Vilniuje: +370 676 61110

jolita@100kelioniu.lt

Alytuje: +370 610 36530

info@etuna.lt

Kuba

KUBA. HAVANA

Išvykimų laikotarpis 2019-11-30 - 2020-04-14d.

10 n. viešbutyje (12 n. iš viso) kaina asmeniui nuo 1255,00 €

Kuba – viena labiausiai intriguojančių pasaulio valstybių. Fantastiškas klimatas, baltojo smėlio ir skaidrios šiltos Karibų jūros paplūdimiai, autentikos persunkta Havana, senoviniai automobiliai, salsa, cigarai, romas, net ir socialistinis autoritarinis šalies režimas prisidėjo prie Kubos išskirtinumo ir autentiškumo. Pastaraisiais metais politinis klimatas šalyje šyla, į Kubą atkeliauja vis daugiau turistų, valstybė keičiasi ir suteikia dar daugiau galimybių puikiai pailsėti ir patirti nuotykių per atostogas. Kuba – tarsi princesė skurdžiais drabužiais, bet varginga išorė viduje slepia aukso dulkes.

Kubos sostinė Havana neatskiriama nuo salos įvaizdžio. Tai daug kolonijinio ispanų architektūrinio palikimo išsaugojęs miestas, kur laikas atrodo sustojęs nuo muškietomis ginkluotų jūrų piratų laikų. Dalis Havanos pastatų laukte laukia renovacijos, tačiau šimtmečio randai Kubos sostinei suteikia paslaptingumo bei senovės dvasios. Tačiau į salą pradedančios plaukti privačios lėšos jau leido atnaujinti dalį Havanos architektūros ir išryškinti pirminį pastatų žavesį.

Įspūdingiausia ir daugiausia istorinių įvykių sugėrusi – Senoji Havanos aikštė. Joje nuo XVI a. ne tik buvo rengiamos egzekucijos ar mitingai, čia vyko ir festivaliai, bulių kovos. Havanos katedra, pastatyta ispanų konkistadorų, taip pat tapo neatsiejamu miesto simboliu.

Vis dėlto Kuba yra didelė sala, jūroje nusidriekusi net 1200 km. Todėl ir pamatyti tikrai yra daug daugiau nei tik Havaną. Turėdami galimybę aplankykite kitus senovinius Kubos miestus: Santjago de Kubą, Trinidadą, Kamagvėjų.

Kuba – tai ir fantastiškos gamtos šalis, kurioje gausu žaliuojančių kalnų, miškų bei slėnių. Šioje saloje puikiai auga beveik viskas, pradedant cukranendrėmis, kavamedžiais ir tabaku, baigiant atogrąžų vaisiais ir ryžiais bei pupelėmis.

Saloje gausu žalių parkų, apsuptų kalnų, uolų, krioklių, upių ir ežerų. Neapsakomai daug ir įstabių jūros pakrantės vietų, kur žydras vanduo susilieja su akinančiais paplūdimiais. Kubą supa jūrų biosferos rezervatai, mangrovių miškai, koralų rifai, čia yra puikių vietų žuvims stebėti ir žvejoti.

Šalies gamtos grožis dera su plačiomis vietinių šypsenomis. Daug kubiečių protėvių į salą atkeliavę iš kitų kraštų, todėl ir visuomenė yra marga. Nors revoliucijos ir nepriteklius kubiečius spaudžia jau daug dešimtmečių, idealios gamtos sąlygos, kultūrų mišinys, daug saulės ir jūros suformavo labai draugišką visuomenę. Šiek tiek laisvės kurti nedidelius verslus gavę kubiečiai jus sužavės svetingumu ir paslaugumu, nesvarbu, tai bus vietos restoranėlis ar maža parduotuvėlė, svečių namai.

Kubos žmonių gyvenimą nuolat lydi muzika. Kubietiška salsa populiari visame pasaulyje, todėl atvykę į salą pasiruoškite siautulingiems salsos vakarams ir naktims. Be salsos, Kuba garsėja romu ir cigarais, o autentiški antikvariniai automobiliai gatvėse tik dar labiau sustiprina įspūdį, kad nusikėlėte dešimtis metų atgal į praeitį.

Tropinis Kubos klimatas taip pat idealiai tinka atostogoms. Temperatūra čia svyruoja apie +26 °C ir nuolat šviečia saulė. Nuo gruodžio iki balandžio didžiausia tikimybė išvengti lietaus, lepins maloni šiluma, o ne vargins alinantis karštis. Karibų jūros vandens temperatūra Kubos pakrantėse taip pat svyruoja apie +26 °C šilumos.

