Vilniuje: +370 676 61110

jolita@100kelioniu.lt

Alytuje: +370 610 36530

info@etuna.lt

Algarvė – fado apdainuotas Europos rojus Portugalijoje

Įsivaizduokite vasarą ir pačias nerūpestingiausias atostogas, ramią jūrą ir smėlio paplūdimį, burnoje tirpstančią vakarienę ir įdegusius turistus. Kur užmesi akį, ten pamatysi uolas ir jūrą. Visur tokios ryškios spalvos, kad net norisi prisimerkti: smaragdo spalvos vandenynas, balti paplūdimiai, ryškiai žalia žolė, skaidrus žydras dangus ir akinantis pastatų baltumas. Tai – Algarvė. Nenuostabu, kad pačiuose Portugalijos pietuose esantis regionas taip pamėgtas įvairių šalių poilsiautojų: kasmet jų čia apsilanko apie 5 mln.

Faro miestas Algarvės pakrantę dalija į dvi ryškiai besiskiriančias dalis. Į vakarus nuo Faro galima žavėtis tarsi atvirukuose matytais vaizdais: mažais užutėkiais ir įlankėlėmis, kurias supa keisčiausių formų uolos ir fantastiškos grotos. Egzotiškiausia pakrantė yra šalia Lagoso, Armasun de Peros ir Albufeiros kurortų bei prie Sagreso miesto iškyšulio. Vakarinė pakrantės dalis uolėtesnė nei smėlėtesnė, tačiau laukiniai paplūdimiai – neprilygstami. Į rytus nuo Faro iki pat Ispanijos sienos, netoli jūros kranto, gausu nedidelių smėlio salų, beveik susipynusių į ištisinę grandinę. Į jas galima nuplaukti keltais iš kiekvieno kurorto. Čia mažiau užsieniečių, gerai jaučiama autentiška Portugalijos dvasia, siūlomas visas vandens sporto pramogų spektras. Keliaujant į Algarvės gilumą atsiskleis krašto kontrastai. Smėlio ir uolų paplūdimius pakeis derlingos lygumos, kuriose stiebiasi vaismedžių sodai ir migdolų giraitės, kiekvieną pavasarį pražįstančios baltais žiedais. Dar toliau stūkso kamštiniais medžiais apaugusios kalvos ir kalnai, užimantys pusę Algarvės krašto teritorijos. Jūsų atostogos Algarvėje bus kupinos naujų istorijos žinių ir atradimų. Kiekviena išvyka bus panaši į kelionę laiku, kai susipažinsite su pačiu įvairiausiu kultūros palikimu: tai miestuose ir miesteliuose išsibarsčiusios romėnų šventovių liekanos ir maurų laikų tvirtovės, puošnios bažnyčios, Portugalijos jūrinę didybę menantys fortai ir dar daugybė kitų istorijos paminklų. Nėra vieno geriausio būdo pažinti Algarvės kraštą ir Portugaliją. Tai gali būti lėti pasivaikščiojimai siaurų viduramžių gatvių, skersgatvių ir alėjų labirintu. Neskubūs pietūs ir vakarienė puikiame restorane. Naujos pažintys šurmuliuojančiame naktiniame klube. Pasivaikščiojimas po mišką, golfo partija, pirmasis bandymas išsilaikyti ant banglentės. Lepinimasis jūros bangomis ir saulės spinduliais aukštų uolų supamoje įlankoje. Iš Algarvės žmonės išvyksta šventai įsitikinę, kad apsilankė Europos rojuje.

Nacionalinė virtuvė

Foul – pupelių patiekalai.
Bacalhau – itin populiarios sūdytos Atlanto menkės.
Sardinhas assadas – ant grotelių keptos sardinės.
Caldeirada – 7–9 rūšių žuvų, pomidorų, bulvių ir svogūnų troškinys.
Caldo verde – sriuba, ruošiama iš pjaustytų kopūstų ir bulvių, pagardinama aštroka kiaulienos dešra chourico.
Bife a Portuguesa – jautienos kepsnys su porto padažu.
Arroz doce – tradicinis ryžių pudingas.
Pastel de nata – burnoje tirpstantis plikyto kremo pyragaitis, kurio skonį ilgai prisiminsite.
Bolo de mel – turistų pamėgtas medaus pyragas su cinamonu arba be jo.

