Vilniuje: +370 676 61110

jolita@100kelioniu.lt

Alytuje: +370 610 36530

info@etuna.lt

Sicilija

Sicilija – didžiausia sala Viduržemio jūroje. Kranto linija – apie 1000 km, ir beveik kiekviename pakrantės lopinėlyje plyti nuostabūs paplūdimiai. Tai puiki vieta ilsėtis, maudytis šiltame skaidriame jūros vandenyje, tyrinėti turtingą istoriją, savitą kultūrą, žmones. Patyrę keliautojai sako, kad pažinti svečias šalis reikia ne tik lankant muziejus, bet ir ragaujant tai, ką žemė čia išaugina. Kalbant apie Siciliją tai daugiau nei teisinga!

Per šimtmečius Sicilijos sala dažnai keitė šeimininkus, ėjo iš rankų į rankas – graikai, romėnai, arabai, normanai, ispanai… Visos šios tautos paliko pėdsaką ne tik šalies istorijoje, kultūroje, bet ir … augmenijoje. Sunku įsivaizduoti, kaip atrodė Sicilija iki joje apsigyveno graikai. Greičiausiai buvo apaugusi miškais. Sicilijoje dar ir dabar galima pamatyti reliktinių kamštinių ąžuolų. Tačiau nėra jokios abejonės, kad kai kurių medžių tuomet čia dar nebuvo.

Orai

Sicilijai būdingas tipiškas Viduržemio jūros klimatas: karštos vasaros ir švelnios žiemos. Saulė šviečia 2500 valandų per metus (žemyninėje Italijos dalyje – 2 000 valandų). Daugiausiai kritulių iškrenta žiemą (spalio–kovo mėnesiais). Aukščiausia temperatūra būna liepą ir rugpjūtį – vidutiniškai 26 C šilumos, o žemiausia – gruodį–vasarį, kai nukrenta iki 10–14 C šilumos. Tad palankiausias metas aplankyti salą yra lietuviškos vasaros mėnesiais. Sausį ir vasarį salos centrinės dalies kalnuose atidaromas slidinėjimo sezonas.

Kurortai ir paplūdimiai

Maždaug 1 500 km ilgio Sicilijos pakrantėje tikrai rasite sau patinkantį paplūdimį. Geriausi Sicilijos paplūdimiai įsikūrę kiekviename salos kampe, t. y. šiaurės rytuose aplink Mesiną (Messina), šiaurės vakaruose aplink Trapanį (Trapani) ir pietuose, kiek žemiau Sirakūzų (Siracusa). Šiaurės rytuose poilsiautojų ypač mėgiamas Mortelės (Mortelle) kurorto pajūris. Čia gausu vienas už kitą gražesnių smėlio paplūdimių, į kuriuos karštomis vasaros dienomis renkasi Mesinos gyventojai. Na o ieškantys daugiau ramybės ir privatumo turėtų šiaurine pakrante pavažiuoti iki Milaco (Milazzo), kur prasideda kitas puikių paplūdimių ruožas, besitęsiantis maždaug iki Kapo d‘Orlando (Capo d’Orlando). Jei ieškote kažko neįprasto ir naujo, būtinai turėtumėte persikelti (patogiausia iš Milaco) į Lipario salyną. Vulkano (Vulcano) saloje yra vienintelis toks visoje Italijoje juodo smėlio paplūdimys Spiaggia Sabbie Nere, apie kurį tikrai norėsite iš karto papasakoti namuose likusiems artimiesiems ir pasidaryti ne vieną įspūdingą nuotrauką. Geriausiai įrengti ir didelio poilsiautojų dėmesio sulaukiantys paplūdimiai įsikūrę šalia Taorminos (Taormina). Lido Mazzarò ir Giardini-Naxos paplūdimiuose puikiai išvystyta infrastruktūra, čia daug barų, galite išsinuomoti skėčių nuo saulės. Šiaurės vakarinės Sicilijos dalies puošmena yra San Vito lo Kapo (San Vito Lo Capo) miestelis ir jo paplūdimys. Jis smėlėtas, ilgas, o vandens žydrumas ir skaidrumas priverčia abejoti, ar tikrai esate Sicilijoje. Taip pat neįtikėtinai žydra ir skaidri jūra skalauja Favinjanos (Favignana) salos krantus. Ją patogiausia pasiekti keltu iš Trapanio. Favinjanoje daugiausia poilsiautojų renkasi Cala Azzurra, Cala Rossa, Favignana, Lido Burrone paplūdimius. Pietiniame Sicilijos kampe, nuo Raguzos (Ragusa) iki Sirakūzų, smėlio paplūdimių yra beveik kiekviename pajūrio miestelyje ir jų apylinkėse. Vienas iš nuošaliausių ir mažiausiai civilizacijos paliestų visos Sicilijos paplūdimių yra Oasi di Vendicari, kuriame nerasite nei persirengimo būdelių, nei barų, nei nuomojamų skėčių nuo saulės, tačiau jame galėsite mėgautis tyla ir ramybe. Kiti poilsiautojų puikiai vertinami šio pakrantės ruožo paplūdimiai – Spiaggia di Cala Mosche, La Marza, Pisciotto.

