Vilniuje: +370 676 61110

jolita@100kelioniu.lt

Alytuje: +370 610 36530

info@etuna.lt

RYGA

Ryga – didžiausias Baltijos šalių miestas, kurio senamiestis įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Miestas garsėja Art Noveau architektūros pastatų kolekcija ir yra lyginimas su kitais Europos miestais – Viena, Barselona.

Ji įsikūrusi šalies centre, Rygos įlankos pietų pakraštyje, mūsų didžiausios upės Dauguvos deltoje. Rygoje gyvena daugiau kaip 700 tūkstančių gyventojų ir tai didžiausias miestas Baltijos šalyse. Kadangi Ryga formavosi prekybos kelių sankryžoje, mūsų metropolis tapo įvairių kultūrų susikirtimo miestu, kuriame visuomet galima rasti kažką įdomaus. Ryga yra puikus miestas, į kurį galima keliauti savaitgalį ir kuriame galima patirti naujų pojūčių ir pailsėti.

Ryga vadinama ir architektūros perlu – tai miestas, kuriame vienoje vietoje galima pamatyti miesto kūrimosi pradžioje statytas bažnyčias, viduramžių pastatus Senamiestyje, unikalius Art Nouveau stiliaus pastatus, taip pat šimtmečius išlikusią medinę architektūrą.

Kaip keliauti

Rygoje keliauti galite viešuoju transportu, pėsčiomis, taksi, autobusu, automobiliu, netgi laivu. Kaip visada mes rekomenduojame keliauti pėsčiomis, tai nauda te tik Jūsų kūnui, tačiau ir galimybė artimiau susipažinimui su miestu. Daug lengviau pajusite miesto dvasią ir atmosferą , jei pasileisite į dienos turą pėsčiomis, užsukdami į vietine kavinukes, suvenyrų parduotuvėles, susipažįstant su vietiniais žmonėmis. Mieste veikia viešasis transportas – autobusai ir troleibusai. Taip pat atvažiuoti į Rygą galite ir savu transportu, vos kelios valandos ir Jūs jau Rygoje, tik kelio ženklai su kitokios kalbos užrašais primins, jog esate ne Lietuvoje, visa kita labai panašu. Mieste galite įsigyti pažintinio turo bilietą Dauguvos upe, taip pat iš Rygos laivu galite nuvykti į Jūrmalą.

Gerbkite

Gerbkite vietinius gyventojus ir jie gerbs Jus. Stenkitės pasidžiaugti miestu, nekritikuokite aplinkos, nesivelkite į konfliktus su vietiniais ar kitais turistais, prieš eidami į bažnyčias ar kitus lankytinus objektus atkreipkite dėmesį į ženklus su reikalavimais – ne visur leidžiama fotografuoti ir pan. Venkite veltis į pokalbius apie „sovietinę“ šalies ir miesto praeitį, konfliktus su rusų tautine mažuma. Vietiniai gyventojai yra geranoriški, nors šiek tiek uždari žmonės.

Maistas

Rygoje rasite įvairių rūšių ir šalių virtuves. Čia gausu kavinių ir restoranų, kurie gali pasiūlyti gardžiausius Europos, Azijos, Amerikos ar Latvijos virtuvių šedevrus. Mieste rasite įvairių tipų restoranus – „Vincents“ (moderni Europietiška virtuvė), „Red Fred“ (latvių virtuvė), „Kamala“ (indiška virtuvė), „Habibi“ (centrinės Azijos virtuvė), „el Čarlito“ (meksikietiška virtuvė) ir kt. Esant Rygoje ir Latvijoje tiesiog būtina paragauti vietinių saldainių „Karvutė“, nacionalinio gėrimo „Rigas balsams“, tradicinio kmynų sūrio, nenustebkite, daugelis nacionalinių patiekalų primena tradicinius lietuvių virtuvės patiekalus. Istorinė ir kultūrinė raida bei padėtis įtakojo virtuvių panašumus visoje rytų Europoje. Vykstant į Rygą, keliautojai gali būti tikri, jog jų laukia skanus, sveikas ir įvairiapusiškas maistas.

Lankytinos vietos

Rygos senamiestis (Vecrygos). Kiekvienam į Rygą atvykusiam turistui būtinai pasivaikščioti senamiesčio gatvelėmis. Tai senoji Ryga, istorinis miesto centras, esantis dešiniame Dauguvos krante. Jame galima apžiūrėti unikalius viduramžių architektūros paminklus, nenukentėjusius per Pirmajį ir Antrąjį pasaulinius karus. Neveltui visas Rygos senamiestis įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Centrinis Rygos turgus. Šalia miesto senamiesčio, autobusų ir geležinkelio stoties yra įkurtas Centrinis Rygos turgus – vienas didžiausių Rytų Europoje. Kiekvieną dieną jame apsilanko iki šimto tūkstančių žmonių, kurių nemažą dalį sudaro turistai. Turgus išsiskiria savo gigantiškais pavilijonais, kurie yra tapę neatskiriamu miesto bruožu. Jame galima nusipirkti žuvies, mėsos, duonos gaminių, daržovių, vaisių ir, žinoma, suvenyrų.

