Vilniuje: +370 676 61110

jolita@100kelioniu.lt

Alytuje: +370 610 36530

info@etuna.lt

Kroatijos pasididžiavimas – nenusakomo grožio Dalmatijos regionas ir jo širdis Splitas

Įstabiais vaizdais kerinti Kroatija, susižėrusi bene gražiausius gamtos perlus Europoje, juos išbarstė po visą Adrijos jūros pakrantę ir jų spindesiu kasmet vilioja milijonus turistų. Dalmatijos regionas pasižymi išskirtine įvairove tiek kraštovaizdžio reginių, tiek pramogų bei vertų aplankyti vietų. Ši Kroatijos dalis vadinama įspūdingiausia šalyje, kur aikčioti priverčia ne tik gražuolės salos, apsisupusios krištolo paplūdimiais, pasididžiavimo neslepiančios pilys ar kalnai, tačiau ir kvapą gniaužiantys miestai.

Jie ne tik siūlo susipažinti su turtinga istorija, UNESCO saugomais objektais, bet ir puikiai prisiderinusiu šiuolaikiniu gyvenimu bei skambiausiomis pramogomis. Jaukus miesto šurmulys, senove alsuojančios gatvelės, margiausio asortimento parduotuvėlės, barai, restoranai, žuvų kvapais viliojantys uostukai ir ore aidinčios laisvalaikio pramogos bei įspūdinga Adrijos jūros panorama – tuo gali pasigirti tik Dalmatijos miestai.

Vienas jų – Splitas. Centrinėje Dalmatijos regiono dalyje įsikūręs antras pagal dydį Kroatijos miestas itin mėgstamas turistų. Iš čia patogu pasiekti bet kurį kitą regiono perlą: bene labiausiai išgirtą Dubrovniką pietuose, žavųjį Zadarą vakaruose, nacionalinius parkus ir vieną už kitą įspūdingesnes salas. Patį Splitą puošia ne tik romėnų laikų paminklai, tačiau ir gatveles nusagstę įvairiausi restoranai, barai ir vyninės. Nuo kalnuoto miesto reljefo atsiveria nepakartojami Adrijos jūros vaizdai ir akį merkiančios salos su viliojančiais paplūdimiais.

Splito žvaigždė sužibo tuomet, kai romėnų imperatorius Diokletianas nusprendė čia pasistatyti rūmus užtarnautam poilsiui senatvėje. Jie dabar yra vienas didžiausių ir įspūdingiausių traukos objektų. Gynybinėmis sienomis tebeapjuosti Diokletiano rūmų griuvėsiai nėra tipiškas statinys – tai miesto širdis, išraizgyta gatvelių labirintais, kur šurmuliuoja žmonės, netyla muzika, užsukti kviečia barai, parduotuvėlės ir restoranai. Rūmų teritorijoje įsikūrę net 220 pastatų, kuriuose gyvena daugiau nei 3 tūkst. žmonių. Čia susipažinsite su tikru vietinių gyvenimu ir pajusite turistams dovanojamą meilę.

Mieste taip pat gausu galerijų, muziejų ir kultūros renginių. Pasimėgavus jais, būtina persikelti į nuostabius krantinės paplūdimius, įšokti į žydrą jūrą ir eiti pasivaikščioti vaizdinguoju Marjano pažintiniu taku, vedančiu per parkus, vietos uostukus bei nepakartojamus vaizdus atveriančias krantinės properšas.

Vakarėlių mėgėjams būtina ne tik įsilieti į naktinį gyvenimą pačiame Splite, tačiau ir nuvykti į Bračo ar Chvaro salas, kuriose laukia atvirukuose matomi paplūdimiai, kasdien verda linksmybės, o turtingi vietiniai itin mėgsta demonstruoti savo gerą gyvenimą. Iš Splito ranka pasiekiamas istorinis Solino miestas ir jį supantys vynuogynai, ypatingo jaukumo renesanso architektūrą išsaugojęs Trogiras, aktyvaus sporto mėgėjų mylimas Makarsko uostamiestis ir visus komplimentus susižėręs Dubrovnikas.

