Vilniuje: +370 676 61110

jolita@100kelioniu.lt

Alytuje: +370 610 36530

info@etuna.lt

Naujiena – Madagarkaras (Nosy Be) skrydžiai jau nuo 2018/06/24 iš Varšuvos oro uosto!

Madagaskaras – tai ketvirta pagal dydį sala pasaulyje. Tačiau iš tikrųjų daugiau tokios salos ar vietos pasaulyje kaip Madagaskaras tikrai nerasite. Prieš 160 mln. metų nuo žemyno atsiskyręs žemės lopinėlis tapo 250 000 gyvūnų ir augalų namais, kurių 75% niekur daugiau negyvena. Drėgnieji atogrąžų miškai, tropiniai miškai, pusdykumės – viskas telpa šioje saloje. Tarp medžių skraido rečiausi ir gražiausi pasaulio paukščiai, ant šakų karstosi lemūrai – dar prieš 2000 metų, prieš atkeliaujant malagasų protėviams, jie buvo vieninteliai primatai saloje. Gyvena malagasai ir dabar, sudarę apie 20 klanų ar genčių, kuriuose veikia atskiri tabu, tačiau juos visus vienija tikėjimas protėvių galia. Todėl visa sala nusėta paslaptingais antkapiais, o kaimeliuose vyksta nepaprastos laidotuvių apeigos.

Madagaskare kiekvienas gamtos mylėtojas atras savo kampelį. Sala garsėja nepaliestais ir natūraliais gamtos draustiniais: Berenty, Andasibia-Mantadia, Ranomafama ir begale kitų. Juose galėsite pasigrožėti unikalia salos fauna ir flora. Čia gyvena lemūrai, dainuojantys stulbinančiai panašiai kaip banginiai, ropoja briliantais spindintys driežai, fosos – plėšrūnai, pumos ir šuns hibridai, ir tūkstančiai kitų gyvūnų. Saloje rengiami specialūs turai paukščių mylėtojams. Galima pamatyti daugiau nei 1200 orchidėjų rūšių.

Jei trokštate patirti nenusakomos egzotikos ir nors trumpai pabūti atradėjais, keliaukite po šalies kaimelius, kuriuose žmonės kai kur dar nematę baltaodžių. Malagasų kultūra – tai sudėtingas dabarties ir be galo stiprios praeities mišinys, kuriame šiuolaikinis įstatymas dažniausiai yra žemiau už genties tabu, šiuolaikinės religijos nepriimtinos ar maišosi su senovės šamanizmu, magija ir ritualais. Tačiau nebijokite ir išdrįskite – malagasai be galo draugiški žmonės.

Atsipalaiduokite vis sparčiau dygstančiuose prabangiuose viešbučiuose. Ramiai gurkšnokite kokteilius balto smėlio L‘Ile Sainte-Marie, Nosy Be, Ifany, Masoala paplūdimiuose. Atraskite jūros gelmes, nardydami ties stulbinančiais koralų rifais ar plaukiodami su vamzdeliu krištoliniame Indijos vandenyne, o galbūt išsiruošite į vandenyną pasisveikinti su rykliais? Visa tai ir dar daugiau Jums gali pasiūlyti Madagaskaro kurortai.

Sostinė: Antananarivas arba Tananarivas, Tana – didžiausias salos miestas, kuriame gyvena 1,6 milijono žmonių. Įsikūręs salos centrinėje dalyje 1 468 m aukštyje.

Madagaskaro plotas: 587 040 kv. km. Iš jo 5 500 kv. km sudaro vandenys. Plotas šiek tiek didesnis nei Prancūzijos. Tai sala vakarinėje Indijos vandenyno dalyje, kuri yra nutolusi 425 km nuo pietinės Afrikos rytinio kranto. Madagaskarą supa siaura pakrantės lyguma, salos centre yra plynaukštė su stūksančiais kalnais. Madagaskarą galima padalinti į penkis skirtingus geografinius regionus: rytinę pakrantę, kurioje tęsiasi pakrantės žemumos ir paplūdimiai; Tsaratanano masyvą šiaurėje su aukščiausiu 2 880 metrų d‘Abre (Ambohitra) kalnu; centrinę aukštumą, kurioje kyla raudonų uolienų 800–1880 m aukščio kalnai, rymo užgesę vulkanai, slėniuose žaliuoja ryžių laukai; vakarinę pakrantę –dantytą krantą su svarbiausias salos uostais; pietvakarinę dalį su dykuma.

