Vilniuje: +370 676 61110

jolita@100kelioniu.lt

Alytuje: +370 610 36530

info@etuna.lt

Kipras

Tai Viduržemio jūros perlas, kuriame pasak graikų legendos iš jūros putos užgimė meilės deivė Afroditė. Kipre kasmet rengiamos vynuogių derliaus ir vyno fiestos, kurios nustebina net didžiausią vynų žinovą. Kipre poilsiauti galima bet kuriuo metų laiku. Net 340 dienų per metus salos padangė nušviesta saulės, o ir likusios dienos ne mažiau malonios. Šiam kraštui būdingi kalnai, apaugę vešliais miškais, civilizacijos nepaliestos nuošalios vietovės, skirtingų epochų architektūros pavyzdžiai. Kipras yra puiki vieta poilsiui su vaikais – dauguma šalies viešbučių siūlo paslaugas būtent mažiesiems keliautojams. Saulėta pakrantė, šilta smaragdinė jūra, vieni švariausių paplūdimių pasaulyje, svetingi žmonės, neįkainojamas istorinis ir kultūrinis palikimas, puikus maistas ir gausybė pramogų – viskas ko reikia atostogoms.

Kipras yra padalinta šalis. Pietinė dalis yra graikiškoji, o šiaurinė – turkiškoji, todėl saloje kalbama abiejomis kalbomis. Sieną tarp pietinės ir šiaurinės Kipro dalies galima kirsti keliose vietose. Lietuvos Respublikos piliečiams vykstant į Kiprą galioja tiek pasas, tiek asmens tapatybės kortelė. Vykstant į šiaurinę, turkiškąją, šalies dalį gali būti papildomų sąlygų ir apribojimų, kuomet reikalingas pasas.

Orai

Maltoje poilsiauti galima ištisus metus. Tinkamiausias metas – nuo balandžio iki lapkričio mėn. Vasaros yra šiltos ir sausos, o žiemos – švelnios ir drėgnos. Vidutinė temperatūra sausio mėnesį +12 °C, liepos mėnesį +27 °C, rugpjūčio mėn. nuo +28 °C iki +34 °C. Sostinėje Valetoje žiemos šilčiausios (apie 10-16 °C šilumos).
Maltos sala gražiausia balandžio, gegužės, rugsėjo ir spalio mėnesiais. Tuo metu žmonių nėra tiek daug, jūros vandens temperatūra tinkamiausia plaukiojimui ir grožėjimuisi Komiso “Blue Lagoon” žydruoju paplūdimiu.

Kipras – puiki vieta poilsiui su vaikais. Šalyje nemažai vandens pramogų centrų visai šeimai, o dauguma viešbučių siūlo paslaugas, pritaikytas būtent mažiesiems keliautojams – mini klubai, baseinai, žaidimo aikštelės bei pramoginės programos, pritaikytos vaikams.

Kurortai ir lankytinos vietos

Agia Napa miestas išsidėstęs šalies pietryčiuose, tolimiausiame Kipro salos taške. Tai garsiausias salos kurortas, kuriame gyvenimas verda kiaurą parą. Šis kurortas dar vadinamas Kipro Ibiza. Saulei leidžiantis Agia Napos siaurose gatvelėse įsikūrusius barus, restoranus, aludes, diskotekas užplūsta skirtingo amžiaus ir pomėgių žmonės. Tai Kipro naktinė sostinė, ypač pamėgta jaunimo.
Gamta stulbina – krištolo skaidrumo vandenį supa auksinio smėlio paplūdimiai.
Viena svarbiausių kurorto įžymybių – vandens atrakcionų parkas, įrengtas pagal Senovės Graikijos istorinius ir mitologinius siužetus. Netoliese išsidėstęs dar vienas įdomus pramogų parkas – Agia Napos dinozaurų parkas. Pagrindinės lankytinos istorinės vietos: XVI a. Agia Napos vienuolynas su marmuriniu fontanu ir Lotynų koplyčia, vienuolyno bažnyčia, kurioje saugomas šv. Veronikos užtiesalas, kurį ji patiesė einančiam į golgotą Kristui. Taip pat čia ir garsusis šilkmedis, kuriam daugiau nei 600 metų. Už 8 km rytinėje Agia Napos dalyje yra Protaro paplūdimys, garsėjantis švariausiu vandeniu ir auksiniu smėliu. Į Protaras rajoną, nusėtą vėjo malūnais, keliautojai dažnai vyksta dviračiais. Netoli nuo Kavo Greko kyšulio stovi nedidelė pranašo Iljos bažnytėlė, kuri pastatyta ant aukštos uolos ir didingai iškyla virš vietinių peizažų. Greta jos įsikūręs turistinis kaimelis.