Net išrankiausiam turistui Dalmatijos regione rinktis iš ko visuomet apstu. Čia gausu viešbučių tiesiog ant jūros kranto ar jaukiose žaliose oazėse, o mėgstantys kiek neįprastas vietas gali pabandyti pernakvoti mieluose mobiliuose nameliuose. Pasirinkimą lengvai ras įvairiausio tipo ir piniginės storio keliautojai. Šilčiausias Kroatijos regionas nuostabiais orais lepina nuo pat ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens, tad laiko suplanuoti vienas geriausių vasaros atostogų ras ir labiausiai užsiėmę.

Poilsinė kelionė lėktuvu - Kroatija, Splitas

Išvykimų laikotarpis 2019-09-06 - 2019-09-20

7 nakvynės kaina asmeniui nuo 399,00 €

Nacionalinė virtuvė

Pršut – plonai pjaustytas vytintas kumpis.

Janjetina – ėrienos kepsniai.

Paški sir – Pago salos avių pieno sūris, kad ilgiau išsilaikytų, mirkomas alyvuogių aliejuje.

Štrukli – skanūs vyniotiniai su varške ir grietine.

Kroatiškas raudonasis vynas „Teran“, „Merlot“, „Kabernet“, „Opoplo“, „Plavac“, „Dingač Postup“.

Alus „Tuborg“, „Karlovačko“, „Ožujsko“.

Pravartu prisiminti

Darbo laikas. Darbo dienomis dauguma parduotuvių dirba 8–20 val., šeštadieniais – iki 12 val. Bankai klientus aptarnauja pirmadienį–penktadienį 8–19 val. ir šeštadienį 8–12 val.
Transportas. Kroatijoje gerai išplėtota viešojo transporto sistema. Vietos autobusais galima nebrangiai nuvykti į gretimus kurortus ir miestus. Važiuojant taksi 1 kilometro kaina – maždaug 8 kunos.
Arbatpinigiai. Tradiciškai padavėjams ar viešbučio tarnautojams paliekama 5–10 proc. sąskaitos sumos (priklausomai nuo aptarnavimo kokybės).
Lauktuvėms. Rakija, sūris, alyvuogių aliejus su įvairiais prieskoniais, medus, kurio skonis skiriasi nuo lietuviškojo. Ypač įdomaus skonio skaidrus akacijų arba beveik juodas miško medus. Taip pat labai vertinamos odą regeneruojančios koralų kempinės.

Pajuskite Kroatiją

Sudalyvaukite nuo 1950 m. Dubrovnike vykstančiame tarptautiniame menų festivalyje „Dubrovniko vasaros žaidynės“, kai vasarą visos miesto pilys, dvarai, bokštai ir parkai tampa gyva scena.

Kroatija – medžiotojų rojus. Čia sudarytos visos sąlygos medžioti elnius, stirnas, šernus, lapes, kalnų ožius, muflonus, laukinius paukščius.

Išbandykite vandens pramogas – daug kas tvirtina, kad buriuotojams nėra puikesnės vietos kaip Adrijos jūra. Galima išsinuomoti burlenčių, jachtų, katerių.

Panardykite ir įsitikinsite, kad čia vanduo vienas skaidriausių pasaulyje. Gal pamatysite nuskendusių laivų liekanų.

Kroatija laikoma pasauliniu nudizmo centru – kurortuose rasite specialiai pažymėtų paplūdimių.

Kroatija gal ir neprilygsta Italijai savo virtuve ir patiekalų gausa, tačiau čia tikrai pasimėgausite pasakiškomis jūrų gėrybėmis, tradiciniais vietos patiekalais ir skaniu vynu.

Nepamirškite šimtų Kroatijos salų, kurios žavi jaukia atmosfera, atokumu, saule, šiltu vėju ir jūrų gėrybėmis.

Lankytinos vietos
Štai keletas pasiūlymų, ką verta aplankyti Splite.

Splitas

Tai antras pagal dydį šalies miestas, kurio istorinis centras įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Šiame mieste prieglobstį rado visi įmanomi architektūros stiliai. Tūkstantmečius siekianti jo istorija kupina dramatiškų įvykių ir skirtingų kultūrų pėdsakų.

Diokletiano rūmai – garsiausia miesto įžymybė. Šis milžiniškas statinys užima beveik 40 tūkst. kv. m plotą. Rūmai yra tarsi miestas mieste, nuo likusios Splito dalies atskirtas aukštomis sienomis. Tvirtovė turistus traukia įspūdinga senovine architektūra.