Madagaskaro pakrantė: bendras pakrantės ilgis – 4 828 km. Salą supa vakarinė Indijos vandenyno dalis. Salos rytuose Indijos vandenynas susiaurėja iki Mozambiko kanalo. Madagaskaro krantas labai įvairus: besidriekiančios lygumos pietuose, uolėti, dantyti iškyšuliai vakaruose. Madagaskarui priklauso ir apie jį esančios salos.

Gyventojų skaičius: 18 mln.

Gyventojų sudėtis: didžioji dauguma malagasų (malajiečiai-indoneziečiai), kotierai (afrikiečiai-malagasai-arabų protėviai), nedidelė dalis prancūzų, indų, komoranų (indo-pakistaniečiai). Gyvena 20 skirtingų etninių grupių. Užsieniečių nedaug.

Valstybinė kalba: trys valstybinės kalbos: anglų, prancūzų ir malagasų, pastarąja kalba šneka beveik visi Madagaskaro gyventojai.

Religija: tenykštė malagasų 52%, krikščionybė 42% (pusė Romos katalikų ir pusė protestantų), islamas 7%.

Politinė sistema: pagal 1992 m. paskelbtą konstituciją Madagaskaras yra respublika. Vykdomoji valdžia priklauso prezidentui, kuris kas 5 metus renkamos tautos, ir ministrui pirmininkui, kuris skiriamas parlamento, prezidentui sutikus. Madagaskaro leidžiamoji valdžia priklauso parlamentui, kurį sudaro Senatas ir Nacionalinė asamblėja.

Klimatas: tropinis pakrantėse, vidutinis salos viduje, sausas pietuose. Madagaskaras turi du sezonus:  karštą ir lietingą sezoną nuo lapkričio iki balandžio ir vėsesnį bei sausesnį nuo gegužės iki spalio. Tačiau klimatas labai priklauso nuo vietovės. Rytinėje pakrantėje lyja daugiausia (iki 3,5 m kritulių per metus), čia taip pat karščiau. Tam daro įtaką tiesiai nuo vandenyno pučiantys pasatų vėjai. Centrinėse aukštumose lietingas sezonas būna vėsesnis ir ne toks drėgnas. Sausasis sezonas pasižymi pačiu gražiausiu giedru dangumi pasaulyje. Vakarinė pakrantė daug sausesnė, ypač sausa pietuose, kur iškrenta tik 300 mm kritulių per metus. Į Madagaskarą geriausia keliauti nuo balandžio iki spalio, gausiausiai turistų apsilanko liepos–rugpjūčio mėnesiais.

