Vilniuje: +370 676 61110

jolita@100kelioniu.lt

Alytuje: +370 610 36530

info@etuna.lt

STAMBULAS

„Rytų ekspresas“, traukinių karalius arba karalių traukinys, ir vėl dunda į miestą, paskendusį amžių glūdumoj tarp dviejų kontinentų, iš kurio Sirkeci stotyje lipa besisvečiuojantys anglų lordai, prancūzų madmuazelės ar iš tarnybinės kamandiruotės grįžtantys turkų pašos; Bosforo sąsiauriu į Auksinį Ragą atplaukia rytietiški prekybiniai laivai apsčiai prikrauti kinų šilko ritinių bei porcelianinių servizų, indų bei Irano prieskonių maišų, egiptietiškos medvilnės ar Damasko plieno gaminių, kurie iškraunami pakrantės muitinės sandėliuose, o vėliau keliauja į Didįjį Stambulo ar egiptietišką turgus… Esu tikras, kad atvykus į Stambulą, ne vieno iš mūsų vaizduotė, keliant pėdomis Bizantijos ar Osmanų imperijos laikų dulkes, norėtų prikelti realybėn ir nutrūkusios tų laikų kasdienybės vaizdinius. Aš pats esu vienas iš tų svajotojų!

Didžiausias Turkijos ir vienas didžiausių pasaulio miestų Stambulas, kuriame gyvena apie 14 mln. gyventojų, yra vienas unikaliausių pasaulio miestų. Jame priskaičiuojama apie 2000 mečečių, 157 krikščionių bažnyčios, 17 sinagogų ir 10 vienuolynų, veikia 35 universitetai, čia reziduoja Didysis Turkijos muftijus, Graikų ir Atėnų Bažnyčių patriarchai, gausu architektūros šedevrų: sultonų Topkapi rūmai, Sofijos soboras, Žydroji ir Suleimanye mečetės, Bazilikos cisternos, hipodromas, Galatos bokštas ir t.t. Tačiau labiausiai šis miestas turėtų žavėti tuos, kurie neapsiriboja vien duokle kelionėse gerai išlavintai regai, o nori išbandyti, pajusti, paskanauti, paklausyti, tiksliau patirti tikrąją Stambulo aurą. O ji ir man pačiam atsiveria vis kitomis spalvomis.

Patirkite malonumą kūnui apsilankydami turkiškose pirtyse, vadinamose hamamais, kuriose pirtininkai vyrai atvykusiems lankytojams vyrams, o moterys – moterims, tarp garo pirčių lankymo atsigulus ant marmurinio šildomo stalo su šiurkščia pirštine ištrina visą kūną, nuimdami negyvą odą, vėliau išmuiluodami putų maišu ir nuplaudami šaltu vandeniu. Tada seka masažas. Senosios XVIa. Cemberlitas arba XVIII a. Cagaloglu bus geriausi pasirinkimai jums.

Apsilankymas Stambulo Didžiajame ar egiptietiškame turguose duoda puikias galimybes atvykėliui ne tik įsigyti tradicinių medžio, keramikos, šilko, sidabro ar aukso dirbinių lauktuvėms, bet ir išgerti tradicinės obuolių, granatų, šalavijų ar liepų žiedų arbatos ar turkiškos kavos senosiose vietos arbatinėse ar kavinėse, išvysti prekybinėse gatvelėse šmirinėjančius vandens pilstytojus ar net patį Nasredina Hodza.

Vaikštant centriniame Stambulo Beyoglu rajone pagrindine Istiklal gatve pajuskite dieną naktį čia zujančias įvairiatautes minias žmonių: vieni pramogauja, kiti apsipirkinėja bei ne vienas atvyksta išbandyti turkiškos virtuvės patiekalų ar skanėstų, perkamų iš vietos gatvės prekeivių (kepti kaštainiai, ryžiais įdarytos midijos) ar užsako saliukus žymiuose vietos restoranuose su vakaro programa (tautiniai šokiai, besisukančių dervišų pasirodymai). Taip pat Sultanahmeto rajone verta užsukti į Pudding Shop restoraną, kuriame lankėsi net pats Bilas Klintonas, išbandyti jų garsiųjų Iskender kebab (Iskendiruno kebabas, smulkiai pjaustyta kepta aviena piene mirkytos baltos duonos patale, užpilta jogurtu ir pamidorų padažu su daržovėmis) ar į šalia esančią Mado ledainę, kurioje vanilės, pistacijų ar šokolado skonio ožkos pieno ledai patiekiami lėkštėje su baklavos pyragėliais.

Jūrinė ekskursija  Bosforo sąsiauriu atveria langą į elito gyvenimą. Azijos ir Europos pusėje esančios pakrantės vilos, vadinamos yali, mena turtingų ir įtakingų Osmanų imperijos ar Naujosios Turkijos respublikos laikų šeimų gyvenimą. Daugelis jų vertinamos vienomis brangiausių rezidencijų pasaulyje, kurių kaina svyruoja tarp 20 – 60 mln. JAV dolerių. Brangiausia yali yra rožinė „Erbilgin Yalisi“ Yenikoy rajone. 2007 m. Forbes žurnalas įvardijo ją penktu brangiausiu namu pasaulyje, įkainuotu 100 mln. JAV dolerių. Joje yra 64 kambariai. Plaukimas Bosforo sąsiauriu, kuris yra 31 km ilgio ir iki 2,5 km pločio bei jungia Juodąją ir Marmuro jūras, leis grožėtis ir daugybe kitų įspūdingų architektūros šedevrų: Osmanų sultonų rūmais, mečetėmis, universitetiniais kompleksais, brangiausiais miesto viešbučiais, brangiausiu miesto diskotekų ir barų rajonu ir t.t. Anadolu (Anatolijos) ir Rumeli (romėnų) tvirtovėse ištisus metus pakrantėje vyksta muzikos ir šokio festivaliai, žymiausių pasaulio dainininkų koncertai.