Splitas pasižymi pačia nuostabiausia Kroatijos virtuve, kur jūrų gėrybės – šviežios, ką tik sugautos, vynai – autentiški, o sūriai – įmantraus skonio. Norintiems pažinti miestą rekomenduojame jame pabūti ilgiau nei dieną.

Dubrovnikas

Įspūdingiausias, unikaliausias ir vienas gražiausių Kroatijos pakrantės ir visos šalies miestų. Jis kartu su Venecija, Atėnais, Portu, Granada, Roma ir kitomis gerai žinomomis turistinėmis vietomis įrašytas tarp pačių išskirtiniausių Pietų Europos miestų.

Jį garsina išskirtinės formos kyšulys, ant kurio stovi fortais bei gynybinėmis sienomis apstatytas ir į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktas senamiestis. IX a. iškilusios sienos išgyveno daug karų, o dabar yra geriausiai išsilaikiusios ir įspūdingiausiai atrodančios gynybinės miesto sienos pasaulyje. Žymaus visame pasaulyje serialo „Sostų karai“ kūrybinė grupė Dubrovnike nufilmavo įspūdingas mistinio Karaliaus uosto scenas. Fortai ir sienos dabar dar populiaresnės nei anksčiau, o serialo gerbėjai į Dubrovniką važiuoja pamatyti ne tik paties Karaliaus uosto, bet ir jame vis dar besifilmuojančių aktorių.

Krkos nacionalinis parkas

Krkos nacionalinis parkas yra išskirtinė vieta Kroatijos gražiųjų vietų sąraše. Tai viena labiausiai saugomų ekosistemų šalyje, dovanojanti neįtikėtinus vaizdus ją lankantiems. Gražiausiose Krkos upės vietovėse įsikūręs parkas tarnauja tiek mokslo, tiek kultūros, laisvalaikio bei turizmo tikslams. Net septynis krioklius savo kelyje skaičiuojanti Krkos upė čia sukūrė tikrą gamtos fenomeną, kuris pribloškia unikalumu. Parke įrengta daugybė apžvalgos aikštelių, atveriančių nuostabius vaizdus. Nuo vienos iki kitos galima lengvai nukeliauti ar nuvažiuoti dviračiais specialiai įrengtomis trasomis. Čia rasite ir detalią informaciją apie šį geologinį stebuklą, jį supančią gamtą ir gyvūniją. Parke siūlomos ir ekskursijos laiveliu, ekskursijos po vienuolynus bei senovines tvirtoves. Tai viena įsimintiniausių patirčių neabejingiems gamtos grožiui.

Biokovo kalnai

Biokovo kalnai yra didžiausi ir aukščiausi Dalmatijos regione, kurie virš Adrijos jūros lygio šauna net į 1 762 m aukštį. Šie kalnai yra daugybės skirtingų rūšių augalų bei gyvūnų (laukinių avių, lapių, retų paukščių) namai, jie taip pat slepia olų ir urvų. Nuo kalno atsiveria ypatinga panorama – giedrą dieną matyti visos Dalmatijos regiono salelės, įspūdinga pakrantė, aplinkiniai miesteliai ir net Italijos Monte Gargano viršukalnė. Kalno papėdėje įsikūrusioje Makarska Rivieroje priskaičiuojama net kelios dešimtys pažintinių takų tiek pasivaikščioti, tiek pasivažinėti dviračiais. Čia jus sutiks ne tik įspūdinga gamta, bet ir mieli senoviniai miesteliai. Perėję kai kuriais itin stačiais takeliais negalėsite patikėti, kad kadaise jais vietiniai sugebėdavo užsivežti ir sunkiausius krovinius. Šiam kalnui tyrinėti būtina tinkamai pasiruošti, nes oro sąlygos čia gali labai greitai kisti. Tačiau pasiryžusiems galima garantuoti, kad įspūdžių bus su didžiausiu kaupu.

Plitvicos nacionalinis parkas

Plitvicos nacionalinis parkas yra viena populiariausių vietų visoje Kroatijoje, kuri jau seniai įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Tai tiesiog privaloma aplankyti vieta, nes kitaip negalima sakyti, kad buvai Kroatijoje. Magiški kriokliai čia į nenupasakojamai gražią grandinę jungia net keliolika ežerų ir taip sukuria dangišką gamtos stebuklą. Parkas savo grožį išbarstęs beveik 300 kv. km teritorijoje, kurios kiekvienas kampelis garantuos kvapą gniaužiančius įspūdžius. Unikalu tai, kad šis parkas džiugina bet kuriuo metų laiku: pavasarį ir vasarą spindi akinančia žaluma, rudenį akį džiugina ryški spalvų gama, o žiemą – magiškos sniego ir ledo raižinių panoramos. Net lyjant čia savitai gražu. Šis parkas jūsų grožio suvokimo kartelę kilstels labai aukštai.