PATARIMAI TURISTAMS

Sveikata
Pasirūpinkite savo sveikata iš anksto. Būtinai apsidrauskite. Jei sergate lėtinėmis ligomis, pasitarkite su gydytoju, ar kelionė Jums nepakenks. Nepamirškite skiepų! Pradėkite planuoti skiepus nors prieš 4-5 mėnesius, kadangi kai kuriuos skiepus reikia kartoti kas kelis mėnesius. Rekomenduojama pasiskiepyti nuo hepatito A ir B, vidurių šiltinės, meningokokinės infekcijos. Nepamirškite, jei reikia, atnaujinti kitų vakcinų (difterijos, stabligės, poliomielito ir kt.) Daugiau informacijos ieškokite http://www.saugikelione.lt Madagaskare yra didelė maliarijos rizika, todėl pagalvokite apie profilaktines priemones (vaistus, repelentus, drabužius ir kt.).
Apskritai šalyje toliau nuo Antananarivo medicininės paslaugos prastos, todėl geriausia su savimi turėti reikiamų vaistų, kuriuos laikykite originaliuose įpakavimuose. Būtinai pasiimkite vaistų nuo pilvo skausmo, viduriavimo, rehidracijos miltelių.
Jei lipsite į kalnus, darykite tai neskubėdami ir tinkamai adaptuokitės, kad išvengtumėte aukščio ligos (dusulio, galvos skausmo ir svaigimo, sumišimo, silpnumo, mieguistumo ir kt.). Pajutę šiuos simptomus nustokite kilti ir pasistenkite nusileisti žemiau.
Madagaskare vanduo turi būti naudojamas tik iš sandariai uždarytų butelių. Nevartokite nevirinto vandens maitinimo įstaigose, taip pat venkite ledukų. Jei nesate tikri, kad vanduo buvo virintas, negerkite. Negerkite nevirinto pieno ir nevalgykite pieno produktų. Daržoves stenkitės valgyti virtas ar keptas, vaisius luptus. Žuvį ar mėsą valgykite tik gerai iškeptą. Prieš valgį nusiplaukite rankas, geriausia tam tinka specialios dezinfekcinės servetėlės. Neperdozuokite svaigiųjų gėrimų, karštyje nuo jų greitai pasidaro bloga.

Tinkamai apsisaugokite nuo saulės, kuri Madagaskare labai karšta. Turėkite akinius nuo saulės su UV filtru, atviras kūno vietas tepkite kremu nuo saulės. Deginkitės saikingai ir pradėkite neilgomis (5-7min) saulės voniomis po truputį ilgindami deginimosi laiką.
Venkite maudytis gėlo vandens telkiniuose, nes Madagaskare pasitaiko bilharciozės atvejų. Įsitikinkite, ar baseinai yra tinkamai chloruojami

Ką patartina turėti:
Kelionei rinkitės paprastus ir patogius drabužius, nereikalaujančius priežiūros. Stenkitės rinktis natūralius pluoštus: medvilnę, vilną, šilką. Neišvažiuokite iš namų nepasiėmę ir ko nors šiltesnio, nes kai kada Madagaskaro oras gali būti nenuspėjamas. Nepamirškite galvos apdangalo ir akinių nuo saulės. Pasiimkite ir pieštukų bei tušinukų vietinių vaikams.

Pinigai:
Madagaskaro piniginis vienetas yra ariaras (Malagaso ariaras). Šalyje kainos rašomos su „Ar“ arba „MGA“ simboliais. Ši valiuta gana nauja, todėl dar vis pasitaiko Malagaso frankų (MGF), kuriais nebegalima atsiskaityti, tačiau iki 2009 metų įmanoma pasikeisti bankuose. Vertėtų turėti smulkių banknotų, nes neretai prekeiviai neturi ar nenori duoti grąžos. Keitimo kursas yra apie 1€ – 2617 Ar. Valiutą geriausia pirkti bankuose ir oficialiuose keitimo biuruose, viešbučiuose ir Antananarivo oro uoste. Tačiau ne bankuose kursas blogesnis. Kartais pasitaiko vietinės valiutos banknotų trūkumas. Banko darbo laikas dažniausiai: pirmadienis – penktadienis 08:00–14.00 ir 14:00–16:00. Svarbu prisiminti tai, kad ariaras atgal į eurus ar dolerius nėra keičiamas. Kreditinėmis ir debetinėmis kortelėmis (American Express, MasterCard, Visa) galima atsiskaityti didžiųjų Madagaskaro miestų geriausiuose viešbučiuose, kai kuriose parduotuvėse. Tačiau apskritai kortelės nėra paplitusios ir visur kitur atsiskaitoma grynaisiais. Bankomatus galima rasti tik didžiuosiuose miestuose, todėl patartina visada su savimi turėti pakankamą kiekį valiutos, o kortelę – tik saugumo sumetimais atsargai. Kelionės čekiai gali būti keičiami bankuose ir daugumoje geresnių viešbučių. Tačiau ne Antananarive juos išsikeisti gali būti sunku. Geriausia juos turėti eurais arba doleriais.

