Vilniuje: +370 676 61110

jolita@100kelioniu.lt

Alytuje: +370 610 36530

info@etuna.lt

TALINAS

Estijos sostinė Talinas kartu yra ir svarbiausias šalies uostas, įsikūręs šalies šiaurėje, pietinėje Suomijos įlankos pakrantėje.

Talinas tapo svarbiu uostu Skandinavijos-Rusijos prekybos kelyje, ėmė plūsti kryžiuočiai, apkrištiję šalį. 1285 m. Talinas prisijungė prie Hanzos pirklių sąjungos. Viduramžiais Talinas, kuriame gyveno apie 8000 gyventojų, klestėjo. Miestas turėjo 66 tvirtoves (iš kurių išlikę 19) ir buvo apsuptas sienomis. Talinas – vienas geriausiai išlikusių viduramžių miestų Europoje. Taline gyvena maždaug trečdalis Estijos gyventojų.

Miestą sudaro 3 istorinės dalys: Toompea, arba „Katedros kalva“ (miesto valdžios centras), Senamiestis (senovinis Hanzos stiliaus miestas) ir gyvenamoji dalis, esanti į pietus nuo senamiesčio.

Lankytinos vietos

Šv. Kotrynos pasažas. Viena gražiausių mažų alėjų visame senamiestyje – viduramžiškas Šv. Kotrynos pasažas – jungia Vene ir Müürivahe gatves. Šiaurinėje pasažo dalyje galite rasti tai, kas liko iš Šv. Kotrynos bažnyčios (kurios vardu ir pavadinta alėja) ir įvairių didelių, senovinių antkapių, kurie seniau kabėjo šventoriuje. Šiaurinėje pasažo dalyje rasite daugybę amatininkų dirbtuvių. Čia galėsite stebėti, kaip gaminami viduramžiški daiktai, kuriuos vėliau galėsite nusipirkti.

Dainų slėnis. Turbūt nerasite Taline vietos, kuri sietų estus su jų nesenais prisiminimais labiau nei Dainų aikštė. Čia Dainų šventės rengiamos kas keturis metus.

Talino Rotušė – Raekoda. Vienu iš miesto simbolių laikoma Talino rotušė pastatyta XIII a. pradžioje. Praeityje šioje vietoje vykdavo įvairiausios mugės, vykdomos mirties bausmės. Šiandien Rotušė taip pat vaidina svarbų vaidmenį miestiečių gyvenime. Kiekvieną žiemą joje nuo 1441 m. puošiama Kalėdų eglė ir šurmuliuoja kalėdinė mugė, pavasarį vyksta Senamiesčio festivalis – modernioji Viduramžių karnavalo versija, vasaros laikotarpiu vyksta daug įvairių koncertų po atviru dangumi.

Kadriorg parkas. Vos kelios stotelės nuo centro važiuojant tramvajumi ir patenkate į didžiulį parką. Be gražių medžių, vandens telkinių ir gausybės bėgikų Kadriorg parkas glaudžia ir geriausius Estijos muziejus bei Prezidentūrą.

Danijos karaliaus sodas. Ant Katedros kalvos (Toompea), esančios tarp miesto sienos ir Žemutinio bokšto, yra lankytojams atviras sodas, pavadintas Danijos karaliaus garbei.

Talino miesto galerija. Pavadinimas „Miesto galerija“ skamba pakankamai konservatyviai, tačiau neapsigaukite – jis turi mažai bendro su „įprastiniu“ menu. Visada smagi ir visada provokuojanti miesto galerija.

Tompėjos pilis. Nuo tada, kai vokiečių riteriai pastatė akmeninę tvirtovę, kiekviena Estiją valdžiusi imperija naudojo šią pilį kaip savo bazę. Šiandien joje įsikūręs Estijos parlamentas.

Kohtu apžvalgos aikštelė. Tompėjos kalvos rytiniame kampe esanti erdvi Kohtu apžvalgos aikštelė yra ideali vieta norint apžiūrėti Taliną nekopiant siaurais laiptais į labai aukštą bažnyčią senamiestyje. Pasiekę aukščiausią vietą tolumoje pamatysite daugybę pastatų raudonais stogais, pilkus sargybos bokštus, gražias smailes, televizijos bokštą ir moderniojo Talino kontūrus.

