romos imperija, figūruoja ir netoliese esančios Vengrijos istorijoje. Vis dėlto Slovakijos sostine Bratislava tapo palyginti neseniai – 1969 metais. Šiandien mieste stipriai išvystyta maisto, chemijos ir tekstilės, mašinų pramonė, veikia aukštojo mokslo įstaigos, istorinis paveldas saugomas sutvarkytuose muziejuose bei galerijose. Vis dėlto ne mažiau apie praeitį pasakoja ir bendras Bratislavos vaizdas: čia visai šalia glaudžiasi visiškai skirtingų architektūrinių stilių statiniai, o viską vainikuoja aukštai virš miesto iškilusi pilis.

Transportas

Miestuose kursuoja autobusai (nuo 4 ryto iki vidurnakčio). Didesniuose miestuose viešasis transportas kursuoja per naktį. Kaip tarpmiestiniu transportu patartina naudotis traukiniais – jie patogesni.

Praktiniai patarimai

  • Slovakijos virtuvėje gausu mėsos, todėl vegetarams gali būti nelengva.
  • Slovakai yra šilti ir atviri žmonės, net nepaisydami kalbos barjero stengsis pabendrauti su tavimi.
  • Visada su savimi turėk asmens tapatybės kortelę ar pasą, nes galimas patikrinimas gatvėje. Taip pat praktiška turėti asmens dokumento kopiją.

Maistas

Gero maisto mėgėjai neliks nusivylę restoranais. Galbūt vienintelis trūkumas, kad tarp italų, kinų, meksikiečių ar kitų restoranų gana sudėtinga rasti tikrą slovakišką. Vis dėlto norintiesiems paragauti nacionalinių slovakų patiekalų yra iš ko rinktis. Turbūt žinomiausias slovakų patiekalas yra bryndzove halušky. Tai į koldūnus panašus patiekalas, gaminamas su ožkų sūriu ir mėsa. Taip pat labai populiarūs visai Vidurio Europai būdingi patiekalai, tokie kaip guliašas ar pjausnys.

Lankytinos vietos Bratislavoje

Bratislavos pilis – miesto simbolis, pastatyta ant kalvos virš senamiesčio. Pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose statinys paminėtas 907 metais. Net keturis amžius šią vietovę kirto Romos imperijos pasienis. X amžiuje Bratislava tapo neatsiejama augančios Vengrijos valstybės dalis. XI amžiuje ant kalvos iš akmens pastatyti rūmai ir Šv. Išganytojo bažnyčia. XV amžiuje pilis buvo perstatyta gotikos, XVI amžiuje – renesanso, XVII amžiuje – baroko stiliumi. Šiuo metu pilyje veikia trys muziejai: Archeologijos, Muzikos ir Istorijos.

Slovakijos nacionalinis teatras. Neorenesansinio stiliaus Slovakijos nacionalinis teatras, stovintis Hviezdoslavo aikštėje, pastatytas 1885-1886 metais. Šalia šio pastato puikuojasi 1888 metais vietinio skulptoriaus sukurtas garsusis Ganimedo fontanas.

Šventojo Mykolo vartai ir gatvė yra viena populiariausių lankytinų vietų Bratislavoje. Tai žavi gatvelė, kurioje gausu parduotuvių ir restoranų. Vasaros laikotarpiu šioje gatvėje gausu turistų, gatvės muzikantų bei vietinių gyventojų, kurie mėgaujasi vėsiomis vasaros naktimis.

Šv. Martyno katedra yra Bratislavos senamiesčio pakraštyje – tai svarbiausia miesto gotikinė struktūra. XIII a. romantiniu stiliumi pastatyta bažnyčia, XIV a. pabaigoje pakeitus tris navas, paversta gotikinės architektūros šedevru.Žymiausi katedros kūriniai yra XVIII a. Šv. Martyno statula bei Elgetos skulptūra, išraižyta garsaus austrų baroko skulptoriaus Raphael Donner.

Naujasis tiltas. Jeigu norite daugiau įspūdingų Bratislavos miesto vaizdų, verta užkilti į apžvalgos aikštelę, esančią 80 metrų aukštyje ant Naujojo tilto. Eismas tiltu atidarytas 1971 metais, statinys driekiasi per Dunojaus upę, sujungdamas senamiestį su naujamiesčiu. Tilto viršuje yra ne tik apžvalgos aikštelė, bet ir prabangus restoranas, kurį pasieksite užkildami liftu.

