Vilniuje: +370 676 61110

jolita@100kelioniu.lt

Alytuje: +370 610 36530

info@etuna.lt

Malaga- uostas su senovinėmis gatvelėmis ir nuostabiomis vilomis!

Didžiausias iš 17 autonominių Ispanijos regionų – Andalūzija, siūlantis galybę nuostabių lankytinų vietų. Plotu ji pranoksta Belgiją, Nyderlandus ir Šveicariją, dėl savo geografinės padėties dažnai vadinama tiltu tarp dviejų žemynų ir vartais į Europą.

Didžiausias iš 17 autonominių Ispanijos regionų – Andalūzija, siūlantis galybę nuostabių lankytinų vietų. Plotu ji pranoksta Belgiją, Nyderlandus ir Šveicariją, dėl savo geografinės padėties dažnai vadinama tiltu tarp dviejų žemynų ir vartais į Europą.
Ne vieną amžių dėl derlingų Andalūzijos žemių ir patogios strateginės padėties vyko kovos, vieni užkariautojai keitė kitus. Andalūzija garsėja istorijos ir kultūros paminklais. Iš šios Ispanijos dalies kilo visiems žinomi flamenko šokiai ir korida. Andalūzijos architektūroje, papročiuose, gyvenimo būde, nacionalinės virtuvės patiekaluose geriausiai atsiskleidžia ispaniškieji papročiai bei grožis, todėl šis regionas net vadinamas tikrąja Ispanija.

Kelionė po Andalūziją – puiki proga pasigrožėti Andalūzijos kalnais, susipažinti su įspūdingais miestais (Sevilija, Granada, Kordoba, Ronda), keletą dienų pailsėti viename Kosta del Solio kurortų. Kosta del Solis (išvertus iš ispanų kalbos, „saulėtasis krantas“) – Andalūzijos Viduržemio jūros pakrantės pietinė dalis, traukianti poilsiautojus gamtos grožiu, nuoširdžiomis vietinių šypsenomis, išplėtota turizmo infrastruktūra, mėlynosiomis vėliavomis pažymėtais paplūdimiais ir šurmuliuojančiu naktiniu gyvenimu. Vidutinis saulėtų dienų skaičius per metus siekia daugiau nei 320. Vidutinė temperatūra nuo pavasario iki pat vėlyvo rudens svyruoja apie +26 laipsnius, o vasaros dienomis oras neretai įkaista net iki +35 laipsnių karščio. Žiemą regionas taip pat lepinasi itin šiltu oru – net Kalėdas vietiniai dažniausiai sutinka ne kur kitur, o saulėtame paplūdimyje.
Kosta del Solyje žavi smėlėtas ir žydras pajūris, kalnai snieguotomis viršūnėmis, derlingas Gvadalkivyro upės slėnis ir miškai. Puikiai sutvarkyta pakrantės kurortų zona tęsiasi nuo Gibraltaro iki Malagos: Toremolinas, Benalmadena, Marbelja, Estepona, Fuenchirola įsikūrę taip arti, kad sunku pastebėti, kur vienas baigiasi, o kitas prasideda. Miestelių vizitinė kortelė – akinančio baltumo nameliai, siaurutės gatvelės ir unikalumu paperkanti atmosfera. Kurortuose rasite įvairiems skoniams pritaikytų viešbučių, privačių vilų rajonų, prekybos ir pramogų centrų. Baruose, naktiniuose klubuose ir kazino gyvenimas verda nuo vėlaus vakaro iki aušros.
Poilsiaudami Kosta del Solyje galėsite ne tik mėgautis saule, švariais smėlio paplūdimiais ir šiltutėle Viduržemio jūra, tačiau ir išvysti čia gimusio Pablo Picasso garsiuosius darbus.
Norėdami pajusti tikrąjį Andalūzijos žavesį, atsipalaiduokite ir niekur neskubėkite. Ramiu ritmu aplankykite žavingus miestelius, pasimėgaukite saulės šypsena ir žydro vandens terapija, pavėsyje gurkštelkite taurę ispaniško vyno užkrimsdami lengvais tapas ir visiškai nesijaudindami dėl siestos metu nedirbančio muziejaus ar parduotuvės. Dirstelėkite į keletą barų, kol rasite tą, kurio meniu ir lankytojai atitiks jūsų nuotaiką. Mėgaukitės vėlyva vakariene, kai nuslūgsta karštis ir stalus užkariauja gardžiausi patiekalai.

