Vilniuje: +370 676 61110

jolita@100kelioniu.lt

Alytuje: +370 610 36530

info@etuna.lt

LISABONA

Lisabona – Portugalijos sostinė, susisiekianti su Atlanto vandenynu. Pro Lisaboną teka Tagus upė, per ją mieste nutiesti du tiltai. Šiuo metu mieste gyvena apie 600 000 žmonių (panašiai kaip Vilniuje). Portugalijos sostinė padabinta pastelinių spalvų namukais, nuostabiomis gotikinėmis bažnyčiomis, skulptūromis, jaukiomis gatvėmis, puikiais parkais, įdomiais muziejais. Nors 1755 m. didysis žemės drebėjimas sunaikino daugelį žymių ir miesto istorijai reikšmingų monumentų, tačiau patys gražiausi liko stovėti – dailioji romaninio stiliaus Lisabonos Se katedra ir šv. Jurgio pilies sienos, pastatytos dar maurų laikais, kuriuos viešint Lisabonoje tiesiog būtina pamatyti.

Kodėl keliauti?

Mėgaukitės eklektiška, tačiau pribloškiančia sostinės architektūra, lankykitės garsiausiose meno galerijose, išbandykite vandens malonumus bei skaniausius nacionalinius patiekalus, garsiuosius vynus. Draugiški ir paslaugūs miestelėnai privers pasijusti lyg namuose.

Kada keliauti?

Lisabonoje būdingas Viduržemio jūros klimatas. Vasarą orai Lisabonoje karšti ir sausi, o žiemą gali net pasnigti. Rekomenduotina keliauti rudenį, kuomet oro temperatūra +20-26°C. Šiam miestui būdingos gana šiltos žiemos, vidutinė dienos oro temperatūra gruodžio-vasario mėnesiais yra +15°C. Vasara čia trunka nuo gegužės iki spalio mėnesio.

Susisiekimas Lisabonoje

Pagrindinė susisiekimo priemonė Lisabonoje yra metro. Be to, viena iš Lisabonos vizitinių kortelių – tai vadinamasis geltonasis tramvajus, arba linija Nr.28. Tai – istorinė miesto susisiekimo priemonė, neretai vadinama muziejumi ant bėgių. Šie istoriniai tramvajai Lisabonos gatvių bėgiais rieda nuo tarpukario.

Lisabonos Portelo oro uostas (LIS) yra įsikūręs miesto ribose. Raudonoji metro linija jungia oro uostą su Lisabonos centru.

Lankytinos vietos Lisabonoje

Alfama kvartalas yra seniausia Lisabonos dalis, viliojanti siauromis gatvelėmis, istoriniais namais ir nedideliais turgeliais, prikimštais įvairiausių gėrybių.

Castelo de São Jorge yra maurų statyta pilis, kuri 1147 m. buvo paversta karalių rezidencija. Iškilusi ant kalvos, ši pilis yra tarsi Lisabonos karūna.

Rūmų aikštė yra apsupta iš trijų pusių rūmų. Iki 1755 m. įvykusio žemės drebėjimo čia stovėjo kiti karališkieji rūmai, bet jie buvo sugriauti. Po 1910 m. revoliucijos rūmuose įsikūrė vyriausybės administracinės įstaigos. Aikštės viduryje stovi José I statula. Šiaurinėje pusėje yra istorinių asmenybių figūromis puošta triumfo arka.

Baixa yra žemutinis miestas, kuris yra verslo centras.

Bairro Alto kvartalas yra ant kalvos. Čia gyvena glaudi bendruomenė. Gatvelėse daug mažų dirbtuvėlių bei restoranų. Rajonas tapo populiaria naktinių klubų vieta.

Oceanario de Lisboa yra antras pagal dydį pasaulyje okeanariumas. Jame yra akvariumas, kuriame telpa tiek vandens, kiek talpa 4 olimpiniuose plaukimo baseinuose.

Šv. Vincento bažnyčioje (17 a.) yra saugomi Lisabonos globėjo Šv. Vincento palaikai. Už bažnyčios buvusią valgyklą 1885 m. perdarė į Bragansų šeimos panteoną. Čia yra beveik visų Bragansos karalių kapai.

Nacionalinis plytelių muziejus saugo keramines apdailos plyteles, kurias pradėjo gaminti maurai. Portugalijoje jos gaminamos nuo 16 a.

Jūreivystės muziejus buvo atidarytas 1962 m. Muziejuje demonstruojama laivų statybos raida, astroliabijos ir navigacijos prietaisai, 16 a. žemėlapių reprodukcijos.

Museu Nacional de Arte Antiga. Šiame muziejuje saugoma nacionalinio meno kolekcija. Muziejus įkurtas XVII a. statytuose rūmuose.

Torre de Belem. Bokštas laikomas šalies simboliu, iš šios vietos kadaise išplaukė Vasko da Gama. Bokštas pastatytas 16 amžiaus pradžioje. Jis yra kelių aukštų, iš paskutinio galim pasidairyti po Tagus (Težo) upę.

Jeronimos vienuolynas. Įsikūręs visai šalia minėtojo bokšto. Pastatytas pačioje 16 amžiaus pradžioje. Šiame vienuolyne, paskutinę naktį prieš kelionę į Indiją praleido Vasko da Gama su savo įgula. Dabar jame yra garsiojo keliautojo kapas. Vienuolynas kartu su Belem bokštu įtrauktas į UNESCO paveldą.

Castelo de S. Jorge. Ši pilis matoma beveik iš bet kurios miesto vietos. Seniausios jos dalys siekia 6 – ąjį amžių. Dabar pilyje tvyro ramybė, bet eilės patrankų primena tikrąją pastato paskirtį. Požemiuose, per tris kambarius išsidėstęs nedidelis archeologijos muziejus. Pilis turi net 18 bokštų, iš kurių atsiveria miesto vaizdas.

Parque des Nacoes arba Tautų parkas. Įdomus savo futuristine architektūra, labai išsiskiriančia tarp senųjų miesto kvartalų. Didžiausia dalis „eksponatų“ pastatyta pasaulio mugei Expo 98.

Patarimai keliaujantiems

  • Jei važiuosit į Portugaliją žiemą, nepamirškit lietsargio. Vanduo čia aukso vertės, lyja retai….bet jei pradeda….tai lakykis!!!
  • Jei dieną 32 ir saulė svilina lyg kokioj Afrikos dykumoj, vistiek kuprinėn įsimeskit nors lengvą šalikėlį. Vakarop oras keičiasi ne valandom o minutėm.
  • Kava Portugalijoj bet kurioje kavinukėje, pačioje kukliausioje bus tokia pati nuostabiai kvapni ir skani, kaip pačiame prabangiausiame restorane….kartais net skanesnė.
  • Įėjimas į Nacionalinius muziejus sekmadieniais nuo 10 iki 14 valandos nemokamas. Muziejai Portugalijoje brangus malonumas, todėl verta pasinaudoti šia galimybe.
  • Jei žadate važinėti daug, dažnai keičiant autobusus ar tramvajus, geriausia nusipirkti 24 valandas galiojantį turistinį bilietą. Galėsite važinėtis kiek širdis geidžia už 6 eurus.