Vilniuje: +370 676 61110

jolita@100kelioniu.lt

Alytuje: +370 610 36530

info@etuna.lt

AMSTERDAMAS

Amsterdamas – Nyderlandų sostinė (750 tūkst. gyventojų), įsikūrusi Ijselmerio ežero pakrantėje, 3,3 m žemiau jūros lygio. Miestas nuo potvynių apsaugotas užtvankomis ir kanalais. Nors Amsterdamas yra Nyderlandų sostinė, tačiau karališkoji rezidencija bei Vyriausybės rūmai įsikūrę Hagoje. Amsterdamo senamiestis – XVII a. perlas, kadangi miestas tuo metu itin klestėjo ir buvo svarbiausias uostas pasaulyje. Turistai itin mėgsta pasivaikščiojimus romantiškomis senamiesčio gatvelėmis šalia kanalų. Amsterdamo pavadinimas kilo nuo Amstelio upės užtvankos (Amstelredamme), prie kurios susikūrė miestas.

 

Kada geriausia vykti į Amsterdamą?

Vyrauja nuomonė, jog geriausia vykti į šį miestą pavasarį, kuomet žydi tulpės. Tačiau tai nėra privaloma – šis miestas gražus ir vertas aplankyti visus metus. Žinoma, žiemą greičiausiai jus pasitiks niūrus dangus ir krituliai, taip pat neveiks lauko kavinės, tačiau pasislėpti nuo blogo oro Amsterdame yra kur.

Amsterdamo įdomybės:

  • Amsterdame yra 165 kanalai, bendras jų ilgis – 75,5 km, o kanalų krantus jungia per 1200 tiltų.
  • Amsterdame priskaičiuojama daugiau nei pusė milijono dviračių. Kasmet jų pavagiama apie 50 tūkstančių, o 10 tūkstančių ištraukiama iš kanalų.
  • Amsterdame yra 40 muziejų.

Naudingi patarimai

Į miesto centrą nevažiuokite automobiliu. Parkavimas Amsterdamo centre brangus. Be to, dažnai tiesiog sudėtinga rasti laisvą vietą. Specialios tarnybos akylai stebi vairuotojus ir be gailesčio baudžia pažeidėjus. Jei pastatysite automobilį ir pamėginsite „greitai nubėgti su reikalais“ nemokėję už stovėjimą, grįžus jūsų jau lauks 67 eurų bauda.

Nestovėkite ant dviračių takų. Amsterdame dviratininkai retai kada traukiasi iš kelio pėstiesiems. Geriau nesimaišykite po piliečių, energingai minančių pedalus, ratais. Jie nuolat kažkur skuba.

Viešasis transportas. Tramvajai nuveš jus beveik visur miesto centre, metro ir autobusai suteiks galimybę pavažiuoti toliau nuo centro. Valandiniai bilietai kainuoja apie 2,7 euro, 24 valandų bilietas kainuoja apie 7,50 euro.

Amsterdamo lankytinos vietos

Rijksmuseum. Muziejus yra uždarytas remontui daugiau nei dešimtmetį ir nėra aiški net atidarymo data. Tačiau kelios salės yra atidarytos visuomenei ir jose galite išvysti Rembrandt, Vermeer ir kitų kūrėjų darbų.

Van Gogh muziejus. Pats pavadinimas sako, jog šiame muziejuje galite pamatyti daugiausiai šio kūrėjo darbų. Taip pat veikia ir kitos kintančios parodos.

Anne Frank namai. Aplankykite šios žydų mergaitės namus (būtent ji parašė garsųjį dienoraštį apie holokaustą) ir pamatykite, kaip jos šeima slėpėsi per Antrąjį pasaulinį karą. Jos kambarys buvo užslaptintas – patekti į jį buvo galima per duris, paslėptas už knygų lentynos.

Ons’ Lieve Heer op Solder. Įejus į šį 17 amžiaus namą, galite pasijausti taip, tarsi įžengę į Vermerio paveikslą. Viršutiniame aukšte siauri laiptai veda į „slaptą“ bažnyčią. Ji yra slapta nes buvo laikas, kuomet Olandijos protestantai toleravo Katalikų bendruomene su sąlyga, jog jų maldos namų nebūtų matyti iš gatvės.

Pasiplaukiojimas valtimi. Pasiplaukiojimas vandens dviračiais arba valtimi su stikliniu stogu yra puiki pramoga. Pamatysite Amsterdama kitokį: istoriniai namai, stūksantys vandenyje, kanalai.

Van Loon muziejus. Aplankykite šiuos namus ir pamatykite, kaip gyveno 17 amžiaus Amsterdamo aukštuomenė. Namas yra puikiai restauruotas iki interjero detalių.

Tassenmuseum (rankinių ir piniginių muziejus). Čia pamatysite Gucci, Vuitton, Prada odinių piniginių, kurtų nuo 17 amžiaus iki šių dienų. Taip pat 1920 metų žaviąsias pinigines su karoliukais. Šis muziejus turi sukaupęs nemažą kolegiją, beje, jį aplankę galėsite pasigrožėti vaizdu į kanalą.

Hermitage Amsterdam. Buvusiame išmaldų name, pastatytame 1680 metais eksponuojami darbai atvežti iš Sankt Peterburgo (Rusija). Taigi, jei nenorite mokėti už vizą į Rusiją, galite užsukti čia. Veikia skirtingos parodos, kurios nuolat keičiamos, tačiau Ermitažo vardas garantuoja meno kokybę.

Tuschinski. Tai kino teatras, kuris mažai pasikeitė nuo 1920 metų. „Senas“ kilimas, vis dar veikiantis Wurlitzer aparatas, ir įsimylėjėliams skirtos dvigubos sėdynės – nueiti tikrai verta!

Amsterdamo mokykla. Kreivos sienos, siurrelistinės skulptūros – Šiaurės Gaudis – tokia yra šio pastato pravardė.

Karališkieji rūmai (Koninklijk Paleis) – šie XVII a. klasikinio stiliaus rūmai yra didžiausias pasaulietiškas statinys mieste.

Westerkerk – renesansinė XVII a. bažnyčia, kurios kriptose palaidotas garsusis Rembrantas.