Bračo sala

Bračo sala žinoma dėl dviejų įžymybių – žvilgančios baltos uolienos, iš kurios pastatyti ir garsieji Splito Diokletiano rūmai, ir Vašingtono Baltieji rūmai JAV, taip pat Zlatni Rato sala. Pastaroji yra tikra atvirukų įžymybė, kurią lankytinų vietų sąraše turi beveik visi turistai. Nuostabiai į Adrijos jūrą įsismeigęs paplūdimys, nepakartojama koralinio vandens, stačių uolų ir pietietiškų pušų panorama sukuria tikrą magiją. Saloje įsikūrę ir stilingi Supetaro ir Bolo miesteliai, alsuojantys ypatinga atmosfera. Šioje saloje galite išmokti nardyti bei pažaboti jėgos aitvarus, kurių gerbėjai šią vietą vadina savo sostine Kroatijoje. Žinoma, be šių, jums bus siūloma išbandyti ir visas kitas įmanomas vandens pramogas. Mėgstantys olas čia turi puikią progą aplankyti krikščionybės bei pagonybės simboliais pažymėtą Drakono olą. Vasarą sala skendi šokių, muzikos ir meno renginių sūkury. Bračo apylinkes itin žavu ir labai patogu išžvalgyti automobiliu – aplankyti nuostabius vynuogynus, alyvuogių giraites, figų, migdolų bei vyšnių sodus ir pasigėrėti įstabiais pakrančių vingiais.

Chvaro sala

Chvaro sala neabejotinai yra pati prabangiausia Kroatijoje, skaičiuojanti ir daugiausia saulėtų dienų šalyje. Chvaro mieste, salos sostinėje, tiesiog švyti prašmatnūs viešbučiai, elegantiški restoranai, stilingi barai bei klubai. Čia puikiai dera marmuro gatvės, gotikos architektūra ir ore tvyranti prabanga. Saloje pamatysite brangiausių pasaulio jachtų ir kitų įmantrybių, kurias noriai demonstruoja sugužėję turtuoliai. Pramogos paplūdimiuose, trankiausi vakarėliai ir stilingiausi renginiai čia niekuomet netyla. Chvaras be galo aktyvus, tačiau labai nedidelis. Jo gatvelės tik visai neseniai gavo pavadinimus. Čia rasite ir aristokratiją demonstruojančių muziejų, galerijų, įvairių puošnių istorinių erdvių. Saloje puoselėjami kvapnūs levandų bei gardžiausių prieskonių laukai. Kraštovaizdis gniaužia kvapą, o pietuose besislepiančios fantastiškos įlankėlės vilioja žadėdamos atskleisti savo kerus. Būtina aplankyti nuošalesnius kaimelius, vaizdingus kanjonus, išragauti vyną vietos vynuogynuose ir sudalyvauti vasaros bei levandų festivaliuose.

Trogiras

Nuostabus miestukas, apsuptas senovinės sienos ir išraizgytas jaukių gatvelių. Gražioje pajūrio promenadoje dūzgia kavinukės, barai ir gausybė jachtų. Renesanso ir romanišką architektūrą išsaugojęs miestelis, įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, kviečia į gausybę tvirtovių, bažnyčių ir meno galerijų. Nors yra nedidukas, pamatyti čia tikrai yra ką, nes Trogiras sugebėjo išsaugoti daug palikimo iš XII–XV a., kai klestėjo. Čia rengiamas Trogiro vasaros festivalis, kuriame gausu įvairių koncertų, muzika skamba jaukiose bažnyčių ar tvirtovių erdvėse, žaliuose skvereliuose. Vos valanda kelio nuo Splito, ir būsite puikioje vietoje, kur galima pažinti kultūrą, aplankyti skaidrius paplūdimius ir papramogauti šalia esančiose salose. Po jas bei miestelio apylinkes galite pasižvalgyti smagiai irdamiesi ir laiveliais ar baidarėmis.