Visas pasaulis gėrisi Palermu ne vien dėl šilto Viduržemio jūros oro, saulės, bet ir dėl nuostabių paplūdimių. Visa pakrantė nusėta mažais, jaukiais paplūdimiais, kuriuos skalauja skaidrus žydras vanduo. Auksinio smėlio Mondeljo (Mondello) paplūdimys atrodo tikrai pasakiškai. Čia galite išsinuomoti gultus, paplaukioti banglente, paragauti specialiai ruoštų jūros gėrybių. Aspra paplūdimys įsikūręs labai arti Palermo. Čia pat įsikūręs mažas žvejų kaimelis. Pakrantė nusėta įvairaus dydžio spalvingais laiveliais, kurie traukte traukia turistus. Mažame viešame paplūdimyje galėsite paragauti vienų iš geriausių ir skaniausių ledų visoje Sicilijoje. Šiek tiek pamirštas salos perlas, į rytus nuo Palermo – Čefalu (Cefalu) auksinio smėlio paplūdimys. Čia sutiksite gelbėtojus, kurie rūpinasi, kad poilsis visiems, o ypač šeimoms su vaikais būtų kuo saugesnis. Paplūdimyje rasite viešo naudojimo dušus. Į vakarus nuo Palermo miesto centro galite užsukti į vieną populiariausių Isola Delle Femmine paplūdimį. Šią  pakrantę iš kitų išskiria baltas smėlis, šiltas vanduo ir kvapą gniaužiantis peizažas. Retai kada perkrautas Arenelja (Arenella) auksinio smėlio paplūdimys yra ramus ir nepriekaištingas. Aplink paplūdimį gausu restoranų, kavinių, parduotuvių. Kadangi paplūdimys yra miesto centre, tai netoliese pūpso komercinės paskirties pastatai bei gyvenamieji namai.

Turėkite omenyje, kad daugelyje Sicilijos miestų gyvenant viešbutyje mokamas papildomas miesto mokestis – 1-3 EUR už parą.

Dviejų gultų ir skėčio nuomos kaina priklausomai nuo paplūdimio yra apie 10-15 EUR dienai.

Lankytinos vietos

Sicilijoje nemažai įspūdingų miestų. Verta aplankyti sostinę Palermą, Taorminą, Sirakūzus, Kataniją, Agridžentą, Marsalą ir kt. Tiek jie, tiek vaizdingos pakrantės, puikūs viešbučiai ir gamtos įvairovė traukia turistus iš viso pasaulio. Sicilijos gyventojai labai nuoširdūs, atvirai domisi ir žavisi turistais, siūlo jiems mažų įsimintinų dovanėlių. Nenustebkite, jei būsite pavaišinti kavos puodeliu, vaisiais ar midijomis, o visuomet – šypsena. Negalvokite, kad tai specialiai išmokta, – tai yra tikra ir natūralu bei skirta jums.