Larnaka – tylus, ramus kurortas su gražiais smėlio paplūdimiais, kurį dažnai renkasi su vaikais atostogaujančios šeimos. Tai nedidelis miestas, tačiau pelnytai mėgiamas tarp viso pasaulio turistų. Larnaka – trečias pagal dydį Kipro miestas, kuriame gyvena apie 80 000 žmonių.
Larnakos vizitinė kortelė – pakrantės promenada Finikules. Joje tarp amžinai žaliuojančių palmių gausu restoranų, kavinių ir užeigų, pro kurių langus galima pasigrožėti nuostabiu įlankos vaizdu arba vos už kelių žingsnių esančia pagrindine prekybos gatve Zenon Kitieos. Visai netoli yra garsi islamo šventovė – Hala Sulton Tekke mečetė, o miesto pakraštyje iki mūsų dienų išlikęs XVII a. akvedukas Kamares.
Rytinė miesto dalis garsėja savo turistiniu centru su prašmatniais viešbučiais ir nuostabiais smėlio paplūdimiais.
Miestą supa mažesni kaimeliai, garsėjantys sidabro dirbiniais, ažūriniais nėriniais ir vienu iš seniausių Kipro vienuolynų su bizantiška mozaika iš VI a. O vos už 10 min. kelio automobiliu galite aplankyti sūrųjį ežerą, kur žiemą apsistoja rožiniai flamingai.

Limasolis – antrasis pagal dydį šalies miestas, didžiausias Viduržemio jūros uostas, vyno pramonės centras ir labai patrauklus atostogų kurortas, įsikūręs pietinėje Kipro dalyje, 70 km nuo Larnakos oro uosto. Limasolis ypač pamėgtas rusų poilsiautojų.
Limasolis žavi turistus 16 km besitęsiančia jūros pakrante su švariais paplūdimiais, komfortiškais viešbučiais, restoranų, kavinių ir kitų pasilinksminimo vietų gausa, festivalių ir karnavalų įvairove. Vasaros metu organizuojamas teatro festivalis, į kurį susirenka trupės iš viso pasaulio. Visi pasirodymai vyksta senovinių amfiteatrų scenose, lydimi magiškų šviesų žaismo. Rudenį vyno gurmanai renkasi Limasolyje į tradicinį vyno festivalį, kur galima paragauti vietos gamybos vyno. Limasolyje dar kryžiuočių laikais buvo pradėtas gaminti seniausias pasaulyje vynas “Cammandaria”.
Šiandien Limasolis garsėja savo promenada, dar vadinama Kipro Rivjera, kuri tęsiasi jūros pakrante nuo Amathus įlankos iki senojo uosto. Kurortas vilioja turistus ir muziejų gausa. Galite aplankyti Archeologijos, Taikomojo meno ir kitus muziejus. Čia įsikūręs ir vandens pramogų parkas Fasouri – tai puiki poilsio vieta visai šeimai.
Į vakarus nuo Limasolio yra viduramžių tvirtovė Kolossi, kuri anksčiau buvo valdovų rezidencija. Čia susižadėjo Ričardas Liūtaširdis su savo išrinktąja Berengarija Navariete. Verta dėmesio ir netoli Limasolio esanti antikinė Kourion vietovė, kur iki šių dienų išliko nemažai archeologinių vertybių.

