Vilniuje: +370 676 61110

jolita@100kelioniu.lt

Alytuje: +370 610 36530

info@etuna.lt

EINDHOVENAS

Nors gali pasirodyti keistas derinys – mokslo, technologijų laimėjimai ir linksmybės iki paryčių, bet Eindhovene tai puikiai suderinta. Savaitgalio kelionei rekomenduojame šį Nyderlandų miestą – pamatyti keletą unikalių objektų ir išbandyti linksmus miesto barus. Neabejojame, kad keliauti mėgstantys lietuviai Eindhoveną jau yra atradę – į šį miestą, esantį pietinėje Nyderlandų dalyje.

Miestas taip pat garsus dėl kasmet „Philips“ koncerno rengiamo Šviesos festivalio, kuriuo pasigrožėti plūsta minios turistų. Per savaitę trunkančią šventę sukonstruojama daugybė įvairiausių šviesos instaliacijų, kurios sutemus nušviečia miestą ir kiekvienam pastatui suteikia visiškai naują išvaizdą.

Miestui nestinga išpuoselėtos gamtinės aplinkos – šalia miesto teka Dommel upė, greta jos įrengta daug pėsčiųjų takų, poilsio zonų, visur žydi gėlės, mieste daugybė parkų.

Susisiekimas Eindhovene

Lankytinos vietos Eindhovene gali būti pasiektos įvairiu transportu. Mieste gerai išvystytas transporto tinklas, čia galima keliauti autobusu, taksi, nuosavu automobiliu arba jį išsinuomoti, be to, čia itin populiarūs greitieji autobusai. Kaip ir visuose Nyderlanduose, itin populiari transporto priemonė – dviračiai. Šia transporto priemone galima pasiekti visus miesto rajonus. Visgi miesto centre esančius lankytinus objektus rekomenduojama apeiti pėsčiomis, nes dauguma jų išsidėstę beveik vienoje vietoje.

Eindhoveno lankytojams naudinga informacija

Vietiniai miesto gyventojai kalba trimis kalbomis: olandų, vokiečių ir anglų, taigi svečiuojantiesiems mieste problemų dėl susikalbėjimo neturėtų kilti. Svarstantiems, kada į šį miestą vykti geriausia, reikėtų žinoti, kad vasarą čia, kaip ir visoje šalyje, vyrauja 20–25 °C laipsniai šilumos, o žiemą temperatūra svyruoja tarp 0–7 °C laipsnių šilumos. Norintiems aplankyti Eindhoveną taip pat vertėtų įsidėmėti, kad neskaitant religinių švenčių Nyderlandų gyventojams ypač svarbi ir Karalienės diena, minima balandžio 30 dieną. Šią dieną dauguma muziejų nedirba.

Maistas

Restoranuose pietūs kainuos nuo 12 eurų. Rytietiško maisto restoranuose galima pavalgyti už 4 – 6 eurus.

Svarbiausios lankytinos vietos Eindhovene

„Philips“ lempučių fabrikas-muziejus. Vienas muziejų, kurį svečiuojantis Eindhovene būtina aplankyti, – miesto centre įsikūręs „Philips“ lempučių fabrikas, kuriame dirba didelė dalis miesto gyventojų. „Philips“ koncernas mieste įkurtas dar XIX a. pabaigoje, o dabar jungia net 60 šalių. Miesto lankytojai gamykloje gali išvysti, kaip gaminamos elektros lemputės, ir sužinoti, kaip vystėsi įmonė ir lempučių gamyba.

Šviesos meno centras. „Philips“ lempučių fabrike įsikūręs ir kitas įstabus muziejus – Šviesos meno centras. Tai vienas unikaliausių miesto muziejų. Šiame muziejuje galima pamatyti gausią (daugiau nei 600) tapybos ir skulptūros darbų kolekciją, kuri apipavidalinama menišku dirbtiniu apšvietimu.

Van Abbe muziejus. Turistus taip pat traukia įspūdingame moderniame pastate įsikūręs Van Abbe muziejus (Van Abbemuseum), kuriame eksponuojamas modernistinis menas. Tai vienas pirmųjų šiuolaikinio meno muziejų visoje Europoje, palaikantis eksperimentinį požiūrį į meno paskirtį visuomenėje. Čia galima išvysti P. Pikaso, V. Kandinskio, El Lisickio, M. Šagalo, Teo van Dusburgo ir kitų menininkų darbų, iš viso muziejuje saugoma apie 2700 meno kūrinių.

