Vilniuje: +370 676 61110

jolita@100kelioniu.lt

Alytuje: +370 610 36530

info@etuna.lt

BUDAPEŠTAS

Budapeštas – spalvingoji Vengrijos sostinė, kuri yra laikoma vienu gražiausių Europos miestų. Daugybę turistų Vengrijos sostinė privilioja savo didinga architektūra, pramogomis, turtingu kulinariniu paveldu. Miestas žinomas nuo antikinių laikų, kuomet pirmieji miesto gyventojai pavadino jį Ak – Ink vardu (gausūs vandenys). Miestas buvo išsivystęs kaip ir kiti Romos imperijos miestai, kuriuose namai buvo įrengti su centriniu šildymu, buvo populiarios viešosios pirtys, veikė amfiteatras. Romėniškojo miesto likučiai matomi ir šiomis dienomis – mieste gausu viešų baseinų ir pirčių, kuriose mėgsta apsilankyti ne tik turistai, bet ir vietiniai gyventojai. Miestas tinkamas įvairiam keliautojui – tiek miestą norinčiam pažinti turistui, tiek vakarėlius ir ilgas vakarienes mieste mėgstančiam žmogui. Kultūrinis gyvenimas Budapešte virte verda – čia vyksta kultūriniai renginiai, koncertai, įvairūs sporto renginiai. Veiklos ras kiekvienas! :)LANKYTINOS VIETOS

Nakvynė

Budapeštas, kaip ir daugelis Europos sostinių, gali pasiūlyti įvairiausių apgyvendinimo variantų. Galite gyventi žymiuose 5* viešbučiuose „Kempinski“, „Iberostar“ ir kituose, kuriuose naktis asmeniui kainuoja apie 80 – 120 €. Galima rinktis ir pigesnius viešbučius miesto centre, kuriuose naktis asmeniui kainuoja apie 30 €. Jeigu norite biudžetinės kelionės, visuomet galima rinktis svečių namus, kurių Budapešte yra labai daug. Jie dažnai būna tvarkingi, puikiai vertinami, o už 5 dienų nakvynę asmeniui sumokėsite apie 40 €.

Transportas

Dauguma lankytinų Budapešto vietų yra netoli viena nuo kitos, todėl visur galima nueiti pėsčiomis. Tačiau jeigu reikėtų keliauti tolesnį atstumą, visada galima naudotis viešuoju transportu.

Metro – mieste yra keturios metro linijos, kurios išsiraizgiusios po visą miestą ir leidžia greitai pasiekti norimus objektus.

Budapešte važinėja ir mums pažįstami troleibusai. Jie važiuoja 13 skirtingų krypčių.

Autobusai – dažniausiai naudojama susisiekimo priemonė. Mieste yra daugiau nei 200 maršrutų. Raudonos spalvos numeriu pažymėti autobusai stoja ne visose stotelėse, o juodos spalvos numeriu pažymėti autobusai – visose.

Taksi Budapešte yra pakankamai greitas ir pigus susisiekimo būdas. Galima susitabdyti ir gatvėje, bet bus pigiau, jeigu išsikviesite telefonu. Visi taksi automobiliai yra geltoni, venkite sėsti į nežymėtus automobolius. Visuomet reikalaukite įjungti taksi metrą, kad matytumėt tikrąją kainą. Kilometro kaina yra apie 0,9 €.

Maistas

Budapešte maistas nėra itin brangus, o alus ir vengriškas vynas – dar pigesni. Prekybos centruose maisto ir gėrimų kainos nelabai skiriasi nuo lietuviškų kainų – yra šiek tiek pigiau. O kavinėse, baruose galima pavalgyti netgi pigiau nei Vilniuje. Kadangi Budapešte yra daugybė imigrantų, galima paragauti ir tikriausių turkiškų kebabų bei užsukti į „Hummus Bar“ restoranėlį ir už tris eurus įsigyti skanų sumuštinį su falafeliais ar hummus lėkštę su šviežiai kepta arabiška duona. Nors Budapešte galima paragauti įvairiausio maisto, tačiau būtina paragauti ir tradicinių patiekalų.

Klimatas

Budapešte vasaros gali būti labai karštos, tuo tarpu žiemos trumpos ir debesuotos. Klimatas permainingas, temperatūra šioje svyruoja nuo – 28° C iki 22° C. Vidutinis kritulių kiekis per metus yra 604 mm. Karščiausi mėnesiai yra liepa ir rugpjūtis. Vėsiausi mėnesiai – sausis ir vasaris, žiemos metu neretai būna sniego. Žiemos vidutinė temperatūra -2°C, vasaros – 28°C.

Lankytinos vietos

Karaliaus rūmai – juose šiandien įsikūrusi Szechenyi nacionalinė biblioteka, Nacionalinė galerija, Budapešto istorijos muziejus, Šiuolaikinės dailės muziejus ir Ludwigo kolekcija.

Vengrijos nacionalinė galerija įkurta 1957 m. Karaliaus rūmų A, B, C ir D sparnuose. Čia demonstruojami dailės darbai nuo viduramžių iki XX a.

Budapešto istorijos muziejus įkurtas Karaliaus rūmų E sparne, jis dar vadinamas Pilies muziejumi. Muziejus užima du aukštus. Pirmame aukšte demonstruojami eksponatai nuo romėnų iki XV a., o antrame aukšte – nuo turkų valdžios žlugimo (1686 m) iki šių dienų.

Matyaso bažnyčia šiandien yra senosios rekonstrukcija, nes dalis jos buvo sunaikinta, kai turkai ją buvo pavertę Didžiąja mečete, po II pasaulinio karo ir vėl reikėjo rekonstrukcijos.

Gelerto viešbutis ir mineralinių vandenų gydykla buvo pastatytas 1912-1918 m. Viešbučio ir gydyklos pastatą puošia mozaikos, vitražiniai langai, statulos, nuostabūs balkonai, bokštai ir bokšteliai.

Centro parapijinė bažnyčia pradėta statyti XII a. plečiant mažą, valdant Steponui I (1001-1038) statytą, bažnyčią. XIV a. bažnyčia buvo rekonstruota gotikos stiliumi. Turkai joje buvo įrengę mečetą, o po 1723 m. kilusio gaisro, ji rekonstruota iš dalies baroko stiliumi.

Vengrijos nacionalinis muziejus įkurtas 1802 m. Jame galima išvysti vieną seniausių tekstilės šedevrų Europoje – 1031 m. Šv. Stepono dovanotą karūnavimo mantiją.

Valstybės operos rūmai yra architekto Miklóso Yblo viso gyvenimo darbas. Jie atidaryti 1884 m. Fasadą puošia garsiausių Vengrijos kompozitorių – Ferenco Erkelio ir Ferenco Liszto – statulos.

Šv. Stepono bazilika yra skirta pirmajam Vengrijos karaliui krikščioniui Šv. Steponui.

Parlamentas įsikūręs didžiausiame pastate Vengrijoje. Rūmuose yra 691 patalpa.

Vaizduojamojo meno muziejus eksponuoja senienas iš Egipto, Graikijos ir Romos, didžių Europos dailininkų nuo viduramžių iki XX a. darbus.

Vajdahunyado pilis stovi ant ežero kranto. Pilis pastatyta 1896 m. kaip laikinas eksponatas tūkstantmečio iškilmėms.