Pafosas – senovinė Kipro sostinė, kurortas Kipro pietvakariuose. Čia puikiai dera smėlio paplūdimiai ir uolėta pakrantė, pušų ir kedrų augmenija, bananų plantacijos ir vynuogynai. Pasak legendos, miestas buvo įkurtas norint įamžinti Trojos karo pabaigą. Dabar tai šiuolaikiškas prabangus kurortas, kuriame gausu viešbučių kiekvieno poreikiams. Mieste gyvena daugiau nei 60 tūkst. žmonių.
Įžymiausia kurorto vieta – senasis Pafoso uostas su išlikusiu gynybiniu fortu miesto centre, kur kasmet rugsėjo mėnesį vyksta tradicinė “Otelo” opera. Netoli prieplaukos, apsuptos jachtų, apkabinėtų žvejų tinklais, tęsiasi pėsčiųjų promenada. Čia gausu suvenyrų parduotuvių, smuklių, barų, visoje saloje garsėjančių žuvų tavernų, naktinių klubų ir diskotekų.
Kurortas itin traukia žmones, besidominčius istorija, nes čia išliko daug architektūros paminklų – turkų statyta uosto tvirtovė, Karalių kapavietės, Saliamono katakombos, Bizantijos laikų pilis, mozaika išklota Dionizo vila, Apaštalo Pauliaus kolona ir daugybė kitų. Visi Pafoso paminklai įtraukti į UNESCO pasaulio kultūros paveldo sąrašą.
Į šiaurės vakarus nuo Pafoso yra Akamas pusiasalis, kuriame yra unikalus gamtos draustinis. Tai didžiulė civilizacijos nepaliesta teritorija, garsėjanti augalijos įvairove, laukine gamta, geologija, neįprastu landšaftu ir pakrante, turtinga istoriniu bei kultūriniu paveldu. Viena iš gražiausių Pafo vietų – Coral Bay įlanka.

Nikosija, Kipro sostinė, pasaulyje garsėja savo ypatingu statusu – tai vienintelė pasaulyje sostinė, padalinta į dvi dalis. Pagrindinėje gatvėje netgi įrengtas pasienio punktas. Tai didžiausias šalies miestas, įsikūręs pačioje salos širdyje, ir svarbiausias Kipro prekybinis, kultūrinis ir verslo centras. Visi miesto svečiai stengiasi susipažinti su jo tūkstantmete istorija. Vienas malonumas pasivaikščioti siauromis senamiesčio gatvelėmis bei atnaujintame pėsčiųjų rajone Laiki Geitonia, kur vyrauja senųjų laikų atmosfera.

Famagusta – apleistas, tačiau keliautojų pamėgtas „miestas vaiduoklis“, kuriame jau daugiau nei 30 metų niekas negyvena. Miestas įsikūręs rytinėje salos dalyje ir garsėja „auksinio smėlio“ paplūdimiais. Čia yra žavus senamiestis, kurį juosia Venecijos laikotarpiu statytos tvirtovės sienos. Netoliese Famagustos įsikūrusi Salamina gyvenvietė – pirmoji Kipro sostinė. Čia galima aplankyti puikiai išlikusį amfiteatrą ir pirčių liekanas.

Avako tarpeklis. Stačios tarpeklio uolos siaurėja į viršų ir žavi lankytojus. Čia net per karščius maloniai vėsu, nes tarpeklis į salos gilumą įsirėžęs apie 4,5 km. Čia galima keliauti pėsčiomis ir dviračiu. Čia nuostabiai tylu. Tik kartais tylą sudrumsčia kalnų ožkų varpelių skambėjimas.

Kirenija – istorinis uostamiestis, įsikūręs kalno papėdėje, vaizdingoje įlankoje, turkiškoje salos dalyje. Kerinija žymi savo senamiesčiu, kurį puošia balti namukai, senoviniu uostu ir pilimi, statyta siekiant apsiginti nuo arabų. Čia būtina aplankyti Agia Hilarion tvirtovę bei Belapais vienuolyną, saugomą kalnų. Čia yra muziejus, kuriame saugoma, ko gero, seniausias laivas pasaulyje.

Paplūdimiai

Pantahou Beach. Šis paplūdimys yra pagrindinė paplūdimių juosta Ayia Napa kurorte, į vakarus nuo uosto. Ši smėlio linija žinoma kaip Limanaki Beach, Harbour Beach, Ayia Napa Beach, Kryo Nero ar Greko Beach, priklausomai nuo to, kurioje paplūdimio dalyje esate ir kaip pavadina šios vietos gidai. Šis paplūdimys nėra laikomas itin prašmatniu, tačiau čia galima rasti ko tik nori – ir vandens pramogų, ir kavinių, barų.

Nissi Beach. Paplūdimys yra Ayia Napa kurorte ir žavi smėlio baltumu bei seklia žydra pakrante. Paplūdimio pabaigoje yra vieta, kur galima pasikrauti šiek tiek adrenalino. Čia stūkso nedidelė uola, nuo kurios turistai bei vietiniai gyventojai šokinėja į vandenį. Galima sakyti, jog šis paplūdimys skirtas tikroms linksmybėms. Čia nemažai kavinių, barų, gerą nuotaiką paplūdimyje palaiko grojanti muzika. O išsiilgusiems dar didesnio adrenalino Nissi paplūdimyje netgi galima išbandyti šokinėjimą virve (bungee jump).