Talino miesto sienos ir bokštai. Talino miesto sienos buvo 2,35 km ilgio ir turėjo 46 sienų ir vartų bokštus. Didelės viduramžių miesto sienos sekcijos vis dar stovi šiandien, įskaitant ir 26 gynybinius bokštus. Kiekvienas bokštas turi vardą.

Patarei kalėjimas. Patarei pastatytas kaip jūrų tvirtovė-kalėjimas 1840 m. Nuo 2007 m. čia veikia Kultūros parkas. Už papildomą mokestį galima užsisakyti apžvalgines ekskursijas po kalėjimą ar net patyrimines pramogas, čia galima organizuoti renginius ar šventes.

Balti Jaam turgus. Atokiau nuo turistinių vietų įsikūręs ir sovietine dvasia dvelkiantis turgus šalia centrinės traukinių stoties. Jame lankosi vietiniai, ieškantys maisto ir drabužių geresnėmis kainomis, arba turistai, norintys įsigyti įdomių ir nebrangių sendaikčių. Kiaulienos pjausniai, švieži obuoliai, dėvėti rūbai, šovinių gilzės ar sovietiniai medaliai – visa tai galite rasti čia.

Kumu meno muziejus – vienas iš moderniausių Estijoje. 2006 m. atidarytame muziejuje eksponuojami Estijos klasikų bei šiuolaikinio meno atstovų darbai.

Maistas

Mieste rasite įvairiausių rūšių virtuves – gardžiausius prancūzų, italų, japonų, meksikiečių bei vietinės virtuvės šedevrus. Čia daugybė kavinių ir restoranų, paprastų užeigų bei barų, iš kurių tikrai rasite sau patinkančią. Miesto širdyje – senamiestyje kainos, žinoma, aukštesnės nei kitose miesto dalyse. Siūlome nepraeiti pro Olde Hansa (viduramžių laikus atkuriantis restoranas), Troika (norinties išgirsti rusiško akordeono melodijas bei paragauti rusiškų patiekalų), Kompressor (norintiems paragauti gardžių blynų), Esti Maja (estiškų patiekalų restoranas), Vanaema Juures(istorinis restoranas, menantis tarpukario laikus, 1930-aisiais tai buvo vienas stilingiausių estijos restoranų) ir daugelis kitų. Mieste taip pat rasite ir šiek tiek paprastesnes vietas pavalgyti, čia daugybė kavinių, kuriose galite greitai užkąsti, išgerti puodelį kavos su bandele (Bestseller, Boheem, Liberty, Kompass ir kt.).

Kaip keliauti

Mieste galite keliauti viešiuoju transportu – troleibusu, tramvajumi, autobusu, taip pat automobiliu, pėsčiomis, dviračiu. Talinas nėra labai didelis miestas, todėl senamiestį bei aplink esančius lankytinus objektus labai smagu apžvelgti vaikščiojant pėstute ar riedant dviračiu. Miestą taip pat galite apžiūrėti specialiai tam skirtu Talino apžvalgos autobusu. Dar viena ir greita galimybė nusigauti iš taško A į tašką B yra taksi. Viešasis transportas yra pritaikytas, nebrangus ir patogus keliauti. Dažniausiai autobusuose galite išgirsti įrašą apie sekančią stotelę anglų kalba, kaip ten bebūtų, jie veikia ne visada. Tokiu atveju nesidrovėkite paklausti šalia esančių keleivių.

Kaip kalbėtis

Taline kalbama ir bendraujama estų kalba, tačiau taip pat turėtumėte susikalbėti anglų bei rusų kalbomis. Turistiniuose centruose ir lankytinuose objektuose darbuotojai neretai moka ir kitas vakarų Europos bei Skandinavijos regiono kalbas, tokias kaip suomių, vokiečių, ispanų. Vyresnės kartos žmonės lengviau kalba rusų kalba, jaunesnės – anglų kalba. Anglų kalba sparčiai plečiasi estų tarpe. Žmonės, nors atrodo ramūs ir rimti, iš tiesų yra labai draugiški, turi gerą humoro jausmą ir yra pakankamai atsipalaidavę.