Vilniuje: +370 676 61110

jolita@100kelioniu.lt

Alytuje: +370 610 36530

info@etuna.lt

Koso sala

Visai greta Turkijos krantų yra nedidukė puikiais smėlio paplūdimiais viliojanti Koso sala. Švelnus klimatas, gražūs smėlėti paplūdimiai, skaidri jūra, puikios sąlygos buriuoti bei energingas naktinis gyvenimas salą daro tarptautiniu turizmo centru. Koso sala – viena iš žaliausių Graikijos salų, todėl dažnai vadinama „plaukiojančiu sodu“.

Visame pasaulyje Kosas žinomas kaip Hipokrato, medicinos tėvo, gimtinė. Ir šiandien, praėjus beveik 2,5 tūkstančių metų po jo mirties, Kosas traukia turistus į kasmet vykstantį festivalį  „Hipokrato priesaika“.

Pagrindinis salos kultūrinis ir turistinis centras – miestas Kosas. Jame yra įsikūręs judrus ir gyvybingas uostas. Kosas – strategiškai patogi vieta apsistoti planuojantiems keliauti po Koso salą ar gretimas Graikijos salas, o gal net į Turkiją. Iš Koso patogu pasiekti Kalymnos, Pserimos, Nisiros salas. Į šias vietoves kasdien kursuoja keltai. Kelto bilieto kaina apie 10-15 EUR. Iš Koso galima nuplaukti į Bodrumą Turkijoje, tačiau atkreipkite dėmesį, kad būtina turėti pasą (su tapatybės kortele neprasisuksite).

Orai

Saloje vyrauja švelnus Viduržemio jūros klimatas. Sezonas prasideda ankstyvą pavasarį ir tęsiasi iki vėlyvo rudens. Vasarą saulė kaitina ne daugiau kaip iki 35 C šilumos. Geriausias laikas poilsiauti saloje nuo balandžio pabaigos iki spalio.

Paplūdimiai ir kurortai

Koso paplūdimiai yra vieni gražiausių Dodekaneso salyne. Nemažai paplūdimių žavi smėliu, skaidriu vandeniu ir patraukliu kraštovaizdžiu. Nuostabios pakrantės skirtos tiek vandens sporto mėgėjams, tiek norintiems mėgautis saule. Pagrindiniai paplūdimiai Koso saloje:

Egzotiškas, minkšto, balto smėlio paplūdimys – Mastichari – yra to paties pavadinimo kaimelyje, 3 km į šiaurės vakarus nuo Antimachia kaimo. Čia renkasi burlenčių mėgėjai. Yra gultai, skėčiai nuo saulės, o gaivos jausmą suteiks netoliese esančių medžių sukurti pavėsiai.

Paradise paplūdimyje pastebimas krištolinio vandens ir balto smėlio derinys. Tai kone populiariausias paplūdimys Koso saloje, nutolęs nuo Koso miesto apie 30 km ir 7 km nuo Kefalos. Šį paplūdimį verta aplankyti ir vien dėl krante pasirodančių nuostabių oro burbuliukų, kuriuos sukuria kaimyninėje Nisyros saloje esantis vulkanas. Paplūdimyje galima išsinuomoti gultą, skėtį nuo saulės ar mėgautis vandens pramogomis. Šiame regione rasite aukštų standartų apgyvendinimą, o maisto racione – gausybę žuvies ir tradicinių graikų virtuvės patiekalų.

Thermos paplūdimyje garantuota kūno ir sielos terapija. Ypač rekomenduojama kenčiantiems raumenų skausmus. Tai smulkių vulkaninio tipo akmenukų paplūdimys. Dėl netoliese esančių mineralinio vandens šaltinių pakrantės vanduo yra šiltesnis nei kitur. Čia trykšta karštos mineralinio vandens srovės, pilnos kalcio, natrio, magnio, kalio ir sieros. Iš akmenų sudarytas nedidelis baseinas, kuriame ilgai išsėdėti sunku – vandens temperatūra siekia apie 45ºC.

Lambi – tai arčiausiai Koso miesto esantis paplūdimys, per trumpą laiką pasiekiamas pėščiomis. Kurortas nutolęs apie 1,5 km į vakarus nuo Koso miesto. Tai populiarus kurortas, kuriame kupina gultų, skėčių ir barų su vaizdu į jūrą.