Nacionalinė virtuvė

Paelija – ryžių patiekalas su jūrų gėrybėmis ir smulkinta mėsa.
Gaspačas – šalta įvairių daržovių sriuba.
Kastilietiška sriuba – gaminama iš česnakinės duonos.
Tortilla de patatas– omletas su bulvėmis.
Tapas – lengvos užkandėlės.
Sempanadillas – mažučiai saldūs arba pikantiški pyragėliai.
Crema catalana – labai skanus desertas su karamele.
Sangrija – lengvas raudonojo vyno su vaisiais kokteilis.

Apgyvendinimo ypatumai

Viešbučiai Ispanijoje statyti seniau nei Turkijoje ar Egipte, nes šalyje ilgiau plėtojamas turizmas. Daugelyje viešbučių gėrimai prie maisto tiekiami už papildomą mokestį – padavėjui sumokama po kiekvieno valgymo arba kartą per savaitę (priklausomai nuo viešbučio reikalavimų). Kambario raktą būtina palikti registratūroje. Už pamestą raktą mokamos baudos. Į paplūdimį neštis viešbučio rankšluosčių dažniausiai neleidžiama. Už rankšluosčius prie baseinų kartais reikia palikti piniginį užstatą. Labai mažai viešbučių turi „viskas įskaičiuota“ maitinimo sistemą, retas turi SPA centrą, dažniausiai apsiribojama įprastu ar sūkuriniu baseinu, treniruoklių sale, sauna ar garine pirtimi.

Pravartu prisiminti

Darbo laikas. Kurortuose daugelis privačių krautuvėlių dirba visą savaitę nuo 10 iki 22 val. Parduotuvėlės, esančios toliau nuo turistinių centrų, taip pat kai kurios tipiškos ispaniškos parduotuvės kurortuose dirba pirmadieniais–šeštadieniais 10–13 val. ir nuo 16.00–16.30 iki 20.00–21.00 val. Kai kurios parduotuvės uždaromos per siestą (ilgoji pietų pertrauka) nuo 13 iki 16 val. Mažuose miesteliuose tokiu metu niekas nedirba. Kartais nepavyksta net pavalgyti, nes virtuvė pradeda dirbti nuo 20 val. Bankai klientus priima pirmadieniais–penktadieniais 8.30–13.30 val.

Arbatpinigiai. Ispanijos baruose arba restoranuose priimta palikti arbatpinigių 5–10 % nuo sumokėtos sumos.

Transportas. Visoje Ispanijoje labai patogus kelių tinklas ir reguliarus susisiekimas traukiniais bei autobusais. Į autobusą lipama tik pro priekines duris, o išlipama pro užpakalines. Bilietą galima įsigyti kasose arba iš vairuotojo.

Lauktuvėms. Aromatingi vynai, vytintas kumpis, alyvuogių aliejus, margaspalvės vėduoklės, suvenyrai iš koridos, ryškių spalvų skarelės, kurias nešioti itin mėgsta ispanės, kastanjetės – nedideli mediniai muzikos instrumentai, naudojami tradiciniuose šokiuose ir koncertuose.

Pajuskite Ispaniją

Siesta, fiesta ir basta – taip ispanai apibūdina savo gyvenimo ritmą. Pajuskite jį, sudalyvaudami tradicinėje šventėje ar festivalyje, kuriame šėlsta temperamentingas flamenko šokis ir skambi muzika.

Kosta del Solio regione nukeliaukite į ispanišką koridą ir susipažinkite su vietos matadorais, kurie šalyje ne mažiau populiarūs nei garsiausi futbolininkai.

Aplankykite nuostabius paplūdimius, alyvmedžių ir migdolų plantacijas, baltutėlius charizmatiškus miestelius šalies pietuose.

Pasimėgaukite vienu skaniausių Viduržemio jūros regiono patiekalų paelija ir karštą dieną atgaivinančia sangrija ar taure vyno.

Pamatykite kartą per savaitę Kosta Bravos miesteliuose šokamą sardaną – tradicinį katalonų šokį. Išvyskite, kaip Taragonoje per tradicines šventes statomi žmonių bokštai.

Apžiūrėkite Barseloną – Katalonijos sostinę, turinčią vieną įspūdingiausių pasaulyje katedrų – Šventosios Šeimynos (Sagrada Familia) katedrą, smalsumo vedami pamatykite žymiąją maurų mečetę La Mezquita Kordobos mieste.

Lankytinos vietos
Štai keletas pasiūlymų, ką verta aplankyti Ispanijoje.