Palermas – vienas labiausiai lankomų salos miestų; ne tik dėl to, kad tai yra sostinė. Bene žymiausia Palermo lankytina vieta – tai silpnesnių nervų žmonėms nerekomenduojamas Kapucinų vienuolynas. Šiame XVII a. vienuolyne iki XIX a. pabaigos buvo mumifikuojami vienuolių palaikai. Katakombose išlikę apie 8000 žmonių palaikų. Kai kuriuos lankytojus pasitinka itin tikroviškos mumijos. Palermas iki šiol visame pasaulyje garsėja sultingais apelsinais ir citrinomis. Nors dabar šių vaisių minėtame mieste užauginama kur kas mažiau, bet kokybei nėra lygių. Svečiuojantis Palermo mieste, būtinai aplankykite Katedrą, San Giovanni degli Eremiti, La Martorana ir San Cataldo bažnyčias, operą, teatrą. Išvysite tikrai išskirtinio grožio pastatus. Niekur kitur Palerme arabiška praeitis nėra tokia akivaizdi, kaip viduramžius menančiame kasbos stiliaus turguje apgriuvusiame Loggia rajone. Kadaise amatininkų mėgtoje vietoje šurmuliuoja prekiautojai, pirkėjai ir kišenvagiai. Aplinkinės alėjos vadinamos įvairių amatų pavadinimais – sidabrakalių, dažytojų, raktų gamintojų. Judriame turguje, didžiausiame Palerme, siūlomos tradicinės prekės – nuo kasdienių reikmenų iki šviežių daržovių, žuvies ir vaisių. Visos parduodamos žuvys (nuo ryklių iki aštuonkojų) guli tiesiai ant prekystalių, nubarstytų storu ledu. Ledas tirpsta, varva upeliais gatvėmis ir šaligatviais. Rekomenduojame pasivaikščioti ir po naktinį Palermą bei pasinerti į naktinio gyvenimo linksmybes miesto centre.

Čefalu, nors ir mažas, turi ką pasiūlyti svečiams – nėra abejingų jo smėlėtiems paplūdimiams, vingiuotoms gatvelėmis, pilnoms įvairiausių parduotuvių, puikiems restoranams, kuriuose ruošiama itin šviežia žuvis ir, žinoma, įstabiajai normanų laikų katedrai (Duomo di Cefalù). Labai įdomi viduramžių skalbykla (lavatoio), kurioje naudojamas natūraliai atitekančio šaltinio vanduo, ir XIV a. valdovo rezidencija (Osterio Magno), kurioje dabar eksponuojami meno kūriniai. Nemažas iššūkis nusileisti nuo La Rocca uolos (ypač karštą vasaros dieną), tačiau, be jokios abejonės, jis privalomas, nes kai nusileisite, prieš jūsų akis atsivers žodžiais neapsakomo grožio vaizdas.

Eolijos ir Lipario salos. Vulkaninės kilmės salynas į šiaurę nuo Sicilijos. Jį sudaro Alikudis, Filikudis, Salina, Liparis, Vulkanas, Panarėja, Basiluzzo, Strombolis ir Strombolicchio salos. Visos, išskyrus mažytes Strombolikjo ir Baziluco saleles, gyvenamos. Tik Strombolyje šiuo metu yra aktyvus ugnikalnis, kiti užgesę arba snaudžiantys.

Taormina – poilsiautojų pamėgtas kurortas Sicilijoje prie Jonijos jūros. Kurortą sudaro dvi dalys: istorinis miesto centras ir kurortinė zona pajūryje. Miestelis yra įsikūręs ant kalvos, kur link paplūdimio reikia leistis specialiomis kabinomis. Tai kuria unikalią miesto aplinką. Nors kurortas yra nedidelis, bet čia gausu restoranų, kavinių, klubų, barų. Galėsite atsigaivinti ir numalšinti alkį. Aplankykite viduramžių pilį, antikinio teatro griuvėsius bei Taorminos sodus, kuriuose auginami egzotiniai augalai.

Etnos ugnikalnis – vienas didžiausių pasaulyje dar veikiančių ugnikalnių, aukščiausias Europoje ugnikalnis (3320 m). Etna verda rytinėje Sicilijos dalyje, netoli Katanijos miesto. Norint apžiūrėti ugnikalnį iš arčiau, galima leistis į kelionę traukiniu aplink Etną, kuris kursuoja tarp Katanijos ir Ripostos. Romėnai tikėjo, kad Etnos kalne yra ugnies dievo Vulkano kalvė. Etnos apylinkės yra paskelbtos draustiniu. Atvykstantiems turistams siūlomi du turistiniai žygiai į Etnos kalną: Pietinės pusės – Nicolosi, prasidedančius nuo Rifugio Sapienza aikštės (15 minučių kelio nuo Katanijos), žygis trunka apie penkias valandas ir yra vidutinio sudėtingumo. Žygio metu aplankomas Bove slėnis ir apžiūrimi viršūnių krateriai. Šiaurinės pusės – Linguaglossa žygis prasideda nuo Piano Provenzana aikštės (20 minučių kelio nuo greitkelio Fiumefreddo išvažiavimo – A18 Katanija-Mesina). Šis žygis ekstremalesnis, skirtas labiau įgudusiems turistinių žygių mėgėjams. Tingesni keliautojai gali pakilti į Etną keltuvu ir nuo ten tęsti išvyką autobusais. Žiemą čia net galima slidinėti, įrengti puikūs keltuvai. Ar norėtumėt paslidinėti ant ugnikalnio? Prieš planuodami kelionę į Etną visuomet pasidomėkite ugnikalnio aktyvumu, nes tai vienas aktyviausių ugnikalnių pasaulyje.