Phinikoudes (Palm Tree). Tai pagrindinis paplūdimys Larnakoje, visai šalia miesto. Pavadinimas Palm Tree gimė dėl čia 1922 m. pasodintų didžiulių palmių. Ši vieta yra judri, čia gausu kavinių, parduotuvių, viešbučių, tavernų. Šalia paplūdimio įrengta nemaža automobilių stovėjimo aikštelė. Paplūdimyje vyrauja gausi pramogų pasiūla tiek suaugusiems, tiek vaikams. Netoliese įsikūręs ir nedidelis pramogų parkas.

Castella Beach. 15 min. pėstute nuo Larnakos centro, į pietus nuo Phinikoudes už nedidelės jachtų prieplaukos yra Castella paplūdimys. Pavadinimas duotas dėl Larnakoje esančios pilies, kurią galima rasti vos už 1 km į rytus. Smėlio pakrantė driekiasi 400 metrų. Šioje vietoje jūra gana sekli, todėl ši vieta tinka šeimoms su mažamečiais vaikais. Priešais prieplauką yra didelė automobilių stovėjimo aikštelė, tad ypač patogu keliaujantiems automobiliu. Lankytojų patogumui įrengti tualetai, dušai, persirengimo kabinos. Žinoma, kaip ir daugelyje paplūdimių, čia gausu kavinių, barų ir įvairių vandens pramogų.

McKenzie Beach. Tai vienas žinomiausių paplūdimių Larnakoje, kuris driekiasi 2,5 km nuo Larnakos miesto pietų iki oro uosto apylinkių. Miesto paplūdimys apsuptas didelių viešbučių, parduotuvių, barų, kavinių. Šalia promenados yra didelė automobilių stovėjimo aikštelė. Paplūdimys balto smėlio, krantas gana seklus, todėl tinka šeimoms su vaikais. Čia galima paplaukioti vandens motociklais, valtimi, išbandyti buriavimą, nardymą ir kt. Ši vieta garsėja jūros gėrybių restoranais. Paplūdimyje įrengti visi patogumai – ir tualetai, ir dušai, ir tavernos, kavinės. Paplūdimį nuolat stebi gelbėtojai.

Pissouri Bay. Ši įlanka yra pietinėje salos pakrantėje tarp Limasolio ir Pafoso. 2 km ilgio pakrantėje yra pakankamai veiksmo, didelė vandens sporto įvairovė. Skirtingai nuo kitų paplūdimių Kipre, kurie yra pakankamai išvystyti, Pissouri paplūdimyje gana ramu. Paplūdimyje švaru ir saugu, yra kelios tavernos, kur galima pasimėgauti kai kuriais tradiciniais Kipro patiekalais. Netoliese esantis Pissouri kaimelis garsėja tavernomis, parduotuvėlėmis, restoranais ir barais. Šis regionas žinomas ir dėl čia auginamų vynuogių.

Fig Tree Bay. Ši įlanka yra Protaro kurorte, rytinėje pakrantėje. Tokį pavadinimą įlanka gavo dėl čia augančių figų medžių. Paplūdimys saugus, smėlėtas ir ypač tinka šeimoms. Tai vienas gražiausių paplūdimių saloje, tačiau vasarą sulaukia itin daug lankytojų, tad gali būti sausakimša. Viešbučių šioje vietoje gana mažai. Paplūdimys yra gavęs Mėlynosios vėliavos statusą, tad yra labai tvarkingas. Vasaros sezono metu paplūdimį prižiūri gelbėtojai.

Kato Paphos Beach. Palmėmis nusėta promenada vingiuoja palei pat paplūdimį. Paplūdimys tęsiasi iki vaizdingos uosto teritorijos, kur įrengta nemažai kavinių, barų, nedidelis muziejus, viduramžių laikų fortas. Uostas paprastai būna sausakimšas, pripildytas jachtų. Šiame kurorte itin gausus barų pasirinkimas, galima paragauti tiek meksikiečių,  tiek indų, tiek vietinių kipriečių nacioanlinių patiekalų.