Malaga

Pagrindinis Kosta del Solio regiono miestas – Malaga, turinti daugiau kaip 570 tūkst. gyventojų. Tai uostas su jaukiomis senovinėmis gatvelėmis, subtropinėje augmenijoje paskendusiomis vilomis. Malaga ir jos apylinkės – viena svarbiausių ir populiariausių Ispanijos turistinių zonų. Ji siūlo ir vaizdingus paplūdimius, ir galimybę pasivaikščioti aplink amžius skaičiuojančias pilis, pasigrožėti stilingais uostais bei pasimėgauti geriausiomis jūrų gėrybėmis šalyje. Malaga žavi gausybe meno galerijų, charizmatiškų parduotuvėlių, tradicinių ispaniškų užeigėlių. Čia būtina aplankyti garsųjį Pablo Picasso muziejų, nusifotografuoti prie miestą puošiančios gotikinio stiliaus katedros, nukeliauti į istorinį romėniškąjį teatrą glaudžiančią Alkazabos tvirtovę ir pasidžiaugti magiška jūros panorama vietos uosteliuose.

Sevilija

Andalūzijos miestų primadona – Sevilija. Tai vienas didžiausių Ispanijos miestų, krašto sostinė, įsikūrusi abipus Gvadalkivyro upės krantų. Joje vis dar gyvuoja istorijos dvasia, kai Gvadalkivyro upė buvo Andalūzijos gyvenimo pagrindinė gysla, pritaikyta žvejybai ir Sevilijai leidusi suklestėti. Sevilija buvo beveik kiekvienos ekspedicijos į Ameriką pradžia. 500 metų maurų valdžios paliko ypač ryškų pėdsaką jos architektūroje. Senasis miesto pavadinimas „Ispalis“ kilęs nuo pūnų žodžio „lyguma“. Arabams užėmus miestą, jis pradėtas vadinti „Iskvilija“, nuo to ir kilo pavadinimas „Sevilija“.
Čia būtina pamatyti net 80 koplytėlių skaičiuojančią įspūdingo dydžio katedrą, kuri įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Taip pat užlipti į La Giralda varpo bokštą, į kurio viršų veda ne laiptai, o net 34 rampos. Jos buvo įrengtos tam, kad skambinti varpo būtų galima užjoti žirgu. Čia eksponuojama archeologinė paroda, o vaizdai bokšto viršuje atveria pasakišką panoramą. Aplankykite ir įspūdingą Ispanijos aikštę, paieškokite spalvingos keramikos žaviame Trianos rajonėlyje, nepraleiskite flamenko šokių ir būtinai išragaukite visų rūšių tapas.

Kordoba

Į šiaurės rytus nuo Sevilijos, ant tos pačios upės kranto, įsikūrusi Kordoba, kuri buvo žinoma kaip Al-Andalūzijos kalifo miestas. Iš čia valdyta galinga Ispanijos imperija, kuri driekėsi iki Pirėnų kalnų. Anuomet Kordoba savo grožiu galėjo lygintis su Konstantinopoliu ar Bagdadu. Iki šių dienų išliko daug tos epochos architektūros paminklų.
Kordoboje yra daug įdomių meno, archeologijos, koridos istorijos muziejų su vertingomis kolekcijomis. Kordobos bulių kovų mokykla kartu su Sevilijos ir Rondos mokyklomis sudaro žymiausių Andalūzijos mokyklų trejetą. Čia gimė daug miestą garsinusių drąsių matadorų. Koridos arena „Los Califas“ žinoma visoje Ispanijoje. Kordoba didžiuojasi būdama ir išmintingojo Senekos namais.
Čia būtinai panaršykite po nuostabias gatveles bei skverelius, užsukite į Didžiąją Katedrą bei Mečetę, unikalų žydų kvartalą ir Alkazaro rūmus su fantastiškais sodais, taip pat pasivaikščiokite galinguoju romėnų tiltu.

Gibraltaras

Aukštas uolėtas Gibraltaro kyšulys ant paties Pirėnų pusiasalio smaigalio pagal 1713 m. Utrechto sutartį „amžiams“ atiteko Britanijai. Jo plotas – 6,5 kv. km.
Šiais laikais kasmet apie 4 mln. žmonių perplaukia Gibraltarą iš La Linėjos Ispanijoje – dauguma traukia apsipirkti be muito.
Gibraltaro įžymybės susijusios su jo strategine ir karine svarba. Pusiaukelėje į garsiąją uolą stovi maurų pilis, kurios donžone išlikęs kalėjimas. Beždžionių urve, netoli Gibraltaro kyšulio, gyvena beuodegės beždžionės (vienintelės laukinės beždžionės, gyvenančios Europoje). Pasak legendos, britai išlaikys uolą tik tol, kol čia bus šių beždžionių. Verta aplankyti Gibraltaro muziejų, Saint Michael stalaktitų urvus ir beždžionių draustinį, pakilti į uolos viršų, iš kur atsiveria puikus vaizdas į Viduržemio jūrą ir Maroką.