Dosjė

Plotas – 109,884 kv. km
Gyventojų skaičius – 11,3 mln. (2017 m.)
Sostinė – Havana
Valiuta – Kubos pesas ir Kubos konvertuojamasis pesas
Kalba – ispanų
Religija – krikščionybė (65 %), tradicinis Karibų jūros regiono Afroamerikos tikėjimas (17 %), nepriskiriama jokiai religijai (23 %).

Nacionalinė virtuvė

Kubos virtuvėje susilieja Karibų jūros ir ispaniški skoniai. Kubiečiai valgo daug platanų, juodųjų pupelių, ryžių. Taip pat čia mėgstama troškinta ir plėšyta jautiena, kiauliena su svogūnais, neapsieinama be atogrąžų vaisių, kurie puikiai dera ir noksta visoje šalyje.

Kubietiškas sumuštinis – populiarus užkandis, atsiradęs kaip cigarų gamintojų lengvai pasigaminamas ir sotus maistas. Tai kubietiškoje duonelėje įterpta skrudinta kiauliena, kumpis, sūris, garstyčios ir krapai.
Ropa vieja – troškinta ir plėšyta jautiena su daržovėmis.
Viščiukas su ryžiais – patiekalas su Karibų jūros regiono prieskoniais.
Kiaulienos kulninė – marinuota kubietiškuose prieskoniuose ir kepta orkaitėje su skania apskrudusia odele.
Kubietiška žuvienė – su jūrų žuvų gabalėliais, česnakais ir svogūnais.
Kubietiški cukriniai sausainiai su gvajavų džemu – populiarus vietos žmonių desertas prie arbatos.

Pajuskite Kubą

Būtinai aplankykite bent kelis daug kolonijinio paveldo išsaugojusius Kubos miestus, tokius kaip Havana ar Kubos Santjagas, Trinidadas ar Kamagvėjus. Kuba – viena daugiausia karnavalų organizuojančių šalių Lotynų Amerikoje, todėl nepraleiskite progos sudalyvauti bent vienoje iš daugelio gatvės švenčių. Ši valstybė – salsos centras, todėl nesidrovėkite įsisukti į salsos šokių sūkurį vietos klube.

Pravartu prisiminti

Darbo laikas. Bankai Kuboje dirba dažniausiai nuo 8 iki 15 val. darbo dienomis. Kitos įstaigos ir biurai – nuo 8.30 iki 17 val. Restoranai ir užkandinės pradeda veikti nuo 11 val. Muziejai dažniausiai atviri lankytojams antradienį–šeštadienį nuo 9 iki 18 val. Parduotuvės atidarytos taip pat nuo 9 iki 18 val. su pietų pertrauka nuo pirmadienio iki šeštadienio.

Pinigai. Vienas didesnių Kubos išskirtinumų, prie kurio tenka priprasti kiekvienam turistui, – dvi skirtingos valiutos. Tai Kubos pesas (CUP) ir Kubos konvertuojamasis pesas (CUC). Nė vienos šių valiutų neįsigysite už Kubos ribų, todėl pinigus teks išsikeisti atvykus į šalį. Kubos pesais daugiausia naudojasi vietos žmonės, Kubos konvertuojamaisiais pesais atsiskaito turistai. Nors šalyje būdami ilgesnį laiką įprasite naudotis vietos pinigais, kišenėje visada verta turėti grynųjų. Geriausiai turėti smulkių Kubos konvertuojamojo peso kupiūrų, nes vietos restoranai ar apgyvendinimo įstaigos, traukinių ar autobusų stotys gali neturėti grąžos. Nors bankomatų Kuboje daugėja, išsiimti pinigų iš bankomato šalyje vis dar sudėtinga. Dažniausiai bankomatai įrengti prabangių viešbučių teritorijose ir priima tik VISA korteles, išduoda pinigus JAV doleriais, kuriuos reiks išsikeisti banke ar keityklose. Todėl geriausia į Kubą vežtis grynųjų pinigų – JAV dolerių ar eurų. Iškilus dideliems piniginiams nesklandumams visada galite kreiptis pagalbos į viešbutį ar banką – jų darbuotojai patars, kaip geriau išspręsti situaciją.

Arbatpinigiai. Kaip ir visame pasaulyje, 10 proc. sumokėtos sumos užteks arbatpinigiams už geras paslaugas.