Marmari – labai populiarus smėlėtas paplūdimys, žavintis nuostabiu kraštovaizdžiu ir žydra jūra. Čia galima išsinuomoti skėčius, gultus bei vandens sporto įrangą. Palei krantinę nemažai barų bei restoranų.

Tigaki  kurortas – tai labai graži vieta norintiems paplaukioti, pasimėgauti vandens sportu ar pasikaitinti saulės spinduliuose. Ilgas balto smėlio paplūdimys tęsiasi apie 10 km. Palei pakrantę išsidėstę spalvingi gultai ir skėčiai, o sielą keri žalumos, gėlių ir smėlio kraštovaizdis.

 

Kefalos palūdimys yra to paties pavadinimo kaime, kuris nutolęs nuo Koso miesto apie 40 km. Paplūdimyje yra nedidelė minkšto smėlio įlankėlė. Vanduo šaltas. Palei krantinę rasite daug barų, siūlančių šviežios žuvies, bei kavinių su puikiu vaizdu į jūrą. Na o visai netoliese yra įsikūręs Agios Nikolaos vienuolynas.

Kardamena – tai viena iš geriausių vietų maudytis ir degintis. Paplūdimys prasideda nuo Kardamena kurorto ir driekiasi apie 3 km. iki uosto. Dėl patrauklios turistams infrastruktūros, Kardamena yra judriausias ir labiausiai lankomas kurortas.

Agios Fokas – didžioji paplūdimio dalis padengta juodu smėliu ir akmenukais, nedidelė dalis yra smėlis. Tai kur kas ramesnis paplūdimys nei kiti Kose. Ši vieta ypač mėgiama nudistų. Iš Agios Fokas paplūdimio atsiveria nuostabus vaizdas į Egėjo jūrą, ypač per pietus ar naktį. Nuo Koso miesto lengvai pasiekiamas automobiliu, taksi ar viešuoju transportu.

Polemi Golden (arba Magic) – šis paplūdimys žinomas savo egzotiškų kraštų atmosfera, esantis 32 km į pietvakarius nuo Koso miesto. Tai nudistų mėgiama vieta. Skėčiai nuo saulės yra šiaudiniai. Paplūdimys platus, ilgas, o vanduo labai švarus.

Psalidi – tai mielas ilgas smėlio ir žvyro paplūdimys, labiau skirtas nuotykių ieškantiems turistams. Romantikams siūlome pasivaikščioti paplūdimiu ir pasimėgauti nuostabiu saulėlydžio sukuriamu vaizdu. Paplūdimyje yra gultai, skėčiai, daug vandens sporto centrų. Galėsite mėgautis graikų virtuvės ir šviežios žuvies patiekalais. Netoli paplūdimio galima rasti prabangius viešbučius. Paplūdimys lengvai pasiekiamas taksi, automobiliu ar viešuoju transportu.

Agios Stefanos – tai paplūdimys, ypač tinkantis šeimų poilsiui. 40 km į pietvakarius nuo Koso miesto ir 3 km į šiaurės rytus nuo Kefalos. Uolėtas regionas su gražiomis gėlėmis ir vešlia augmenija. Paplūdimys – smėlio ir akmenukų mišinys. Netoliese esančios senos krikščioniškos šventyklos kurortui suteikia išskirtinį vaizdą, tačiau įspūdingiausia – Kastris, maža salelė, atrodanti lyg apleista pilis jūros viduryje. Pakrantės seklios, o švelnių spalvų skėčiai sukuria darnų vaizdą.

Jei Koso mieste esate labai trumpai, puiki alternatyva – Zouroudi (arba Koso miesto paplūdimys). Pakrantės akmenuotos, gana gilios. Čia yra gultų ir skėčių nuo saulės.

Patarimas: Šeimos poilsiui labiausiai tinkamas Agios Stefanos paplūdimys. Reabilitacijai rekomenduojamas – Thermos paplūdimys. Jei norisi triukšmingesnių atostogų – jūsų laukia Kardamena. Nudistams siūlomi Agios Fokas ir Polemi Golden paplūdimiai. Na, o visi likę tiks ir patiks kiekvienam.