Ronda

Tai vienas seniausių Andalūzijos miestų, dar V a. prieš Kristų įsikūręs 800 m aukštyje virš jūros lygio, vienoje vaizdingiausių Ispanijos vietų. Ronda – legendinių Andalūzijos kontrabandininkų miestas. 200 m gylio tarpeklis El Tajo dalija miestą į dvi dalis, o jas sujungia romėnų laikais, 1793 m., statytas tiltas. Jis vadinamas dviejų senovės kultūrų – arabiškos ir krikščioniškos – jungtimi. To tilto aukštis – 90 m. Iš čia atsiveria nuostabi miesto panorama.
Šiauriau nuo tilto yra pati seniausia Ispanijoje koridos arena. Greta jos stovi arabų karaliaus namas. Senamiesčio centre yra Mergelės Marijos bažnyčia, statyta 1458 m. Rondos katedra – įdomus įvairių architektūros stilių mišinys: koplyčios – vėlyvoji gotika, pagrindinis altorius – barokas, o renesansinė varpinė sudaro dalį išlikusio minareto. Vaizdingas senamiestis, rūmai, seniausia ir viena gražiausių Ispanijoje koridos arenų – Plaza de Toros – su muziejumi suteikia miestui nepakartojamo žavesio. Čia išlikęs ir XII a. arabų pirčių kompleksas bei miestą juosiančios gynybinės sienos. Aplink gausu kvapą gniaužiančius vaizdus atveriančių apžvalgos aikštelių, grožiu neatsilieka terasiniai sodai, o gurmanus vilioja vienas gardžiausių vietos vynų.

Granada

Dainose apdainuotas, poetų rimuose sudėtas Granados grožis ir žavesys. Puikiausiai miesto grožį ir meilę jam išreiškė Garsia Lorca: „…Granada – laisvalaikio praleidimo, fantazijų, tyrinėjimų miestas, kuriame įsimylėjėliai geriau nei kur nors kitur – smėlyje – gali įrašyti mylimosios vardą. Granada yra svajonei ir svajojimui.“
Netoli nuo Granados yra Alhambra ir Generalife sodai (arabų kalba – „aukštas sodas, stebuklų sodas“), kuriuose trykšta fontanai, gaiva alsuoja baseinai, auga rožių krūmai, apelsinmedžiai. Soduose skendintys kiemai su čiurlenančiais fontanais, tyliais tvenkiniais mena įvairias epochas ir civilizacijas. Turistus žavi ir didinga Granados katedra – Karolio V laikų geriausių architektų ir skulptorių kūrinys. Karališkoje koplyčioje ilsisi Aragonos karaliaus Ferdinando ir Kastilijos karalienės Izabelės palaikai. Granados aikštėse netyla ispaniškas klegesys, o miestą apsupę kalnai dovanoja nepakartojamą panoramą, pagardintą migdolų giraičių draugija.

KURORTAI

Estepona
Apie 75 km nuo Malagos esantis miestas. Kadaise buvęs nedidukas žvejų kaimelis dabar virtęs puikiu kurortiniu miesteliu su nuostabiu viduramžiais dvelkiančiu senamiesčiu, gausiais archeologijos paminklais, siauromis Andalūzijai būdingomis gatvelėmis, įspūdinga jachtų prieplauka, restoranais ir barais. Krantinėje tarp Marbeljos ir Esteponos išsidėstę prabangūs viešbučiai su nuostabiais subtropinių augalų sodais, didžiulėmis teritorijomis.
Tai ideali vieta ramiam poilsiui, taip pat mėgstantiems golfą, jodinėjimą. Esteponoje yra žymusis Selwo zoologijos parkas, užimantis 100 ha plotą, kuriame, keliaujant specialiais automobiliais, galima išvysti laisvėje gyvenančių laukinių gyvūnų iš viso pasaulio. Šalia Esteponos galima aplankyti įstabiai vaizdingus Kasareso, Chubriko, Genagvasilio ar Manilvos miestukus. Vos už pusvalandžio kelio jau ir Gibraltaras.