DAF muziejus. Kelionė į Eindhoveną technikos mėgėjams neatsiejama nuo vizito DAF muziejuje, kuriame galima išvysti apie 120 senovinių lengvųjų automobilių ir sunkvežimių, susipažinti su jų istorija ir gamybos procesu.

Koleno vandens malūnas. Svarstantiems, ką pamatyti Eindhovene dar, galima pasiūlyti aplankyti visai šalia Eindhoveno, prie Dommel upės, įsikūrusį Koleno vandens malūną (Collse Watermolen), kuriame kiekvieną šeštadienio rytą lankytojai gali išvysti, kaip malami miltai. Manoma, kad pirmasis malūnas čia stovėjo dar XIV a., tačiau vėliau sudegė ir buvo atstatytas 1681 m. Šis malūnas ypatingas tuo, jog 1884 m. jį nutapė V. van Gogas. 1972 m. malūnas buvo įtrauktas į nacionalinių vertybių sąrašą.

Evoluon. Miesto simboliu neabejotinai galima vadinti Evoluon pastatą. Evoluon – 1966 metais pastatytas futuristinis pastatas, savo architektūra primenantis skraidančią lėkštę. Šis statinys buvo pastatytas kaip technologijų simbolis 75 metų „Philips“ įmonės jubiliejaus proga. Pastato gelžbetoninio kupolo skersmuo – 77 m, o jam sunaudota net 169 km plieno armatūros. Anksčiau pastate veikė technologijų muziejus, tačiau dabar jis funkcionuoja kaip konferencijų centras.

Baltoji dama. Baltoji dama (Witte Dame) – 1931 metais pastatytas industrinis pastatas, iš pradžių veikęs kaip radijo gamykla. Pastato dizainą kūrė žymus Nyderlandų architektas Dirkas Roosenburgas. Šiandien pastate įsikūrusi Eindhoveno dizaino akademija ir viešoji biblioteka.

Senasis bažnyčios bokštas. Modernistiniame mieste galima išvysti ir XV–XVI a. gotikinės Šv. Petro bažnyčios bokštą (Oude Toren). Pirmoji bažnyčia šioje vietoje buvo pastatyta dar XI a. Senasis bokštas 1800 m. buvo nugriautas uragano, tačiau vėliau atstatytas, jo aukštis bėgant laikui mažėjo ir dabar siekia 43 m.

Šv. Kotrynos bažnyčia. Kelionė į Eindhoveną neįsivaizduojama be apsilankymo Šv. Kotrynos bažnyčioje (Sint Catharinakerk). Ši bažnyčia – stulbinantis 1861–1867 m. neogotikinis architektūros paminklas. Pirmoji bažnyčia buvo pastatyta ar XIII a. šv. Kotrynos iš Aleksandrijos garbei, tačiau vėliau pastatą ne kartą niokojo ugnis ir karai. Itin didelį įspūdį kelia prancūziški gotikiniai bažnyčios bokštai, siekiantys net 73 m aukštį.

De Blob. Dar vienas dėl įspūdingos architektūros miesto svečių mėgstamas pastatas – De Blob. Tai 25 metrų aukščio pastatas iš stiklo ir plieno, kurį suprojektavo žinomas italų architektas Massimiliano Fuksas. Per šį pastatą patenkama į prekybos centrą „The Admirant“.

Praktinė informacija

  • Klimatas – vidutinių platumų jūrinis. Žiemos čia paprastai būna šaltos, pavasaris ir ruduo – vėsūs. Šilčiausi mėnesiai – liepa ir rugpjūtis.
  • Muziejai. Dauguma valstybinių muziejų pirmadieniais būna uždaryti.
  • Nakvynė. Viešbučiai Nyderlanduose yra palyginti brangūs. Vis dėlto, yra ir pigesnių alternatyvų: privačiai nuomojami apartamentai, kempingai.
  • Automobilių transportas. Automobiliu keliauti nerekomenduojama – čia itin siauros ir klaidžios gatvelės, be to, parkavimo mokesčiai didžiuliai.
  • Oro transportas. Kadangi atstumai tarp šalies miestų nedideli, vietiniai skrydžiai nėra populiarūs.
  • Dviračiai. Nyderlandai – bene patogiausia šalis kelionėms dviračiu. Šioje nedidelėje šalyje įrengta per 19 tūkstančių kilometrų dviračių takų.