Šv. Petro bažnyčia. Rygos senamiestyje esanti Švento Petro bažnyčia laikoma viena seniausių ir vertingiausių viduramžių architektūros statinių Baltijos šalyse. Gotikinio stiliaus aukščiausia miesto bažnyčia rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėta 1209 metais. Bažnyčios 123 metrų bokšte įrengtas liftas, pakeliantis lankytojus į 72 metrų aukštį. Nuo jo atsiveria nuostabi Rygos panorama.

Rygos zoologijos sodas miesto gyventojus ir svečius pradėjo džiuginti nuo 1912 metų. Jis įkurtas didžiausiame Rygos parke Mežaparks, Kišezers ežero pakrantėje. Zoologijos sodo teritorija užima net 20 hektarų plotą. Galima pamatyti 405 gyvūnų rūšių, iš kurių nemaža dalis yra įtraukti į Raudonąją knygą.

Melngalvių rūmai. Rūmai pastatyti 1334 metais, tačiau vėliau nemažai kartų perstatyti. Rekonstrukcijos prireikė ir pasibaigus Antrąjam pasauliniui karui, per kurį pastatas buvo smarkiai apgriautas. Rūmai, kurie iš pradžių vadinti Naujaisiais, pastatyti kaip įvairių susitikimų ir iškilmių vieta Rygoje. XVII amžiuje juose įsikūrė pirklių asociacija – Melngalvių kompanija.

Etnografijos buities muziejus po atviru dangumi įkurtas beveik 88 hektarų žemės sklype, Juglos ežero pakrantėje, maždaug pusvalandis kelio automobiliu nuo Rygos centro. Lankytojus muziejus supažindina su senovės latvių valstiečių kasdienybe. Nuolatinėse ekspozicijose galima apžiūrėti buityje ir darbuose naudotus daiktus.

„Trys broliai“ – pastatų kompleksas, tikras viduramžių architektūros pavyzdys, esantis Rygos senamiestyje, Mazā Pils gatvėje. Seniausias – baltasis brolis, pastatytas XV amžiuje. Jame 1994 metais įkurtas architektūros muziejus, kurio kolekciją sudaro visų Latvijos architektų darbai nuo 1869 metų iki šių dienų.

Laisves paminklas dominuoja Rygos centre, Brīvības bulvare, šalia senamiesčio. Iš vario pagaminta Laisvės statula – mergina, laikanti tris aukso žvaigždes. Šis paminklas yra Latvijos valstybingumo, vienybės ir nepriklausomybės simbolis.

Latvijos Baltieji rūmai – taip vietiniai gyventojai vadina Nacionalinius operos rūmus, kuriuose rodomi aukščiausio lygio operos ir baleto spektakliai. Pastato eksterjeras – puikus klasicizmo pavyzdys, o jo interjere dominuoja įvairių stilių mišinys – klasicizmas, renesansas bei barokas.

Rygos pilis, esanti Dauguvos upės dešiniajame krante yra oficiali Latvijos prezidento rezidencija, taip pat joje įkurtas šalies nacionalinis istorijos muziejus.

Vienintelis Baltijos šalyse įkurtas Aviacinės technikos muziejus yra vienas didžiausių Europoje. Po atviru dangumi esantis muziejus randasi Tarptautinio Rygos oro uosto teritorijoje. Jame galima apžiūrėti daugiau nei 40 lėktuvų ir sraigtasparnių, įvairios karo technikos.

Rygos Filmų muziejus, įsikūręs senamiestyje, Pietavos gatvėje. Jo lobyne daugiau kaip 70.000 įvairiausių eksponatų: kino juostų, fotografijų, filmų apžvalgų, kostiumų, filmavimo technikos, vaizdajuosčių ir t.t.

Ryga ypatinga tuo, jog yra viena iš penkių Art nouveau (secesinio stiliaus) sostinė. Tad šio stiliaus rajoną aplankyti, galima sakyti, privaloma būnant Rygoje. Rajone yra trys pagrindinės gatvės – Alberta, Elizabetes, Strelnieku. Visos yra vos už 10 minučių kelio pėsčiomis nuo senamiesčio. Rajonas laikomas prabangiausiu visame mieste.