Pravartu prisiminti

Darbo laikas.Įprastas parduotuvių darbo laikas – 9–13 val. ryte ir 15–19 val. po pietų darbo dienomis ir iki 13 val. šeštadieniais. Prekybos centrai visomis savaitės dienomis veikia nuo 10 iki 22 val. Bankų durys atviros nuo 8.30 iki 15 val. Kai kurie Lisabonos bankai veikia iki 18 val.

Arbatpinigiai. Mokestis už aptarnavimą gali būti įskaičiuojamas į viešbučio ar restorano sąskaitą. Jeigu jis neįtrauktas, įprasta, tačiau neprivaloma palikti 10 proc. sumos.

Transportas. Pagrindiniai Portugalijos keliai ir greitkeliai mokami ir geros kokybės, jų tinklas gerai išplėtotas. Susisiekimas šalies traukiniais daug patogesnis negu autobusais. Lisabonoje ir Porte veikia modernus metro tinklas. Taksi paslaugos šalyje nebrangios, už kelionę mokama pagal taksometro rodmenis.

Apribojimai. Paprastai apie draudimus įspėja specialūs ženklai.

Lauktuvėms.Vietos saldumynai, tradiciniai siuvinėti rankšluosčiai, butelis gero vyno.

Pajuskite Portugaliją

Portugalijoje apstu festivalių, religinių švenčių ir mugių, dėl kurių sustoja visas miesto ar miestelio gyvenimas. Įsitraukę į linksmybes nepasigailėsite. Portugalams būdingas saudade – ilgesys, kurį geriausiai perteikia ypatingas dainavimo stilius fado.

Pamatykite bulių kautynes, vadinamas tourada, – jos ne tokios kruvinos kaip ispanų korida, nes pagal įstatymus buliaus negalima nužudyti arenoje. Jei esate golfo mėgėjas, ši šalis tam puikiai tinkama. Išbandykite neįprastą Funšalio „taksi“ – į pintas roges panašų toboganą. Gėrėkitės nuostabiu kraštovaizdžiu nuo Kabo Žirau uolos. Aplankykite Šv. Vincento iškyšulį, dar vadinamą pasaulio kraštu, Fatimą – pasaulio altorių.

Vynas ir maistas yra itin svarbi Portugalijos kultūros dalis – paragaukite ir nenusivilsite.

Lankytinos vietos
Štai keletas pasiūlymų, ką verta aplankyti Algarvėje.

Faras

Faras yra Algarvės krašto administracinis centras. Mieste gyvena apie 55 tūkst. žmonių. Ypač graži senoji miesto dalis, kurią supa romėnų statyta siena. Centre stūkso XIII a. katedra, o prieš ją – penkiais amžiais vėliau statyti vyskupo rūmai. Visai šalia, buvusiame vienuolyne, įsikūręs Archeologijos muziejus. Bene įdomiausias jo eksponatas – romėnų mozaika, atkasta tiesiant geležinkelį. Dešimties metrų ilgio meno kūrinys vaizduoja Neptūną, apsuptą keturių vėjų. Barokinė Nossa Senhora do Carmo bažnyčia stebina itin puošniomis interjero detalėmis ir paauksuotu altoriumi. Šalia jos stūkso makabriška Capela dos Ossos – Kaulų koplyčia. Žengę keletą žingsnių nuo turistų pamėgtų gatvių susipažinsite su visai kitokiu miestu. Tai ramūs skverai ir medžiais apaugusios alėjos, kaldintos geležies dirbiniais dekoruoti namai, jachtų prieplauka upės žiotyse ir siaurų kanalų išraižyti paplūdimiai, kuriuose išdidžiai vaikštinėja gandrai.

Evora

Šiek tiek į šiaurę nuo Algarvės krašto yra Evora – vienas žaviausių miestų visoje Portugalijoje. Aukščiausioje miesto vietoje į dangų driekiasi grakštūs deivės Dianos šventovės likučiai. Verta atkreipti dėmesį į unikalų miesto gatvių planavimą – tai maurų viešpatavimo palikimas. Evoros centre, supamame viduramžių gynybinės sienos, rasite XIII a. gotikinę katedrą ir porą itališko manierizmo architektūros šedevrų – Espirito Santo ir Gracos bažnyčias. Miestas tiesiog sužydėjo prieš 500 metų, kai jo valdymą perėmė įtakinga Avisų dinastija. Vėliau Evora nugrimzdo į sąstingį. Dabar čia gyvena 50 tūkst. žmonių, tai yra perpus mažiau negu viduramžiais.

