Vasara – atostogų ir kelionių metas, todėl planuojame išvykas į sodybą, kaimą arba į gamtą, išsiruošiame į turistinius žygius ar kelionę į užsienį. Ruošdamiesi kelionei visuomet tikimės nepakartojamų ispūdžių, puikiai pailsėti ir nesame linkę galvoti apie kelionėje tykančius sunkumus. Deja, dažnai neįprastose vietose ir pavojų sveikatai daugiau. Kad tai nesugadintų atostogų, patartina išvykstant į kelionę pasirūpinti savo vaistinėle. Labai svarbu, kad joje būtų priemonių, tinkamų bet kuriomis aplinkybėmis.
Bendras patarimas vaistinėlei: visada pravartu tureti vaistų nuo skausmo, pykinimo, viduriavimo ar vidurių užkietėjimo. O tada jau reikia apgalvoti, kokių dar vaistų jums individualiai gali prireikti. Ten privalo atsidurti jums būtini vaistai, jeigu turite juos periodiškai vartoti (nuo astmos, diabeto ir pan.), apskaičiuojant, kiek reikės kelionės trukmei ir pasiimant kiek daugiau atsargai. Tepalas nuo raumenų skausmo, vaistai nuo peršalimo, pykinimo, pleistrai nuo nuospaudų, kelios kitos smulkmenos ir vaistinėlė beveik parengta. Tačiau atminkime, vaistinėlės sudėtis priklauso ir nuo to, kur susiruošėte atostogauti: ilsintis miestuose pakanka nedidelės vaistinėlės, o išsiruošus į gamtą, kalnus ar kitas sunkiai pasiekiamas, mažai apgyvendintas vietoves, komplektuojant vaistinėlę butina atsižvelgti į galimus sveikatos sutrikimus, konsultuotis su gydytoju dėl būtiniausių vaistų.
Ir vis delto, ko gali prireikti kelioneje?
- Skausmą malšinantys vaistai. Skausmas per atostogas visiškai nepageidaujamas, todėl vaistinėlėje rekomenduojama turėti vaistų nuo skausmo. Jeigu keliausite į atokesnes vietoves, jūsų laukia didelis krūvis, su savimi turėkite stipresnį poveikį turinčių analgetikų.
- Gerklės skausmas. Turėkite čiulpiamųjų tablečių su eukaliptu, mentoliu ar vitaminu C, kurie numalšins gerklės peršulį, atgaivins burnos kvapą.
- Priemones nuo sumušimų ir patempimų. Kelionėje nei vienas nėra apsaugotas nuo sužalojimų, todėl pravartu su savimi turėti skausmą malšinančių ir patempimus gydančių tepalų ar šaldomųjų aerozolių. Skausmui malšinti galima naudoti šaltus kompresus ar ledą, ypač jei skauda sumuštą vietą. Taip pat nepamirškite į kelioninį krepšį įsidėti elastinio binto ir gydomųųu pleistrų, kurie pagelbės pritrynus nuospaudas, pūsles ar stipriau susižeidus.
- Virškinamojo trakto sutrikimai. Norint išvengti virškinimo sutrikimų, keliaujant reikia valgyti reguliariai ir kokybišką maistą. Tačiau kartais taip jau atsitinka, jog netikėtai gali prasidėti viduriavimas, vidurių pūtimas, maudimas ar skrandžio deginimas. Turėkite su savimi vaistų nuo viduriavimo, virškinimo fermentų, rėmens. Pasiimkite ir paprasčiausių angliukų – lengvų negalavimų atveju jie padės. Būtina turėti ir antibiotikų, kurie gali būti reikalingi stipraus apsinuodijimo ar gausaus viduriavimo atveju. Tačiau, kuriuos pasiimti, geriau pasitarti su šeimos gydytoju.
- Alergija. Preparatų nuo alergijos turėtų būti visų keliautojų vaistinėlėse, ne tik alergiškų. Net jei niekada nesate patyrę alergijos simptomų, nesate nuo jų apsaugotas. Jūsų organizmas gali „audringai“ sureaguoti į egzotišką maistą, augalus ar vabzdžių įkandimus. Alergiški žmones su savimi visą laiką reikia turi turėti adrenalino ir alergenui patekus i organizmą, nedelsiant jo susišvirkšti. Nuo to, ar vaistinėlėje yra šių vaistų, gali priklausyti žmogaus gyvybė.
- Stresas. Širdies veiklos sutrikimai. Kelionėje pravartu turėti su savimi silpno poveikio raminamųjų tablečių ir širdies raumenis stiprinančių lašų ar validolio. Tai padės kilus emociniam persitempimui, dideliam fiziniam nuovargiui ar nervų įtampai. Kalio ir magnio preparatai padės esant širdies ritmo sutrikimams.
- Vaistai nuo pykinimo. Pagrindine šio pykinimo priežastis – silpnas vestibiuliarinis aparatas. Jeigu keliaujant jus pykina, patartina prieš kelionę išgerti vaistų nuo pykinimo. Jeigu vaistų neturite, galima čiulpti citrinos skiltelę, metinį ledinuką ar ledo gabalelį.
- Repelentai (kraujasiurbius atbaidančios medžiagos). Keliaujant gamtoje dažnai nepasiseka išvengti vabzdžių įkandimų. Repelentų skleidžiamas kvapas paralyžiuoja vabzdžių kraujasiurbių uoslės receptorius ar tiesiog juos atbaido. Jų gali būti įvairių – aerozoliai, tepalai, kremai, pieštukai ir veikia vidutiniškai 4-6 val. Jeigu apsisaugoti nuo vabzdžių nepavyko ir jums įkando, niežtinčių, skaudančių ar patinusių vietų patartina tepti spiritiniais tirpalais, antihistamininiais tepalais, kurie slopina vabzdžių nuodų sukeltas reakcijas.
- Priemonės odai nuo saulės apsaugoti. Šiltuoju metų laikotarpiu atostogaujant paplūdimyje, kopiant į kalnus ar lankant įžymias vietas, reiketu nepamiršti odą ištepti kremu nuo saules. Tačiau net jie kartais neapsaugo nuo nudegimų. Nestipriai nudegus galima naudoti purškiamą šaltalankių aliejų, tepti medetkų tepalu. Jeigu nudegimai rimti, naudojami.
- Nuolat vartojami vaistai. Jeigu sergate turite sveikatos sutrikimų ir nuolat vartojate medikamentus, nepamirškite jų vykdami į kelionę. Jeigu vykstate į užsienio šalį, su savimi turekite ne tik vaistus, bet ir recepto kopijas ar gydytojo raštą.
- Skiepai. Jeigu vykstate į egzotinę šali, pasidomekite nuo ko reiketų skiepytis ir pasiskiepykite.
- Sveikatos draudimas. Vykdami į užsienį pasirūpinkite sveikatos draudimu. Nelaimes atveju tai apsaugos nuo didelių finansinių nuostolių, jeigu teks kreiptis pagalbos į tos šalies medikus.
Pasiruoškite kelionei ir sugrįžkite saugūs bei sveiki.
Informaciją parengė
Valstybinis aplinkos sveikatos centras