Katanija (Catania) įsikūrusi salos rytinėje pakrantėje, prie Jonijos jūros, netoli Etnos ugnikalnio. Ne kartą miestas buvo smarkiai apgriautas per ugnikalnio išsiveržimus ir žemės drebėjimus. Katanijoje galite aplankyti išlikusį Romėnų teatrą (Teatro Romano), kuris pastatytas iš lavos vietoje anksčiau buvusio graikų teatro. Katanijos miesto simbolis – Fontana dell‘Elefante fontanas, šalia kurio būtinai turite pasidaryti nuotrauką. Garsus žuvų ir maisto produktų turgus yra vos virš Piazza del Duomo ir yra žinoma, kad čia yra parduodama geriausia žuvis Sicilijoje.

Sirakūzai nuo seno garsėjo kaip vienas gražiausių senovės miestų. Čia išlikę V a. pr. Kr. statyto graikų teatro griuvėsiai, kur įrengtos 67 eilės žiūrovams. Antikinio miesto griuvėsiuose galite rasti Apolono ir Dzeuso šventyklas, romėnų amfiteatrą. Pats Sirakūzų senamiestis įsikūręs Ortigijos pusiasalyje ir yra saugomas UNESCO.

Pelagų salos. Vulkaninės kilmės salynas tarp Maltos, Tuniso ir Sicilijos. Salos priklauso Italijai, jos yra piečiausia Italijos dalis. 2002 m. salyne įsteigtas rezervatas vėžliams Caretta caretta saugoti. Paplūdimiai Lampeduzos ir Linozos salose yra vienintelės vietos Italijoje, kur šie vėžliai reguliariai deda kiaušinius.

Noto miestelis garsėja baroko architektūra, o nuo 2002 m. jis įrašytas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą kaip vėlyvojo baroko miestų idealus pavyzdys. Miestelis ypatingai garsėja didžiule katedra ir Palazzo Ducezio rūmais, kuriuose šiandien įsikūrusi miestelio savivaldybė. Leidžiantis saulei statiniai nusidažo švelnia medaus spalva dėl ypatingų medžiagų, naudotų statybos metu.

Raguza (Ragusa) – dailus barokinis miestas Sicilijos pietinėje dalyje. Miestas padalintas į dvi dalis: Ragusa Superiore ir Ragusa Ibla (siauručių gatvelių raizgalynė). Ragūza priklauso Notos slėniui (Val ni Noto), kuris saugomas UNESCO. Neaplenkite jo.

Šiklis (Scicli). Visai nedidelis jaukus miestelis, esantis Sicilijos pietryčiuose, žavi savo paveldu, nuostabia baroko architektūra, išraiškingomis dekoracijomis puoštais pastatais, bažnyčiomis… Įtrauktas į UNESCO paveldą Scicli miestas įsikūręs itin vaizdingoje vietoje ir tikrai turi ką parodyti čia atvykusiems. Pagrindinė miestelio San Matteo bažnyčia stūkso aukštumoje ir atveria nuostabius panoraminius vaizdus į Scicli miestelio slėnius. Ypač naktį – vaizdas pasakiškas. Miesto širdimi laikoma Piazza Italia aikštė, kurioje stovi nuostabūs pastatai, o pėsčiųjų gatvėje, vedančioje link centro, yra suolelių, kur galima stabtelėti, pajusti baroko dvelksmą… Maloniam pasivaikščiojimui ar trumpai gėrimų pertraukėlei puikiai tinka pėsčiųjų alėja Via Penna. Labiausiai žavintis baroko stiliaus pastatas yra Palazzo Beneventano rūmai. Viena seniausių Scicli miestelio sričių yra Chiafura. Ši vieta nusėta urvinių būstų, keli buvo restauruoti. Apsilankant šioje vietoje, galima įsivaizduoti, kokiomis sąlygomis anksčiau gyveno urviniai žmonės.