Lisabona

Alis Ubas, Felicitas Julija, Al Ušbuna – taip įvairiais istorijos laikotarpiais vadintas miestas, kurį, pasak legendų, įkūrė graikų keliautojas Odisėjas. Finikiečių, romėnų ir maurų pėdsakų galima aptikti tiek pačiame mieste, tiek jo apylinkėse. Lisabona neatsiejama nuo fado klubų. Liūdnos, ilgesingos, bliuzui prilyginamos dainos vakarais skamba kone kiekvienoje miesto gatvėje. Daug klubų susitelkę turistų mėgstamose vietose – Bairo Alto ir Alfamos rajonuose. Garsiausi fado klubai čia yra „Adega Machado“, „A Severa“, „Painel do Fado“ ir „Parreirinha de Alfam“.

Sintra

Už 30 km į šiaurės vakarus nuo Lisabonos į kalnų šlaitus tarsi lipa Sintros miestelis. Ispanijoje net yra patarlė: „Jeigu keliavai po pasaulį ir neužsukai į Sintrą, manyk, kad nieko nepamatei.“ Nuo senų laikų ji buvo Portugalijos karalių vasaros rezidencijų vieta, o jos romantiška aplinka XIX a. susižavėjo Anglijos poetai. Neišdildomą įspūdį palieka stori maurų tvirtovės mūrai, gotikinės bažnyčios ir puošnūs baroko rūmai. Romantinį vietovės pobūdį tik sustiprina šalia esantis vakarinis Europos taškas – Rokos kyšulys.

Obidosas ir Koimbra

Vykdami į šiaurę nuo Lisabonos keliautojai susiduria su daugybe istorinių miestų. Obidosas vadinamas Vestuvių miestu, nes Portugalijos karaliai jį dovanodavo sužadėtinėms. Aukščiausioje miesto vietoje stūkso pilis, kurioje apsistodavo karaliai su žmonomis, atvykusiomis apžiūrėti dovanos. Nors ir buvo gerokai apgriautas per Didįjį žemės drebėjimą, miestas išlaikė viduramžių dvasią.

Koimbra keliautojus vilioja tragiškiausia Portugalijos meilės istorija. XIV a. princas Pedras įsimylėjo žmonos kambarinę Inesą de Kastro. Mirus teisėtai žmonai, princui vesti kambarinės neleido tėvas karalius. Inesa mirė nesulaukusi, kol Pedras taps karaliumi ir galės ją vesti. Kai Pedras buvo karūnuotas, jis ekshumavo Inesos palaikus ir privertė visus rūmus prisiekti ištikimybę karalienei, pabučiuojant jos ranką. Koimbra didžiuojasi vienu seniausių Europos universitetų, kurio vidus dekoruotas auksu. Šiame universitete buvo išplėtota unikali fado atlikimo maniera, su kuria galima susipažinti miesto klubuose. Koimbroje taip pat yra Portugalijos paminklų ir istorinių pastatų kopijų parkas.

Portas

Portas – antras pagal dydį Portugalijos miestas, įsikūręs Doro upės žiotyse. Būtent nuo šio miesto pavadinimo kilo šalies vardas. Tai – granito miestas, kartais pilkas ir paslaptingas, ypač kai jį uždengia nuo vandenyno pakylantis rūkas. Kaip ir Lisabona, jis buvo įkurtas romėnų laikais, tačiau čia visi palyginimai su sostine ir baigiasi. Portugalai sako: „Lisabona maivosi, Koimbra mokosi, Braga meldžiasi, o Portas dirba.“ Nors miestas gali didžiuotis architektūros įvairove, UNESCO saugomu paupio rajonu Ribeira, tai nėra turistams blizginamas miestas, labiau judrus komercinis centras, kurio žavesys – kasdienis gyvenimas. Keliautojams jis net gali pasirodyti apleistas, o žmonių elgesys – neįprastai portugalams atšiaurus. Centre yra keletas įdomių bažnyčių, katedra, pora dėmesio vertų muziejų ir miesto pažiba – Klerigos bokštas. Būtinos pramogos Porte – ekskursija upe, nuo kurios geriausiai matoma Ribeira, ir apsilankymas šiuolaikinio meno muziejuje-parke Fundacao de Serralves. Galbūt bus įdomūs ir sandėliai, esantys Vila Nova de Gajos rajone – iš čia jūromis į pasaulį gabenamas portveinas.

