Vilniuje: +370 676 61110

jolita@100kelioniu.lt

Alytuje: +370 610 36530

info@etuna.lt

Londonas

Dabartinis Londono miestas susiformavo iš keleto skirtingų miestų ir gyvenviečių, kurios palaipsniui išaugo į svarbų prekybos, kultūros, politikos, verslo, finansų, meno ir mados centrą. Šių dienų Londonas neįsivaizduojamas be įvairių kultūrinių renginių, viso pasaulio akis pritraukiančių mados savaičių, spalvingų miesto rajonų bei milžiniško gyvenimo tempo. Londonas daugeliui asocijuojasi su žymiuoju Big Benu, Tauerio tiltu bei Temzės upe, kuri skiria miestą į dvi dalis. Mieste įsikūrusios net trys meno galerijos, patenkančios į pasaulio top dešimtuką, yra daugiau nei 170 muziejų, net keturi miesto objektai yra įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Miestas gali pasigirti ir savo metro sistema, kuri yra pati seniausia visame pasaulyje. Londonas sužavi beveik kiekvieną jį aplankiusį – čia norisi grįžti dar ir dar. :)

Įdomūs faktai apie Londoną :

  • Londone yra 160 muziejų, 100 teatrų, 80 parkų
  • Londone yra 5 oro uostai (Heathrow, Gatwick, Stansted, Luton ir City) ir 8 geležinkelio stotys
  • 1863 m. Londone buvo atidaryta pirmoji pasaulyje metro linija
  • Londone gyvena žmonės, priklausantys daugiau nei 200 tautų
  • Londone yra net 4 į Unesco pasaulio paveldo sąrašą įtraukti objektai – tai Tower of London, Kew karališkieji botanikos sodai, Vestminsterio rūmai ir Vestminsterio abatija bei Grinvičas.

Naudinga informacija Londono lankytojams

Londono miesto kortelė. London Pass suteikia teisę nemokamai apsilankyti daugiau kaip 60-yje lankytinų vietų. Parduodamos 1, 2, 3 ar 6 dienas galiojančios kortelės. Vieną dieną galiojančios kortelės kaina – 47 £.

Muziejai. Daugumos Londono muziejų lankymas yra nemokamas. Londono muziejai tikrai turi kuo sudominti net ir išrankiausius. Daugumoje jų įrengtos interaktyvios ekspozicijos griauna tradicinio nuobodaus muziejaus stereotipą. Ekspozicijas čia galima ne tik apžiūrėti, bet ir, neretai, paliesti.

Eismas. Jungtinėje Karalystėje eismas, skirtingai nei Lietuvoje, vyksta kairiąja kelio puse. Net jei ir nevairuojate automobilio patartina būti itin atidiems, ypač einant per perėjas.

Lankytinos vietos

Parlamento rūmai. Neogotikiniai šimtais bokštelių pasipuošę Parlamento rūmai, grakščiai nutūpę ant Temzės kranto, yra vienas iš Londono simbolių kartu su laikrodžio bokštu, kuriame įtaisytas Big Benas – varpas, sveriantis 14 tonų. Nuo 2012 m., minint karalienės Elžbietos II deimantinį jubiliejų, laikrodžio bokštas oficialiai pervadintas Elžbietos bokštu.

Bokštų tiltas (Tower Bridge). Kadaise, kuomet Temze plaukiodavo dideli laivai, elegantiškasis Bokštų tiltas būdavo pakeliamas ir nuleidžiamas po 5 kartus per dieną. 19 a. pabaigoje statytas tiltas su dviem bokštais, kuriuose įrengti tilto pakėlimo mechanizmai, yra Viktorijos laikų Londono simbolis ir to meto inžinerijos stebuklas.

Tauerio pilis. Gynybinė tvirtovėTower of Londoniškilo 11 a. Vilhelmo Užkariautojo laikais. Ilgus metus tvirtovė tarnavo ne tik gynybiniais tikslais, bet ir kaip kalėjimas ir kankinimų vieta. Tačiau taip pat tai buvo viena iš karališkųjų rezidencijų bei lobynas. Šiandien čia įrengtas muziejus, kuriame saugomos karališkosios brangenybės ir regalijos.

Vestminsterio abatija. Nuo 11 amžiaus ši gotikinė bažnyčia yra Anglijos karalių karūnavimo, jungtuvių ir laidojimo vieta. Bažnyčioje galima apžiūrėti žymių Anglijos veikėjų antkapius, muziejuje pamatyti vienuolyno lobius, o Henriko VII koplyčia laikoma viena dailiausių Europoje.

Bekingemo rūmai – tai karališkosios šeimos rezidencija Londone.

Šv. Pauliaus katedra Londone iškilo 18 amžiuje. Iš tolo miesto fone išsiskiria didžiulis baltas kupolas, kuris laikomas antru pagal dydį pasaulyje (110 m aukščio). Nuo šio kupolo atsiveria puiki Londono panorama.

Trafalgaro aikštė yra pagrindinė įvairių susibūrimų vieta Londone ir simbolinis miesto centras. Trafalgaro aikštėje įsikūrusi galerija yra pagrindinė Londono meno galerija, kurioje sukaupta daugiau nei 2000 vertingų 13-19 a. paveikslų.

18 amžiuje įkurtas Britų muziejus laikomas seniausiu pasaulyje. Juokais ar rimtai, bet sakoma, kad norint viską nuodugniai apžiūrėti šiame muziejuje, reikia čia praleisti visą savaitę! Kaip skelbiama, bendras ekspozicijos ilgis sudaro apie 4 km!

Didysis Benas (Big Ben) – Parlamento rūmų laikrodžio bokštas, geriau žinomas kaip Didysis Benas, yra vienas iš turistų lankomiausių vietų Londone. Bokštas pastatytas 1858 m. ir nuo to laiko yra didžiausias tokio tipo laikrodis pasaulyje.

Londono tvirtovė – pastatyta XI a. pr. Viljamo Užkariautojo. Šiandien čia įkurtas muziejus, kuris garsus savo Karališkųjų brangenybių kolekcija.

Hyde parkas – tai vienas iš keleto Karališkųjų parkų Londono centre. Parkas užima 142 ha žemės plotą ir yra populiari vieta rengti koncertams ir šventėms.

Karo muziejus – atidarytas 1917 m. buvusiame ligoninės pastate. Muziejaus kolekcija apima visus pagrindinius XX a. karo įvykius, kuriuose dalyvavo Didžioji Britanija.

Admiraliteto arka – arka pastatyta 1911 m. architekto Aston Webb. Ji stovi tarp Trafalgaro aikštės ir Malo, didingo pėsčiųjų bulvaro, kuris veda link Bekingemo rūmų.

Madam Tiuso muziejus – garsusis vaškinių figūrų muziejus, kuris yra vienas iš lankomiausių muziejų Londone. Jame eksponuojamos pasaulio lyderių, aktorių, sporto legendų, žymių rašytojų, artistų, muzikantų ir daugybės kitų įžymybių vaškinės figūros.

Klimatas

Londone klimatas švelnus, jūrinis. Vasaros mažai lietingos, pakankamai saulėtos, dažnai pasitaiko tvankios su dienos metu išylančia apie 22°C-26°C temperatūra. Perkūnija retas reiškinys, dažniausiai silpna ir panašiai pasitaikanti tiek žiemomis, tiek vasaromis.