Vilniuje: +370 676 61110

jolita@100kelioniu.lt

Alytuje: +370 610 36530

info@etuna.lt

Sardinija

Karštas, užburiantis savo natūraliais kontrastais, laukine gamta ir idiliška harmonija kraštas. Nuostabūs kraštovaizdžiai, įspūdingi kalnai ir dar įspūdingesni paplūdimiai, istorijų ir legendų dvelksmas, didelis viešbučių pasirinkimas ir dvasinė sielos ramybė – visa tai laukia Sardinijoje. Saloje populiarus plaukimas, burlenčių sportas, išvykos pėsčiomis, kopimas į kalnus bei kempingai. Čia saugu, jauku ir gera.

Orai

Sardinijoje atostogauti geriausia nuo gegužės iki lapkričio mėn. Vasaros dažniausiai karštos (~ 35 °C) ir sausos, ruduo šiltas ir tęsiasi iki lapkričio (~ 20 ° C). Nuo rugsėjo iki balandžio šilta, tačiau labai vėjuota. Pavasariai lietingi, o žiemos nešaltos, tik kalnuose snieguota ir spaudžia šaltukas. Karščiausias mėnuo – rugpjūtis.

Kurortai ir lankytinos vietos

Kaljaris (Cagliari) yra didžiausias Sardinijos miestas, kurortas ir sostinė. Tai žaliausias ir aktyviausias turistinis miestas, turintis nuostabų senamiestį ir garsėjantis klubais bei barais. Pietinėje Kaljario pakrantėje ras ką veikti ir pasyvaus, ir aktyvaus poilsio mėgėjai. Čia yra vienas iš geriausių 5 m. ilgio paplūdimių „Poetto Beach“, turintis balto smėlio ruožą. Kaljaryje saulėta ir šilta ištisus metus.
Kaljaryje yra vienas iš žymesnių parkų Europoje – Bonaria kapinės.
Klubai ir barai susitelkę siauroje Corso Vittorio Emanuele II gatvelėje, Stampace rajone, Marina rajone netoli uosto bei Castello rajone Poetto paplūdimyje (vasarą) ir Viale Marconi gatvėje (žiemą).
Rekomenduojame nuvykti prie Bastione San Remy. Nuo šio bastiono apžvalgos aikštelės atsiveria miesto ir pakrantės panorama, o palipus į bastioną išvysite nepaprastai gražią Kaljario katedrą.
Šiek tiek pavažiavus nuo Kaljario (~60 km. į šiaurę, Barumini mieste) yra Nuraghi – į avilius panašūs akmens statiniai, siekiantys bronzos amžių. Jų yra tik Sardinijoje. Manoma, kad tai buvo religinės šventyklos ar karinės tvirtovės. Netoli Nuraghi įsikūręs Sardinijos miniatiūrų parkas, kuriame galima aplankyti visas žymiausias Sardinijos saloje esančias kultūrines, istorines ir gamtos įdomybes. Jei tingite vaikščioti pėsčiomis, galima sėsti į traukinuką ar laivelį.

Molentargius gamtos parkas įkurtas pelkingoje vietoje Kaljario mieste. Čia rasite tiek gėlo, tiek druskingo vandens telkinių, išsiskiriančių savo spalva, kuri kinta priklausomai nuo vandenyje esančių mineralų ir pačios druskos koncentracijos. Gilioje senovėje iš šių telkinių buvo išgaunama druska. Šis parkas vienintelis pasaulyje, kuriame gyvena tokios didelės raudonųjų flamingų kolonijos. Ypatingai geras laikas į salą vykti dėl nuostabaus reginio yra ruduo.

Istorinis karnavalas Sant’Efisio – Kaljario globėjo šventė, kuri vyksta gegužės 1-4 d. Festivalio metu miesto centre galima stebėti spalvingas eitynes, susipažinti su tradiciniais sardų kostiumais.