KURORTAI

Karteira
Karteira yra beveik susiliejusi su Vilamora, įsikūrusi apie 25 km nuo Faro oro uosto. Tai – didelių išlaidų nereikalaujantis kurortas, turintis ilgus paplūdimius ir puikią infrastruktūrą, idealiai tinkantis šeimyniniam poilsiui. Kurortas garsėja vaizdingu pajūrio pėsčiųjų taku, kasdien veikiančiu žuvų ir daržovių turgumi ir netoli esančiu vandens pramogų parku „Aquashow“. Čia taip pat yra vienas geriausių jūrų gėrybių restoranų visoje Algarvėje „O Jacinto“. Nors unikalų senąjį Karteiros veidą kiek pakeitė 8 ir 9 dešimt. įsisiūbavusi neišvaizdžių daugiabučių plėtra, miesto paplūdimys yra laikomas vienu geriausių visame centrinės Algarvės regione: plati auksinio smėlio pakrantė ir ramus jūros vanduo juosia visą krantą ir svečiams garantuoja puikų pajūrio poilsį.

Alvoras
Vakarinėje Algarvės dalyje, apie 75 km nuo Faro oro uosto esantis Alvoras poilsiautojams siūlo puikiai suderintą tradicinio žvejų kaimelio ir modernaus kurorto gyvenimą. Uždaros, siauros gatvelės išlaikė autentiškumą iki šių dienų. Jose dabar įsikūrę nedideli gyvos muzikos barai ir įvairūs restoranėliai. Čia poilsiautojai gali rinktis iš ilgo ir atviro smėlio paplūdimio bei mažų, tarp uolų išsidėsčiusių įlankėlių.

Miestelio įžymybė – XVI a. Parapijos bažnyčia, kuri buvo atstatyta po žemės drebėjimo ir iki šiol primena apie vėlyvosios Portugalijos gotikos meistrystę.

Peržengus Alvoro slenkstį atsiveria Portugalijos grožis: auksinio smėlio pakrantės, gamtos parkai ir istorinės vietos – lengvai pasiekiamos iš šio kurorto. Tad nenuostabu, jog Alvoras yra viena populiariausių atostogų vietų Portugalijoje.

Praja da Roša, Praja do Vau
Praja da Roša – nedidelis, tačiau labai gyvybingas kurortas, esantis apie 70 km nuo Faro oro uosto. Kurorto paplūdimys yra platus ir vaizdingas. Ilgiems pasivaikščiojimams pėsčiomis tinkamą pakrantę pamėgo jaunos šeimos ir poros. Kelių kilometrų ilgio paplūdimio ruožo įžymiausia vieta – Šv. Katerinos fortas (Fortaleza da Santa Caterina), statytas prieš 300 metų. Kiekvieną vakarą poilsiautojai renkasi ant jo terasų palydėti saulės. Ties paplūdimio riba įsikūrę viešbučiai, naktinės diskotekos ir lošimo namai. Vakarinėje Praja da Rošos miestelio pusėje esantis Praja do Vau kurortas yra vienas populiariausių vakarinės Algarvės paplūdimių. Anksčiau jį rinkdavosi turtingos portugalų šeimos, vasaras leidžiančios Algarvėje. Praja do Vau yra populiarus šeimų paplūdimys, nes vanduo čia ramus, o paplūdimio kokybė puiki. Nuo pagrindinio Praja do Vau paplūdimio einant rytų kryptimi per atoslūgį galima pasiekti Praja da Rošos paplūdimį. Vakaruose yra daug natūralių baseinėlių uolose bei įlankų. Palei paplūdimius einančių uolų viršumi galima nueiti net iki Alvoro kurorto.