Toremolinas
Judrus kurortas, mėgstamas įvairaus amžiaus poilsiautojų iš visos Europos. Miestelyje yra du pagrindiniai rajonai: vienas išsidėstęs aplink Kosta del Solio aikštę (Plaza Costa del Sol) ir gatvę Šv. Migelio gatvę (Calle San Miguel), kitas – „Nogalera Plaza“ – pramogų ir pasilinksminimų vieta. Mieste gausu žalumos ir gėlynų, o gatvės nusėtos parduotuvėlėmis, siūlančiomis įvairiausių prekių. Geriausi žuvų restoranai buriasi senajame žvejų rajone El Bajondillo, o vakarais pasivaikščioti kviečia ilgiausiai nusidriekusi pajūrio promenada. Toremolino auksinio smėlio paplūdimiuose niekada nenuobodžiauja vaikai ir vandens sporto entuziastai. Andalūzijos gyvenimo ritmą galima pajusti žvejų kvartale La Carihuela. Jūrų gėrybių restoranai, galerijos, muziejai ir vyninės paįvairins poilsį dienos metu, o diskotekos neleis nuobodžiauti naktį.

Marbelja
Apie 50 km nuo Malagos turistus traukia vienas žymiausių ir brangiausių Kosta del Solio kurortų Marbelja. Jį mėgsta kino žvaigždės, roko muzikantai, aristokratai bei tituluotos įžymybės. Į abi puses nuo centro driekiasi ištaigingų viešbučių grandinė. Čia ne tik smėlėti paplūdimiai, puikūs viešbučiai, bet ir kazino, restoranai, elegantiški barai, jaukios kavinukės, diskotekos, jachtų uostas, golfo aikštelės, pritraukiančios šios sporto šakos entuziastus iš visos Europos. Marbeljos senamiestyje balti namai ir meniški vidiniai kiemeliai sukuria žavią ir jaukią atmosferą. 7 km į vakarus nuo Marbeljos centro yra ispaniškas Sen Tropezas – Banus uostas. Čia sustoja milijonierių jachtos, čia patys brangiausi viešbučiai ir prestižinės parduotuvės. Marbeljos miesto širdis – Plaza de Naranja. Šioje aikštėje rasite daugybę parduotuvėlių ir kavinukių. Aplink ją driekiasi žavus siaurų gatvelių labirintas. Maritimo promenada savo kvapais ir vaizdais vilioja ir turistus, ir vietinius, o vasarą miestas tiesiog dūzgia nuo muzikos ir meno festivalių.

Fuenchirola
Apie 25 km iki Malagos. Ramesnis ir labiau tinkantis šeimų poilsiui. Vaikams ypač patinka Fuenchirolos zoologijos sodas. Suaugusieji neretai į šį kurortą vyksta nardyti. Kas pusvalandį iš čia važiuoja autobusai į kalnuotoje vietovėje įsikūrusį Mijaso kaimelį, kuris yra tipiškas andalūziškos gyvenvietės pavyzdys. Siauros, vingiuotos gatvelės, kylančios į kalvą, veda prie nepaprastai gražios bažnyčios. Iš čia atsiveria puikus Fuenchirolos apylinkių vaizdas. Kuo aukščiau pakilsite, tuo autentiškesnę Andalūziją pajusite. Netoli Konstitucijos aikštės (Plaza Constitucion) – nedidelė koridos arena. Čia yra ir koridos kovų istorijos muziejus. Retenybių mėgėjams bus įdomu „Carromato de Max“ galerijoje, kurioje galima pamatyti retų daiktų iš viso pasaulio, miniatiūrų kolekciją. Fuenchiroloje apsilankykite mielose bažnytėlėse ir pilyse, romėnų pirtyse. Ieškantiems kitokių skonių būtina paragauti šaltos sriubos su migdolais, česnakais ir vynuogėmis, taip pat paskanauti vieno puikiausių šalyje laikomų vynų.

Benalmadena
Yra apie 13 km iki Malagos, dažnai vadinama baltuoju Andalūzijos kaimeliu. Čia galima rasti daug barų ir restoranų, garsėjančių gera andalūziška virtuve. Miesto įžymybė – Palomos parkas, kuriame gausu ne tik egzotiškų augalų ir gyvūnų, tačiau ir pramogų. Benalmadenoje vasarą netyla gyvos muzikos koncertai, temperamentingi šokiai bei gatvės teatro pasirodymai, o paplūdimiai kviečia į kiną po atviru dangumi. Jums gali pasisekti pakliūti ir į jūrų gėrybių festivalio šurmulį. Pasivaikščiokite nuostabia promenada, siūlančia ne tik apsipirkti ir skaniai pavalgyti, bet ir pasigrožėti prabangiomis jachtomis. Užkilkite į Kalamoro kalną pasigrožėti ypatinga panorama arba nuvykite papramogauti net į keletą puikių golfo laukų.