Transportas. Nors Kuboje puikiai veikia ilgesnių nuotolių tarpmiestiniai autobusai (juose yra kondicionieriai, tualetai ir net TV), viešasis transportas miestuose vis dar lėtas ir nelabai patogus. Miestuose važinėja maršrutiniai taksi, kuriais naudojasi vietos gyventojai, kartais į juos įsėda ir turistai. Veikia ir valstybinių taksi bendrovių, kurios rūpinasi turistų vežimu. Taip pat yra privačių taksi automobilių, bet jų kainos ne visada bus mažesnės nei valstybinių taksi. Svarbiausia dar prieš sėdant į automobilį susitarti dėl kainos! Dar viena alternatyva kelionėms po miestą ar kurortą – velotaksi ir kokotaksi. Tai dviračiai ir motoroleriai, perdaryti į transporto priemones vežti dviem ar net trims žmonėms. Kuba yra vienintelė Karibų jūros valstybė, turinti išplėtotą geležinkelių tinklą. Ir nors traukiniai čia lėti, dažnai vėluoja ar atideda kelionę, tai puikus būdas susipažinti su vietiniais, pamatyti gamtą ir salos gyvenimą. Pagrindinė geležinkelio linija čia driekiasi iš Havanos į Kubos Santjagą. Norintiems daug keliauti po šalį verta pagalvoti apie automobilio nuomą, nors kainos palyginti aukštos. Kuboje nėra automobilių spūsčių, pagrindiniai keliai ne patys blogiausi ir apytuščiai. Kelio ženklinimo beveik nematyti, kalnų keliuose reikės būti nepaprastai atidiems, o naktį vairuoti nepatariama. Degalinių Kuboje taip pat nedaug, todėl verta turėti papildomą degalų baką. Nuo vieno šalies krašto iki kito yra net 1200 km, tad norintiems keliauti per visą teritoriją verta rinktis vietos skrydžius lėktuvu. Tiesa, Kubos lėktuvų parkas ne pats naujausias ir saugiausias. Apribojimai. Kubos žmonės gana laisvi ir tolerantiški, nusikalstamumas daug mažesnis nei kitose Lotynų Amerikos šalyse. Vis dėlto atsiminkite, kad svečiuojatės autoritarinėje šalyje, kur ribojamas laisvas žodis bei demokratiniai judėjimai.

Lauktuvėms. Kubietiški cigarai – žymiausia šios salos prekė, populiari visame pasaulyje. Saugokitės prastos kokybės cigarų, sukištų į padirbtas pakuotes ir parduodamų gatvėje. Kitas tikrai vertas įsigyti produktas – Kubos romas. Tai pasaulyje pripažinta ir viena seniausių šios šalies eksporto prekių. Pigesnio ir kokybiško romo rasite kiekviename turistams pritaikytame prekybos centre. Kava – mažiau žinomas, tačiau taip pat kokybiškas ir skanus Kubos produktas. Nepamirškite pasidairyti suvenyrų meno ir rankdarbių turguose, kur rasite ne tik vietos meistrų, tačiau ir afrikietiškų bei Lotynų Amerikos medžio skulptūrėlių, juvelyrikos ar net senovinių artefaktų.

Lankytinos vietos
Štai keletas pasiūlymų, ką verta aplankyti Kuboje.

Havana

Havana – tai Kubos salos širdis, kurioje susilieja ir architektūros paveldas, ir tradicinis miesto žmonių gyvenimas, ir kurortai prie Karibų jūros. Havanoje verta aplankyti Senąją aikštę, Havanos katedrą, karinį gynybinį fortą, o ir visas Havanos senamiestis įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Kubos sostinėje mėgo lankyti žymusis amerikiečių rašytojas Ernestas Hemingway – ir dabar galima pavaikščioti jo pramintais takais, apsilankyti rašytojo pamėgtuose restoranuose bei kavinėse. Havanoje pasimėgaukite tropiniais skoniais ir garsais kokteilių bare, kubietiškos gyvos muzikos klube ar salsos šokių aikštelėje.

Trinidadas

Trinidadas savo puikiai išlaikytu paveldu Kuboje nusileidžia tik pačiai Havanai. Tai miestas, daug nepasikeitęs nuo 1800 m. ir įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Senamiestis yra Ispanijos kolonijinio laikotarpio palikimas, jame uždraustas automobilių eismas. Gražūs pastelinių spalvų namai ir akmeniniai grindiniai nukels į praeitį. Dar daugiau žavesio Trinidadui suteikia aplink miestą žaliuojantys kalnai, palmės bei švelnaus vėjo laižoma jūros pakrantė. Šis miestas – vienas ekoturizmo centrų šalyje. Trinidadas garsėja šokių aikštelėmis, kurios įrengtos net tokiose vietose kaip bažnyčios griuvėsiai ar buvę ligoninės pastatai. Aplink miestą veikia cukraus fabrikų, kuriuos taip pat įdomu aplankyti.

Vinjaleso slėnis

Tai vienas gražiausių ir lengviausiai pasiekiamų Kubos gamtos kampelių. Organoso kalnų grandinėje įsitaisęs slėnis įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą kaip Kubos kultūros ir gamtos perlas. Vinjaleso slėnyje gausu jaukių miestelių ir kaimelių, aukštai į dangų besistiebiančių klintinių uolų, pušynų ir tradicinių tabako plantacijų. Žymiausi Kubos cigarai atkeliauja būtent iš šio slėnio plantacijų. Žaliuojančio slėnio takais galėsite pasivaikščioti, pasivažinėti dviračiais ar jodinėti žirgais ir pamatyti, kaip ramiai teka Kubos provincijos gyvenimas.