Karvueiras
Apie 63 km nuo Faro oro uosto ir apie 8 km nuo Portimauno įsikūręs Karvueiras yra nedidelis, autentišką atmosferą išsaugojęs žvejų kaimelis, apsuptas raudonų uolų. Jame vyrauja neaukšti pastatai. Karvueiro pakrantė uolėta, su nedidelėmis smėlėtomis įlankėlėmis ir paplūdimiais. Iš čia galima greitai pasiekti dramatiškai virš vandenyno pasvirusių skardžių vietovę Algar Seką. Kurortas tinkamas ramaus poilsio mėgėjams.

Albufeira
Albufeira – Algarvės poilsiautojų sostinė pačiame pakrantės centre, esanti už 46 km nuo Faro oro uosto. Miestas dydžiu beveik nenusileidžia Portimaunui, bet centras yra prie pat pakrantės – čia paplūdimius galima pasiekti pėsčiomis per keletą minučių. Kelių kilometrų spinduliu aplink Albufeirą yra 23 paplūdimiai, atskirti stačiomis uolomis. Tai triukšmingas miestas, vakarais virstantis tikra pramogų sostine. Barai, restoranai ir naktiniai klubai pritraukia tūkstančius poilsiautojų. Istorinė miesto dalis buvo sugriauta žemės drebėjimo, tačiau išliko siaurų gatvelių, vingiuojančių tarp uolų ir baltų namų. Ermide de Sao Sebastiao yra viena seniausių bažnyčių Algarvėje, joje įsikūręs sakralinio meno muziejus. Už keliolikos kilometrų nuo Albufeiros yra du visai šeimai skirti teminiai parkai – „Zoo Marine“ ir „Crazy World“.

Vilamora
Vilamora labai skiriasi nuo Karteiros. Čia gausu prašmatnių viešbučių, yra kazino, visai šalia – penki puikūs golfo laukai. Prieplaukoje gausu prabangių parduotuvių, restoranų ir diskotekų. Čia savo barą turi ir žymus portugalų futbolininkas Figo – jis pavadintas pagal sportininko marškinėlių numerį „Sete“. Vilamora yra vienas populiariausių kurortų visoje Algarvėje, mėgiamas dėl plačios ir ilgos pakrantės. Kurortas gali pasigirdi net dviem smėlio paplūdimiais – „Praia da Marina“ ir „Praia de Falesia“. Abiejuose galima rasti gultų ir skėčių, o paplūdimius skiriančioje promenadoje glaudžiasi barai ir restoranai. Už kelių kilometrų nuo Vilamoros veikia didžiausias Algarvėje naktinis klubas „Kadoc“. Per 20 min. automobiliu pasiekiamas ir nardymo plaukimus organizuojantis vandens sporto centras.

Armasaun de Pera
Tai šiuolaikinis nedidelis ir ramus kurortas, esantis apie 54 km nuo Faro oro uosto. Nauji viešbučiai čia rikiuojasi palei vienintelę pagrindinę gatvę. Centriniame kurorto paplūdimyje dažniausiai būna daug žmonių, tačiau už poros kilometrų į rytus pakrantė ištuštėja. Karštą vasaros dieną atgaivą galima rasti ant uolų terasų augančiuose soduose. Keliaujant laiveliu, už kelių kilometrų nuo miesto galima apžiūrėti vakarų pusėje stūksančius uolų urvus ir grotas.

Portimaunas
Portimaunas yra antras pagal dydį miestas Algarvėje, tačiau pasižymi ramiu ritmu ir jaukia atmosfera. Apie 70 km nuo Faro oro uosto, prie Rio Grandės upės įsikūręs miestas nuo seno išliko žvejų gyvenviete. Vaizdingiausia čia – uostas ir paupys, bet, pasižvalgius giliau, pasitinka jaukios prekybos gatvės, istoriniai pastatai ir didelis kavinių, barų ir restoranų pasirinkimas. Šiuolaikiniai viešbučiai yra vakarinėje miesto dalyje, o artimiausias Praja da Rošos paplūdimys – už 3 km. Jis platus ir vaizdingas. Ilgiems pasivaikščiojimams pėsčiomis tinkamą pakrantę pamėgo jaunos šeimos ir poros. Miestas turi labai patogią viešojo transporto – autobusų ir traukinių – sistemą, kuri patogiai sujungia Portimauną su kone visu vakariniu Algarvės regionu.