Grasalkovič rūmai kitaip dar vadinami Baltaisiais Slovakijos rūmais, pastatyti 1760 metais grafo Antono Grasalkovič. Šie rūmai kažkada tarnavo kaip Austrijos-Vengrijos ir Habsburgų aristokratijos susitikimo vieta, o šiandien juose įkurta šalies prezidento rezidencija. Pastatą supa didžiulis parkas su barokinio stiliaus sodu. Ši teritorija lankytojams atvira net ir tuomet, kai rūmuose yra apsistojęs prezidentas. Priešais rūmus įrengtas fontanas „Žemė – taikos planeta“ – tai viena mėgstamiausių susitikimų ir pasimatymų vietų Slovakijos sostinėje.

Primatial rūmai. 1778 metais pastatyti rūmai įsikūrę Bratislavos senamiesčio centre. Tai vienas gražiausių pastatų mieste, kuriam žavesio suteikia šviesiai rožinė ir balta eksterjero spalva bei įvairios marmurinės statulos.  Šiandien rūmuose yra Bratislavos mero kabinetas, o žymioje Veidrodžių salėje rengiami koncertai. Kiti lankytini objektai šalia rūmų – kieme esantis fontanas bei Šv. Jurgio statula ir Šv. Vladislovo koplyčia.

Vieną navą ir cilindrinį bokštą turinti Šv. Elžbietos bažnyčia – viena gražiausių Art Nouveau architektūros kūrinių pasaulyje, pastatyta 1907-1913 metais. Jos eksterjeras ryškus, išpuoštas mėlynos spalvos majolikos plytelėmis, kurios pagamintos vakarų Slovakijos mieste – Modroje. Dėl mėlynos spalvos statinys neoficialiai vadinamas Mėlynąja bažnyčia. Ji stovi Bezručova gatvėje, kelios minutės pėsčiomis nuo pagrindinės miesto aikštės.

Senosios miesto rotušės istorija siekia viduramžius. Tai pastatų kompleksas, esantis Slovakijos sostinės senamiestyje. Rotušė laikoma seniausia šalyje. Lankantis rotušės aikštėje galima aplankyti seniausią šalyje Bratislavos miesto muziejų, įkurtą 1868 metais. Ekspozicija supažindina su miesto istorija.

Viduramžių Devino pilis yra Dunojaus ir Moravos upių santakoje, Devino kaime, kuris priklauso Bratislavai. Seniausi gyvenvietės pėdsakai siekia V a. pr. Kr. Pilis laikoma viena iš trijų istoriškai seniausių Slovakijoje. Nuo 1961 metų tai Nacionalinis kultūros paminklas. Šiandien pilis tarnauja kaip muziejus: vidurinioji pilis naudojama kaip sezoninė parodų salė, kurioje galima pamatyti senovės ir viduramžių laikų eksponatus. Urvai naudojami laikinoms parodoms, vadinamoms „Devino pilies architektūros plėtra“. Šiuose urvuose galima pamatyti eksponatus, kurių amžius siekia XII-IX a. Lankytojai į pilį įleidžiami nuo gegužės iki spalio mėnesio.

Gerojo Ganytojo namai. Siauras geltonai baltas rokoko stiliaus pastatas – laikrodžių muziejus. 1765 m. pastatytas statinys vienas nedaugelių, išlaikiusiųjų originalią išvaizdą. Skirtingų amžių laiko ženklai surinkti čia – paprastame, nedideliame muziejuje.

 

Keli faktai apie Slovakiją ir Bratislavą

  • Išrastas parašiutas. Štefan Banič, parašiuto išradėjas, gimė 1870 m. Neštich miestelyje, nutolusiame nuo Bratislavos vos 10 km. Prasidėjus neramumams Europoje, dirbo angliakasiu JAV ir toliau tobulino savo didžiausią gyvenimo kūrinį – skėčio formos parašiutą. 1914 m. vyras atlikto bandomąjį šuolį iš lėktuvo.
  • Labai turtinga sostinė. Bratislava yra tris kartus turtingesnė negu likusi Slovakijos dalis, tad norėdami pigesnio poilsio, galite ieškoti nakvynės kur nors netoli Bratislavos.
  • Vieno žymiausio visų laikų menininkų Andy Warhol šeima yra kilusi iš Slovakijos.