Šventyklų slėnis. Būnant Sicilijoje, būtina aplankyti vieną įdomiausių vietų pietinėje Sicilijos pakrantėje – tai Šventyklų slėnį (Valle dei Templi). Jis yra netoli graikų įkurto miesto Agridžento (Agrigento). Čia rasite išlikusius 8 šventyklų griuvėsius. Tuo metu šventyklos buvo statomos iš tufo, o jas vienijantis bruožas – orientacija rytų kryptimi, tam, kad tekanti saulė apšviestų jas puošiančias skulptūras. Tad geriausiai ten patekti rytmetį, kad būtų galima pamatyti tikrąjį jų grožį.

Baltos Baltojo kyšulio (Capo Bianco) uolos tarp Agridžento (Agrigento) ir Šakos (Sciacca) stačiai kyla iš jūros ir formuoja stulbinamą pakrantę, kurią skalauja žalsvai melsva jūra. Eraklea Minomos (Eraclea Minoma ) – senovės graikų miesto – griuvėsiai dunkso nuostabioje vietoje, ant nuošalios virš jūros iškilusios kalvos šlaito. Kalvos papėdėje pakrantė išplatėja ir tampa ilgu baltu Baltojo kyšulio (Capo Bianco) paplūdimiu, kurį karūnuoja tyliai ošiantis pušynas. Artėdami link Eraklea Minomos griuvėsių žavėsitės baltomis vėjo suformuotomis klintmolio (molio ir kalkakmenio mišinio, išvalyto erozijos) kopomis.

Marsala – tai pakrantės miestas, įsikūręs Trapani provincijoje, vakarinėje Sicilijos dalyje, Italijoje. Marsala garsėja senovės architektūros palikimu, keletu puikių parodų Archeologijos muziejuje ir, žinoma, Marsala vynais. Tai daugelio į Italiją atvykstančių turistų mėgiama poilsio vieta, kadangi čia yra gerų viešbučių ir puikiai išvystyta viešojo transporto sistema, užtikrinanti sklandų susisiekimą su lankytinais objektais Sicilijoje. Marsala traukia savo aikšte, vadinama Piazza della Repubblica arba Piazza Loggia, įsikūrusia miesto širdyje, priešais katedrą. Ši aikštė yra jauki vieta pasivaikščiojimui ar atsigaivinimui kavinėje. Įspūdį palieka ir Garibaldi vartai, išpuošti pasakiškomis liūtų galvomis. Pasakojama, kad pro šiuos vartus Garibaldis į miestelį vedė savo vyrus.

Druskos kelias. Trapani provincijoje, netoli Paceso, driekiasi druskos laukai, kuriuos tikrai verta pamatyti. Šis gamtos rezervatas – tai didžiuliai laukai, kuriuose pūpso druskos krūvelės. Kadangi vyrauja tinkamas klimatas (seklios pakrantės ir karštis), tai druską išgauti šioje vietoje yra nesunku. Pats gavybos procesas atrodo taip: druskingas jūros vanduo suleidžiamas į tam tikrus baseinėlius, kuriuose išgaravęs vanduo palieka baltus druskos klodus. Į tą patį druskų kraštovaizdį įsilieja ir spalvingi vėjo malūnai, kurių pagalba yra pumpuojamas vanduo į baseinėlius. Būtinai užsukite į Druskos muziejų, kuris pasakoja apie druskos išgavimo amatą ir tam naudotas priemones.

Erice. Ant uolos viršūnės 750 m aukštyje stūkso senasis Erice miestelis, kadaise buvusi Veneros kulto vieta. Tai viduramžius menantis Sicilijos miestelis su normanų stiliaus bažnyčiomis, vienuolynais bei akmenimis grįstomis gatvelėmis.

Vynuogynai. Sicilijos vietinės vynuogių veislės yra antikinės, atgabentos arba išvestos dar graikų. Dabar Sicilija rūpinasi vietinėmis veislėmis, nes būtent jos yra geriausiai prisitaikiusios prie vietos sąlygų ir išskiria sicilietiškus vynus ir kitų. Daugiausiai vynuogynų yra Marsalos regione.