Lara Bay. Paplūdimys skirtas pabėgti nuo šurmulio. Čia nerasite nei viešbučių, nei kavinių, tik smėlį, kalvas bei šiek tiek žalumos. Šioje vietoje galima sutikti žaliuosius vėžlius, kurie deda kiaušinius paplūdimyje, tad reikia pasistengti būti atsargiems. Šią vietą verta aplankyti dėl nenusakomo laukinio kraštovaizdžio.

Coral Bay. Nuostabaus grožio įlanka Pafoso kurorte yra geriausias bei populiariausias paplūdimys šioje vietovėje. Įlanka yra pasagos formos. Jūra sekli ir smėlėta, todėl tinka vaikams. Tai itin populiarus paplūdimys tarp šeimų. Čia gausu vandens bei kitų pramogų (nardymas, safaris kalnuose, dviračių sportas, buriavimas, masažai ir kt.). Paplūdimyje yra didelė kavinė su vaizdu į jūrą, kur galima paragauti įvairių patiekalų.

Nudistų paplūdimiai. Kipre yra ir paplūdimiai nudistams. Cape Gat/Greko  paplūdimys yra salos rytuose, įsikūręs netoli Ayia Napa. Čia vyrauja itin gera atmosfera bei supa puiki aplinka. Daugelis gyventojų šį paplūdimį yra pamėgę, kadangi laisvai gali maudytis nuogi. Melissi Beach paplūdimys įsikūręs Ayia Napa rytuose ir itin pamėgtas porų. Čia galima ramiai pailsėti ir pasimėgauti saulės voniomis uolėtame paplūdimyje. Governor’s Beach – neoficialiai „oficialus“ nudistų paplūdimys Kipro pietuose ir yra vienas seniausių nudistų paplūdimių Kipre. Ši vieta žavi savo aplinka, pievomis, vietomis tamsiu smėliu bei skaidria žydra pakrante. Paplūdimys įsikūręs už kelių šimtų metrų nuo Sofroniou paplūdimio restorano ženklo. Avdimou – rojus nudistams, kurie ieško privatumo ir poilsio paplūdimyje, apsuptame uolų. Paplūdimys išsiskiria ženklais, kurie draudžia maudytis nuogiems. Tačiau žmonės įstengia rasti įvairių atokesnių kampelių, kuriuose mėgaujasi pamėgto paplūdimio privalumais. Ag Georgios Coves paplūdimys yra už 15 min. kelio nuo Koralų įlankos (Coral Bay). Uolos ir skardžiai yra unikalūs vaizdai šioje vietoje, kurie traukia turistus, ypač nudistus. Šioje vietoje yra itin daug nuošalių, atokių vietelių, kur nudistai gali mėgautis ramybe ir saule.

Naudinga informacija

Valiuta. Kipre piniginis vienetas – euras.

Arbatpinigiai. 10% yra pridedama prie restoranų, tavernų, barų sąskaitos. Tačiau įprasta palikti smulkių pinigų padavėjams ar viešbučio tarnautojams, priklausomai nuo aptarnavimo kokybės.

Suvenyrai. Kipro suvenyrų parduotuvėse gausu spalvingų saldumynų dėžučių, kurių pagrindinis dekoro motyvas – Afroditės atvaizdai, kviečiantys patirti romantiškų įspūdžių šioje saloje. Pinti šiaudiniai padėkliukai su aštuonlapiu gėlės žiedu viduryje, juvelyriniai dirbiniai iš balto aukso arba vietinių meistrų nėriniai, kurių tradicijos siekia senuosius Homero laikus, siūlomi turistams kaip tipiški Kipro suvenyrai.

Gyventojai. Kipras yra nepriklausoma valstybė ir, nepaisant to, kad gyventojai yra kilę iš graikų ir kalba graikiškai, jiems patinka, kai juos vadina kipriečiais, o ne graikais. Kipro gyventojai yra labai draugiški, pakantūs, malonūs.

Kipriečiai yra emocionalūs žmonės. Bendraujant didelę reikšmę turi neverbalinė kūno kalba. Svarbus akių kontaktas. Pietiečiai patys dažniausiai vėluoja, tačiau iš Šiaurės kultūrų atstovų tikisi punktualumo. Kipriečiai labai vertina savo istorinę praeitį, kultūrą. Vengtina pokalbio tema – apie turkų invaziją. Brangios įpareigojančios dovanos nėra priimtinos.