Algeras (Alghero) – kitas populiarus ir turistų labai mėgstamas kurortas, esantis salos šiaurės vakaruose. Tai gana senas miestas su akmeninėmis gatvelėmis, daug restoranų ir puikių paplūdimių. Algero kurortas patiks visiems. Nuostabūs paplūdimiai, nepaprastai skanus maistas ir daug lankytinų objektų. Tai puikus kurortas norintiems poilsiauti su vaikais.
Algeras garsėja įspūdingais urvais po vandeniu ir virš vandens. Į šiaurės vakarus nuo Porto Conte Alghero įlankoje ir netoli Punta Giglio ir Capo Caccia iškyšulio yra daugiau nei 300 įspūdingų urvų po vandeniu ir virš vandens. Vienas iš ispūdingiausių urvų – Neptune’s Grotto. Didžiausias ir įspūdingiausias viduržemio jūros povandeninis urvas – Nereo Cave. Šią vietą ypatingai mėgsta nardytojai.

Olbija (Olbia) – dinamiškas, turistinis ir komercinis kurortas netoli Costa Smeralda turistinės zonos. Olbija garsi nuostabiais paplūdimiais ir kultūriniais objektais. Olbijos-Tempijaus provincijai priklauso istorinis Galuros regionas, šiaurės rytų Sardinijos pakrantė (Costa Smeralda) ir La Madalenos sala. Pagrindiniai objektai, kuriuos verta aplankyti: San Simplicio katedra (11-12 a.), Viduramžių apaštalo Pauliaus bažnyčia bei nacionalinis Arheologijos muziejus. Būtinai aplankykite La Maddalena nacionalinį parką. Giedrą dieną nuo šiauriausios La Maddalenos salos Isola Razzoli galima įžiūrėti Prancūzijai priklausančią Korsiką. La Maddalenoje jūsų laukia nuostabi gamta ir įspūdingi vaizdai, draugiški žmonės ir beveik viskas, ko reikia, kad jaustumėtės atsidūrę kitame pasaulyje. Vienintelis būdas patekti į daugelį šio salyno salų yra kelionė laivu nuo Palau arba iš Italijos. Dideli laivai ir keltai vyksta kas kelias minutes. Bilietai labai nebrangūs, o kelionė trunka neilgai. Piko metu gali būti didelės eilės ir kiek sudėtingiau įsigyti bilietus.

Nuoras – tai kurortas, garsėjantis Cala Gonone paplūdimiu. Paplūdimyje gražus baltas smėlis ir aukštos klinčių uolos. Nuoras taip pat yra žymių artistų, rašytojų, poetų, dailininkų, skulptorių gimtinė (kitaip dar vadinamas Sardinijos Atėnais (Atene sarda)). Netoli Nuoro miesto yra Dženardžentu (Parco Nazionale del Gennargentu) nacionalinis parkas. Poilsiautojai gali leistis nacionalinio parko takais ir visiškoje ramybėje mėgautis pasakiško Sardinijos kalnų masyvo kraštovaizdžiu. Čia nėra nuodingų gyvūnų, todėl salą tyrinėti galite be baimės!

Villasimus (pietryčių Sardinijoje) – kurortas, garsėjantis auksinio smėlio paplūdimiais, akį traukiančiomis suvenyrų parduotuvėlėmis, puikiais restoranais ir triukšmingu naktiniu gyvenimu.

Šeimoms su mažais vaikais tinkami kurortai: Costa Rei ir Olia Speciosa (pietryčių Sardinijoje). Costa Rei paplūdimys pateko į geriausių pasaulio paplūdimių dešimtuką. Krištolinio skaidrumo vanduo, aukso spalvos kopos ir ilgi paplūdimiai. Olia Speciosa – mažas kaimelis, esantis už 5 min. kelio (važiuojant) iki Costa Rei paplūdimio. Paplūdimys saugus, patogus maudytis su mažais vaikais.

Portobello (Sardinijos šiaurėje) – ilgi, romantiški, nuostabūs balto smėlio paplūdimiai. Kurortas tinkamas poilsiui su vaikais. Šį kurortą taip pat mėgsta plaukikai.