Kainos:
Madagaskaras yra palyginus pigi šalis ir kainos joje mažesnės negu Lietuvoje. Žinoma, išleistų pinigų suma priklausys nuo Jūsų asmeninių poreikių. Brangiausia yra Antananarive ir kituose didesniuose šalies miestuose bei kurortuose. Turistinių objektų įėjimo kainos yra nemažos ir gali siekti 10$.
Kainų pavyzdžiai:
Įvairūs užkandžiai: 1-3$,
Lengvi pietūs 3-5$,
Pietūs gerame restorane 5-10$.
Litrinis butelis vandens 0,50$,
300 ml vaisvandenių 0,5-1$,
Butelis alaus 1-2$,
Taksi (taxi-brousses)~10$ dienai

Arbatpinigiai:
Arbatpinigiai nėra privalomi Madagaskare, ar juos duoti padavėjams, taksi vairuotojams, viešbučiuose – renkatės jūs. Tačiau gražus gestas yra „suapvalinti“ savo sąskaitas, ar pridėti 10% arbatpinigių nuo reikiamos sumos. Tai, kas Jums tik keli centai, yra dideli pinigai malagasams.

Etiketas:
Mandagus pasisveikinimas, domėjimasis savijauta ar šeima yra labai svarbi bendravimo dalis Madagaskare. Net jei klausiate kelio ar tik užbėgate į parduotuvę, nepasisveikinti su žmogumi yra labai nemandagu. Dažniausiai užtenka paprasto angliško „how are you“? Žinoma, sukelsite tikrą sensaciją pasisveikinę malagasų kalba „Inona no vaovao?“ ar „labas“ – „Manao ahoana“, „Salama“. Prisiminkite: imti, duoti, valgyti (jei nėra stalo įrankių) tik dešiniąja ranka. Malagasai šia ranka atlieka „švarius“ darbus, o kairioji ranka tinka prausimuisi. Bet kokie pykčio ar meilės reiškimai (bučiavimasis, susikabinimas rankomis) nėra priimtini viešumoje Madagaskare.

Nefotografuokite policininkų ir karininkų ar su jais susijusių pastatų, transporto. Jei fotografuojate vietinius, paprašykite jų leidimo. Kai kurie žmonės už nuotrauką gali paprašyti dovanėlės. Vaikui galėtumėte padovanoti rašiklį ar pieštuką. Pati geriausia dovana – atsiųsti jo nuotrauką. Neretai tai gali būti pirmas kartas, kai vaikas ar net suaugęs pamatys savo atvaizdą popieriuje.

Madagaskare laikas lyg sustoja. Todėl sąvoka „punktualumas“ malagasams yra be galo laisva. Todėl nenustebkite, jei parduotuvė neatsidaro laiku, nesulaukiate žmogaus susitikime ar neatvažiuoja jūsų transportas. Taip pat dėl to nepykite. Transporto priemonės taip pat nepajudės iki tol, kol nebus pilnai pripildytos žmonių.

Malagasai labai draugiški žmonės ir turbūt šypsosi daugiausia visame pasaulyje. Svarbiausia, kad viską daro be galo nuoširdžiai. Ypač tai galima pajusti tolėliau nuo didesnių miestų. Nenustebkite, kad jus nuolat lydės mojuojančių rankų miškas, šviečiančios šypsenos ir „Bonour vazaha!“(sveikas, atvykėli!). Atsakykite tuo pačiu, net nustebsite, kiek galite laimėti nuoširdžia šypsena. Vietiniai kaimeliuose yra labai svetingi. Jie gali Jums pasiūlyti lovą ar vietą kaimelio šventėje. Labai gražus gestas yra pasitarti su šeimos galva ar miestelio vyresniuoju kaip galėtumėte atsidėkoti, tačiau atsidėkoti pinigais reiškia įžeidimą.