Kubos Santjagas

Dar vienas kolonijine istorija garsėjantis Kubos miestas – Kubos Santjagas. XVI a. ispanų užkariautojų įkurtas miestas dabar laikomas antru svarbiausiu po Havanos. Žymiojoje centrinėje miesto aikštėje revoliucionierius Fidelis Castro 1959 m. paskelbė apie sėkmingą revoliucijos pabaigą. Kitas žinomas miesto objektas – Castillo de San Pedro de la Roca. Tai XVII a. iškilęs gynybinis fortas, nuo kurio galima apžvelgi visą jūros įlanką prie miesto.

Sjenfuegosas

Sjenfuegosas – kiek kitoks miestas. Jis įkurtas ne ispanų, o prancūzų, todėl ir atmosfera šiame mieste unikali. Sjenfuegosas dar vadinamas Pietų Perlu arba Kubos Paryžiumi. Jis patiks vertinantiems praeito amžiaus vidurio modernią architektūrą. 1950 m. statyti namai puikiai išsilaikę ir nepraradę žavesio. Šiame mieste ne tik skaniai pavalgysite, aplankysite istorijos muziejų, tačiau ir išmoksite šiek tiek daugiau ispanų bei prancūzų kalbų.

Barakoa

Havana yra modernios Kubos sostinė, tačiau ji ne visada buvo šalies politinis ir administracinis centras. Būtent Barakoa vadinama pirmuoju šalies miestu, kur buvo įkurta salos sostinė. XVI a. įkurtą miestuką išgarsino tyrinėtojas Diego Velacquesas. Kaip ir visi Kubos didesni miestai, Barakoa žavi architektūra ir ispanišku paveldu. Barakoa taip pat puikiai tinka žygiams į kalnus ir žaliuojančias apylinkes. Netoli paplūdimio žaliuoja vešlios atogrąžų džiunglės.

Alejandro de Humboldto nacionalinis parkas

Alejandro de Humboldto nacionalinis parkas Kuboje – tai vieta, kur bene didžiausia biologinė įvairovė pasaulyje. Kaip ir kiti Kubos gamtos ir kultūros paminklai, šis parkas įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Čia veša daugybė rūšių augalų ir klega galybė rūšių gyvūnų. Po šiaurės rytų Kubos pakrantėje esantį parką galima žygiuoti su gidu. Kalnuotoje džiunglių vietovėje pamatysite ne tik ryškiaspalvių paukščių, įvairiausių augalų, tačiau ir kerinčių krioklių, skaidrių upių, supamų žalumos.

Poilsio kurortas Varaderas

Varaderas – vienas populiariausių kurortų Kuboje ir net visame Karibų jūros regione. Siauručiame iškyšulyje įsikūręs kurortas atostogautojus džiugina fantastiškais 21 km ilgio paplūdimiais ir žydru, krištoliniu vandeniu. Dar vienas Varadero pranašumas – šis kurortas įsikūręs palyginti netoli nuo sostinės. Apie 150 km atstumą nuo sostinės Havanos ir oro uosto automobiliu arba autobusu įveiksite per dvi su puse ar tris valandas.

Varaderas pastaraisiais metais sparčiai plečiasi ir prisideda prie visos Kubos ekonomikos. Kurortinėje zonoje šalia puikių baltojo smėlio paplūdimių yra per 60 ant jūros kranto įsikūrusių viešbučių. Visi jų siūlo „viskas įskaičiuota“ maitinimą.

Kiekvienais metais kurorte atsiranda vis daugiau vandens pramogų – nuo populiarių jėgos aitvarų iki nardymo koralų rifuose, nuo žvejybos iki pasiplaukiojimų buriniais laivais.

Pats Varadero miestelis gal ir stokoja istorinės dvasios, tačiau jame yra muziejų ir galerijų, linksmybių vietų, barų ir kavinių, suvenyrų parduotuvių ir cigarų bei romo krautuvėlių. Varadere atrasite kubietišką virtuvę, salsos šokius, kabaretą, diskotekas ar tiesiog ramią rojaus vietelę paplūdimyje tarp palmių.

Gamtos mylėtojai netoli Varadero galės leistis pėsčiomis žaliuojančiais džiunglių takais, rinktis ekskursiją į urvus ir olas. Varadere yra ir vienas iš dviejų Kubos golfo klubų, kur galėsite pasimokyti žaisti šį žaidimą.

Varaderas – tai kurortas, pateisinantis savo žinomumą ir vardą pasaulyje.