Chia (pietvakarių Sardinija) rekomenduojamas vandens sporto mėgėjams. Čia nuostabūs, geram poilsiui pritaikyti paplūdimiai.

Stintino (šiaurės vakarų Sardinija) – senas žvejų kaimelis, atgyjantis vasaromis. Čia puikūs restoranai ir gražūs smėlėti paplūdimiai.

San Teodoro (šiaurės rytų Sardinija) – labai populiarus Sardinijos kurortas, pasižymintis labai gerais ir švariais paplūdimiais.

Isola Rossa (šiaurės Sardinija) – tai nedidelis kurortas su romantiška prieplauka ir gražiais paplūdimiais.

Sasaris – vienas iš seniausių Sardinijos salos miestų, esančių Sardinijos šiaurės vakaruose, turtingas menu, kultūra ir istorija. Sasaryje gausu muziejų bei istorinių vietų.

Tristanas (vidurio vakarų Sardinijos miestas) patiks visiems, kas domisi kultūra. Čia gausu neoklasikinių, prancūzų gotikos stiliaus, baroko rococo stiliaus bažnyčių.

Iki Karbonijos yra apie valanda kelio mašina arba traukiniu nuo Kaljario. Čia išvysite senovės semitų ir kartaginiečių imperijos centro 3000 metų senumo griuvėsius, laumių arba raganų namus (Domus de Janas) bei romaninę bažnyčią Santa Maria di Flumentepido.

Jei domina archeologiniai radiniai, keliaukite į Tharros miestą, esantį Sardinijos vakaruose netoli Oristano. Iš Tharros – VIII a.pr.Kr. pastatyto miesto – liko tik griuvėsiai. Tačiau tai puikus muziejus po atviru dangumi. Išlikę daug: nuo korintinių kolonų iki vonios kambarių elementų.

Keliautojai ir kultūros mylėtojai, kurie stengiasi išvengi masinio turizmo, renkasi Sardinijos kasyklas. Vieni svarbiausių Sardinijos kasybos regionų iki praėjusio amžiaus vidurio buvo Ingurtosu ir Montevecchio kaimeliai, kurie dabar įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Daug senų kasyklų objektų buvo renovuoti, atnaujinti, paversti į viešbučius.

Sardinijos saloje aikčioti verčia ir įspūdingos grotos. „Grotte Is Zuddas“ grota Santadžio miestelio apylinkėse pietinėje salos dalyje vadinama vienu įspūdingiausių stalaktikų ir stalagmitų kūrinių Europoje. „Grotta del Bue Marino“ Dorgalio kurorte rytinėje salos pakrantėje pasiekiami tik laivu. Prieš kelis dešimtmečius, kai šiuos urvus kalkakmenio kalvose aplankydavo tik vietiniai aviganiai, juose gyveno jūrų ruoniai. Milžinais tikintys salos gyventojai mano, kad šiose grotose po Trojos karo namo grįžtantį Odisėją kalino vienaakis milžinas Polifemas. „Grotta di Nettuno“ Kačijos kyšulyje šiaurės vakarų pakrantės įlankoje yra netoli Algero miesto. Beveik 1500 m ilgio vingiuotas urvas su daugybe besijungiančių erdvių laikomas gražiausiu saloje. Grotą galima pasiekti laivu arba iš sausumos uoloje iškaltais 654 laiptais.

Kainos

Maisto ir gėrimų kainos Sardinijoje. Kuo arčiau Porto Cervo ir Costa Smeralda vykstate, tuo kainos didesnės. Pigiausia, žinoma, prekybos centruose.
Orientacinės kainos: 12 EUR pica, 4,5 EUR vynas supermarkete, 7 EUR grafinas namų vyno, 4 EUR alaus butelis, 65-85 EUR sotūs pietūs su konjaku 2 asmenims, 7 EUR kokteilis, 1,5 EUR kava.