Madagaskare be valstybinio įstatymo veikia visa galybė vietinių tabu fady, stenkitės juos gerbti ir sekti, nors dažnai tai labai sunku. Fady gali skirtis net šalia esančiuose kaimeliuose.

Virtuvė:
Madagaskaro virtuvėje dominuoja švieži vaisiai (šimtai bananų rūšių), daržovės ir dideli kiekiai ryžių. Pakrantėse dažniau valgoma žuvis, jūrų gėrybės (omarai, krabai, austrės, krevetės ir kt.). Mėsa taip pat yra dažna patiekalo sudedamoji dalis. Malagasų „duona“ yra ryžių paplotėliai. Desertams dažnai valgomi vaisiai arba geriamos jų sultys. Valgio pabaigoje geriama kava, kuri dažniausiai yra labai gera, padaryta vietinių ir patiekiama labai saldi su kondensuotu pienu. Taip pat geriamas vietinis jogurtas. Kai kurie malagasų patiekalai:
Romazava – mėsos (dažniausiai jautienos) ir daržovių troškinys, pagardintas imbieru.
Ravitoto – kiaulienos troškinys su manijoku. Šie du patiekalai yra malagasų nacionaliniai.
Lasopy – tiršta ir soti daržovių sriuba. Šią sriuba pradedamas valgis.
Troškiniai iš ryžių, degintų ryžių ranonapango ir vištienos, kiaulienos ar jautienos.
Laoka – ryžiai su vištiena, pupelėmis ar kiauliena ir ryžių nuoviru.
Vary Amin Anana – ryžiai su prieskoniais ir daržovėmis su sakay (labai aštriais raudonaisiais pipirais).
Desertai iš ličio vaisių, ananasų, melionų (kantalupų), braškių ir daug kitų, paskaninamų vanile.
Tiko – Tiko vaisiaus sultys, labai populiarios tarp vietinių. Populiarios įvairios vaisių sultys, ypač ličių.
Betsabetsa – stiprios alkoholinės cukranendrių sultys. Labai populiarios rytinėje pakrantėje.
Trembo – fermentuotos kokoso sultys, stiprios, alkoholinės.
THB (Three Horses Beer) – populiariausias Madagaskaro alus.
Queens – silpnesnis Madagaskaro alus.

Vegetarams: Madagaskare galima rasti maisto be mėsos. Tačiau dažnai net pačiame paprasčiausiame padaže ant daržovių gali būti truputis mėsos ar mėsos riebalų. Kai užsakinėjate maistą, naudokite frazę: „Tsy misy hena“ (be mėsos). Tačiau būkite atlaidūs malagasams, jei jie Jūsų vis vien nesupras.

Vizos, atvykimo tvarka:
Lietuvos piliečiams keliaujant į Madagaskarą vizos reikia. Lietuvoje Madagaskaro ambasados nėra, todėl geriausia vizų darymą patikėti kelionių agentūroms. Norint gauti šalies turistinę vizą, jums reikės abiejų, į priekį ir atgal, lėktuvo bilietų rezervacijos kopijos, viešbučio rezervacijos kopijos, 4 vienodų nuotraukų ir paso, kuris turi galioti bent 6 mėnesius ilgiau nei vizos galiojimo trukmė. Viza dažniausiai išduodama per 2 savaites, jos galiojimo trukmė 90 dienų, geriausia ja pasirūpinti iš anksto. Daugkartinio įvažiavimo vizos yra brangesnės. Vizą taip pat galima bandyti gauti pačiame Antananarivo oro uoste, tačiau tuomet rizikuojate užtrukti ar susidurti su įvairiomis nenumatytomis biurokratinėmis problemomis.
Oro uoste turite pereiti pasų ir vizų kontrolę. Jei keliaujate iš geltonojo drugio endeminių šalių, turite turėti vakcinacijos sertifikatą, kad nuo ligos pasiskiepijote. Kitaip nebūsite įleisti į šalį. Sertifikatą tikrina po pasų kontrolės.