Lankytinos vietos

Nors ši Graikijai priklausanti sala turistus vilioja smėlio paplūdimiais, tačiau čia yra ką veikti ir be pasyvaus drybsojimo pliaže.

Asklepionas – žymiausia salos vieta, kurios vaizdai puikuojasi ant daugybės suvenyrų iš Koso. Asklepioną sudaro trys terasos: žemutinėje rasite romėnų pirčių griuvėsius, vidurinėje – Asklepijaus altoriaus, jo šventyklos, Apolono šventyklos liekanas, o viršutinėje – taip pat Asklepijui skirtos šventyklos griuvėsius bei gražų panoraminį vaizdą į Koso miestą, jūrą bei Turkijos krantus.

Hipokrato muziejus. Manoma, kad Koso saloje gimė garsiausias Antikinės Graikijos gydytojas Hipokratas, todėl jam Koso saloje yra skiriama gana daug dėmesio. Hipokratas paliko gilų pėdsaką medicinos istorijoje, pavyzdžiui, visiems gerai žinomą Hipokrato priesaiką. Apsilankius Kose tiesiog privaloma aplankyti Hipokrato muziejų. Įėjimas į muziejų nemokamas, todėl ši įdomi pažintis su istorija nieko nekainuos. Žinoma, jei norite sužinoti daugiau istorijos detalių, jums reikia gido, už kurio paslaugas jau teks sumokėti.

Hipokrato medis. Koso sala yra Hipokrato gimtinė, todėl nenuostabu, jog daug objektų Kose yra susiję būtent su šiuo žmogumi. Hipokrato medžiu yra laikomas senas platanas. Sakoma, kad jam daugiau nei tūkstantis metų. Nenuostabu, jog jis yra apipintas įvairiausiomis legendomis ir mitais. Yra sakoma, kad pats apaštalas Paulius po juo dėstė ankstyvąsias krikščionybės tiesas.

Hipokrato botanikos sodas – dar viena duoklė Hipokratui. Čia yra daugiau nei 240 skirtingų rūšių augalų. Čia galima pasigrožėti kraštovaizdžiu ir pasimėgauti ramybe. Sode sklando levandų, eukaliptų ir šalavijų kvapas. Čia dažnai vyksta įvairūs spektakliai ir kultūriniai renginiai.

Neratzia (Koso) pilis, kadaise gynusi nuo otomanų, stūkso pačiame uoste, kur ją pastatė Šv. Jono riteriai. Pilyje, kaip ir daugelyje kitų lankytinų Koso vietų, antikinės Graikijos ir Romos imperijos griuvėsiai susilieja su tvirtais viduramžiškais statinių akmenimis. Nuo išorinių pilies sienų atsiveria puikūs vaizdai į miestą ir į jūrą. Įėjimas į pilį kainuoja 3 EUR.

Odeonas – tai vieta, skirta muzikiniams ir teatro renginiams. Vėliau Odeoną iš graikų perėmė romėnai ir ją naudojo gladiatorių kautynėms. Galima aplankyti ir požemius.

Hamamas – arabiška pirtis. Šios pirties tradicija siekia Osmanų imperijos laikus. Koso mieste yra gražiai restauruotas hamamas, kurį rasite visai šalia policijos nuovados. Jį aplankyti nemokamai gali visi norintys turistai.

Senovinėje agoroje yra išlikusių Afroditės ir Heraklio šventyklos pėdsakų, Šv. Jono riterių fortų dalių bei senojo uosto griuvėsių.

 

Pyli – tai nedidelis tradicinis kaimelis Koso salos viduryje. Čia yra daugybė akmeninių namų, bažnyčių. Miestelyje daug vasaros metu šurmuliuojančių vietinių tavernų ir kavinių. Pyli garsėja natūraliais šaltiniais, kurie teka iš šešių fontanų. Netoli centrinės aikštės stovi „Pyliotiko Spiti“ – tradicinis graikų kaimelio vietinių gyventojų namelis. Jame yra trys maži kambarėliai, apstatyti senais, tradiciškai puoštais originaliais baldais ir namų apyvokos daiktais. Iš Pyli galima parsivežti įvairių meno kūrinių ir dirbinių. Pyli garsėja vietiniu karnavalu, kuriame šėlsta visas kaimelis.