Šibenikas

Šalia Adrijos jūros ir Krkos upės žiočių įsikūręs beveik tūkstantmetį skaičiuojantis Šibeniko miestelis siūlo daugybę pramogų – nuo kultūros renginių iki žavėjimosi kraštovaizdžiais. Mieste draugiškai susiglaudę įvairių istorinių stilių pastatai bei meno objektai, iš kurių dažnas siekia net viduramžius. Šibeniką lanko „Sostų karų“ serialo mėgėjai, nes šio miesto katedroje nufilmuotas vienas jo epizodų. Miestas XIX a. buvo vienas pirmųjų Europoje, kuriame atsirado elektra. Tai lėmė sparčią jo transformaciją iš agrarinio į industrinį miestą. Vasaros pradžioje čia jau 50 metų rengiamas Tarptautinis vaikų festivalis, o rugpjūtį – Šansonų festivalis, pritraukiantis gausybę garsių muzikantų. Šiame kultūra išsiskiriančiame mieste galima rasti visko, ko širdis geidžia, tiek mėgstantiems ramų, tiek pašėlusį poilsį. O pasiilgusiems gamtos nuo Šibeniko jau visai nebetoli yra ir ypač saugomas nuostabusis Krkos nacionalinis parkas, ir garsusis Plitvicos nacionalinis parkas.

Splito Riviera

Splito Rivieros regione išsidriekę vaizdingi smulkaus žvyro paplūdimiai, vietomis pasipuošę įspūdingomis uolomis. Ši Kroatijos dalis žavi ir nuostabia kalnų panorama, ir vynuogynais, žėrinčiomis pakrantėmis, taip pat vienu už kitą įdomesniais miestais bei miesteliais. Čia glaudžiasi ne tik nuostabusis Splitas, bet ir ne mažiau giriami Trogiras, Seget Vranjica, Omišas bei Podstrana.

Trogiras – nuostabus miestukas, apsuptas senovinės sienos ir išraizgytas jaukių gatvelių. Gražioje pajūrio promenadoje dūzgia kavinukės, barai, matyti gausybė jachtų. Renesanso ir romanišką architektūrą išsaugojęs miestelis įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Nors miestas nedidukas, jame pamatyti išties yra ką, nes Trogiras išsaugojo daug palikimo iš XII–XV a., kai klestėjo. Vos valanda kelio nuo Splito, ir atsidursite puikioje vietoje kultūrai pažinti, galėsite aplankyti skaidrius paplūdimius, papramogauti gretimose salose.

Šalia mielo Trogiro įsikūręs Seget Vranjicos priemiestukas yra idealus šeimos poilsiui arba norintiems lėtesnio atostogų ritmo Viduržemio jūros priebėgoje. Šiai vietovei būdingi gražūs smėlio bei akmenuoti paplūdimiai, įlankėlės, alyvuogių sodai ir šalia sirpstantys vynuogynai. Iš čia akį merkia ir gausybė salelių, į kurias galima lengvai pabėgti dienai kitai, o pilvus palepinti gurmaniškiausiais jūrų gėrybių patiekalais.

Cetinos upės ištakose, tarp Splito ir Makarsko, įsikūręs Omišo miestukas lankytojus žavi gražiu senamiesčiu, tarpekliais, mėlynais paplūdimiais ir garsiomis vietos piratų istorijomis. Daugybė bažnyčių ir tvirtovių iki šiol saugo Viduržemio jūros regionui būdinga dvasia dvelkiančio miesto paslaptis. Čia tikras rojus aktyvaus sporto mėgėjams: plaukimo kalnų upėmis (raftingo), kopimo uolomis, nardymo, jėgos aitvarų gerbėjams ir visiems, mėgstantiems kokybišką poilsį prie jūros. Omišo virtuve itin džiaugsis šviežių jūrų gėrybių ir puikaus vyno mėgėjai.

Turistų mėgstama Podstrana įsikūrusi vos už 7 km nuo gražiojo Splito ir laikoma vienu elitiškiausių jo priemiesčių. Šalia jūros išsidėstę kaimeliai siūlo pasigrožėti įstabiais paplūdimiais, patyrinėti apylinkes pažintiniais ir dviračių takais. Jaukiuose akmenukų paplūdimiuose bei įlankėlėse įrengti nedidukai molai, čia gausu šeimos viešbutukų, siūlančių ramų poilsį, gražius saulėlydžius ir dievišką maistą tiesiai ant jūros kranto.