Sicilijos kaimeliai. Mažyčiai, iš kalkakmenio pastatyti kaimeliai stovi ant plikų kalvų ir, atrodo, seniai paskendo savo svajonėse. Mažomis laiko prarytomis jų gatvelėmis, atrodo, niekad nesiliauja pūtęs ledinis vėjas ir žmonės, daugiausia senyvo amžiaus, į pas juos atvykusius nepažįstamuosius žvelgia smalsiu, bet ne priešišku žvilgsniu.

Naudinga informacija

Kalba. Sicilijoje gyvena daugiau nei 5 mln. gyventojų, kurių daugumą sudaro italai. Tautinių mažumų tarpe – arabai (išeiviai iš Tuniso), graikai. Oficiali kalba – italų, tačiau kasdieniniame gyvenime yra paplitęs siciliečių dialektas. Tad jeigu ir puikiai mokate italų kalbą, vietinis dialektas gali pasirodyti visiškai nesuprantamas. Turistai pasakoja, kad anglų kalba sunkiai susikalbėsite, tad būkite pasiruošę elementarių frazių italų kalba.

Kainos. Nors Italija nėra itin pigi šalis, bet keliautojai patenkinti Sicilijos kainomis. Dažnas jų sako, kad Sicilija nėra brangi. Pvz., keliaujant traukiniais jaunimui iki 26 m. yra taikomos įvairios nuolaidos. Studentai mažiau moka už patekimą į įvairius muziejus ir renginius. Kadangi patys siciliečiai yra gan taupūs žmonės, prekybos vietose galite išvysti įvairiausių akcijų, tad būtiniausius produktus įsigysite pigiau. Brangiausias apgyvendinimas, maisto produktai yra rugpjūtį, kuomet poilsiautojų skaičius yra didžiausias. Rekomenduojame iš anksto užsisakyti apgyvendinimą. Orientacinės kainos: vakarienė apie 12 EUR, cigaretės apie 6 EUR, degalai apie 1,80 EUR, Coca-cola 1 EUR, alus apie 6 EUR.

Virtuvė

Turistai grįžę visuomet sako: „Jei pavargote nuo pusfabrikačių, vakarietiškų vadinamojo greito maisto užkandinių ar neva itališkų picerijų Lietuvoje – Sicilija yra tas kraštas, kuris džiugins jūsų skrandį“. Visoje saloje tvyro šviežio ir itin gardaus maisto kultas. Rytas Sicilijoje prasideda nuo puodelio ekspreso ir tradicinių pyragaičių konolių. Dienos metu, kai lepina karštis, gyventojai atsigaivina taure balto vyno ir jūros gėrybių sriuba. Kiekvienas Sicilijos miestelis turi savo kulinarinių paslapčių ir įvairiausių receptų, kurie yra perduodami iš kartos į kartą. Dažniausiai naudojami ingredientai: pomidorai, aštrūs prieskoniai, artišokai, midijos, krevetės, tunas, įvairi mėsa. Be jokios abejonės, siciliečių stalas neįsivaizduojamas be alyvuogių aliejaus ir baltojo vyno. Sicilija garsėja išskirtinai ruošiamais padažais, kurie gali spagečius ar kitus makaronus paversti virtuvės lobiu. Praktiškai padažais čia yra vadinama viskas, kas yra dedama ant spagečių ar pastos (makaronų). Tad nenustebkit, jei užsisakę spagečių su jūros gėrybių padažu, gausit patiekalą, kur padaže vos matysite makaronus. Būnant Sicilijoje būtų nuodėmė nepasmaguriauti išskirtiniais desertais, kurie dar vadinami „dolce vita“. Gardumynas „dolce vita“ – tai švelnus pyragėlis „kanolis“ (traškios tešlos vamzdelis su vaisių ir migdolų įdaru), aromatingas „cassata“ (tortas iš vyne mirkyto biskvito ir varškės kremo) ir garsusis „Frutta Martorana“ (vaisių formų saldėsiai, kepami iš migdolinės tešlos). Nuo galybės ledainių, siūlančių milžiniškas ledų porcijas (kaina nuo 1,5 EUR), raibsta akys. Paragaukit ir papasakokit apie dievišką skonį. Pagrindinis salos eksporto produktas – Sicilijos vynas. Saloje susitelkę kone daugiausiai vyndarių, lyginant su kitais Italijos regionais. Geriausiais vynais pripažįstami vynai iš vynuogių, išaugintų garsiosios Etnos papėdėje.