Kardamenos folkloro muziejus. Kardamena yra senas žvejų kaimelis, tad muziejuje netrūksta senų žvejybos laivų nuotraukų, senovinės žvejybos įrangos, tinklų. Šiame muziejuje gausu tautosakos ir kultūros paveldo eksponatų. Čia sukaupta didžiulė ankstesnių kartų, gyvenusių Kardamenoje, indų, įrankių ir nuotraukų. Apsilankius šiame muziejuje galima pajusti tikrąjį Kardamenos grožį. Daugelį eksponatų muziejui padovanojo vietiniai gyventojai.

Solio meno galerija (Marmaris) atidaryta meno pasaulyje gerai žinomo dailininko Solio garbei. Jis gyveno Koso saloje daugelį metų. Solio meno galerijoje saugoma išskirtinė paveikslų bei rankų darbo juvelyrinių dirbinių kolekcija, kurią gali apžiūrėti visi norintys. Galerija jums pristato visą spektrą meno dirbinių iš sidabro ir bronzos, kuriuos pagamino garsiausi Graikijos menininkai. Galerijoje dažnai vyksta džiazo vakarai, kuriuose dalyvauja vietiniai muzikantai. Kartais rengiami ir svečių pasirodymai.

Zia parkas. Iš parko atsiveria nepakartojamas kraštovaizdis. Šiame parke galima apžiūrėti vietinius gyvūnus. Čia rasite žaidimų aikštelę vaikams, poilsio zoną, kurioje galėsite užkąsti, todėl parkas yra puiki pramoga keliaujantiems su vaikais. Zia parke auga daugybė augalų, kurie šimtmečiais buvo naudojami netradicinėje medicinoje. Įėjimas į parką kainuoja 3 EUR suaugusiam žmogui ir 1,5 EUR vaikams nuo 6 metų. Vaikai iki 6 metų įleidžiami nemokamai.

Lido vandens pramogų parkas – puiki pramoga visai šeimai. Į parką nemokamai veža vandens parko autobusas. Įėjimas kainuoja 17 EUR. Parke yra nemažai čiuožyklų, tunelių, dirbtinių bangų baseinas, tinginių upė, vaikų pramogų zona, kavinės, keli gyvų elnių aptvarai.

Antimachia gyvenvietė įsikūrusi pačiame Koso salos viduryje. Gyvenvietėje galima pamatyti išlikusius senovinius namus. Čia aptiksite ir senuosius vėjo malūnus; vienas jų išlikęs nepažeistas ir nuolatos pritraukia būrius turistų. Įspūdingiausias gyvenvietės paminklas – Venecijos tvirtovė, kurios statybos buvo baigtos XV a. Iš pilies atsiveria nuostabi apylinkių panorama.

Nisyros sala – viena salų, kurias būtina pamatyti (vadinasi „Nissyros“). Tai vulkaninės kilmės sala juodomis pakrantės uolomis, laukine gamta ir gražia prieplauka. Pietuose nuo Koso esančioje 41 km pločio saloje dar ventiliuojasi ir vis šnypšteli trigubą kraterį turintis ugnikalnis. Lankytojai kraterį gali apžiūrėti iš vidaus – nusileidę į jo dugną. Nepamirškite tinkamos avalynės: ugnikalnio paviršius yra labai karštas ir batai guminiais padais gali tiesiog išsilydyti. Tiesiai iš vulkano trykšta karštosios Loutra versmės.

Kalymnos sala laikoma nardytojų, kurie iš jūros dugno traukia populiarias Pietų šalyse kempines, sala. Kiekvieną pavasarį žvejai iškilmingai išlydimi į jūrą, o po penkių mėnesių jie sugrįžta – tuomet saloje vėl surengiama šventė. Savo kempinėmis Kalymnos sala garsėja jau 500 metų, tad lauktuvėms būtina bent vieną įsigyti.

Pserimos sala. Pabuvojus Kalymnos saloje, verta pamatyti ir netoliese esančią nedidukę, 16 kv. km ploto, Pserimos salą. Tai viena iš mažiausiai apgyvendintų salų Dodekaneso salyne; vienintelė gyvenvietė – uostas. Viešint Pserimos saloje malonu pasilepinti maudynėmis ramumoje arba pasivaikščioti stebint besiganančias avis ir ožkas, iš kurių verčiasi vietos gyventojai.