Vilniuje: +370 676 61110

jolita@100kelioniu.lt

Alytuje: +370 610 36530

info@etuna.lt

GDANSKAS

Gdanskas – vienas seniausių Lenkijos miestų su žavingu senamiesčiu. Prie Baltijos jūros įsikūręs uostamiestis garsėja kaip „Solidarumo“ gimtinė – čia XX a. 8 dešimtmetyje kilo šis istorinis judėjimas, nukreiptas prieš sovietų valdžią.

Tad turbūt sutiksite, kad mažiau nei už 600 km nuo Vilniaus esantis miestas – puiki trumpos kelionės idėja ilgajam savaitgaliui. Na, o jei norite daugiau idėjų, aplankę istorinį Gdansko miestą pakeliaukite Lenkijos pajūriu ir savo akimis pamatykite šios šalies dykumą, vaizdingus pusiasalius, šurmuliuojančius kurortus ir jaukius žvejų kaimelius.

Kaip keliauti

Lenkijoje galima keliauti keliais pagrindiniais būdais – autobusu, automobiliu, lėktuvu, traukiniu. Mėgstantiems alternatyvas siūlome keliauti dviračiu. Lenkijoje išvystytas platus autobusų tinklas, tiek visuomeninio transporto, tiek privačių autobusiukų. Nesunku Lenkiją iš Lietuvos pasiekti privačiu automobiliu, kaip ten bebūtų visada laikykitės šalies transporto taisyklių, kelio ženklų reikalavimų. Miestuose ir šalies sostinėje galite judėti viešuoju transportu, dviračiu bei pėsčiomis.

Maistas

Istoriškai lenkijos virtuvėje susipynusios vokiečių, prancūzų, italų, rusų ir žydiškos virtuvės bruožai. Kulinarinės tradicijos ir maistas skiriasi keliaujant po skirtingus šalies regionus. Lenkų virtuvei būdingas gausus karštųjų ir šaltųjų užkandžių asortimentas, sriubų įvairovė (įvairūs sultiniai, kopūstienės, barščiai, šaltos giros, alaus sriubos ir kt.). Valgoma daug duonos, bulvių, košių. Šalyje dominuoja pakankamai sunki ir riebi virtuvė, tačiau kaip ir kiekvienoje virtuvėje, čia galima rasti tikrų delikatesų. Valgoma nemažai mėsos, žvėrienos, iš jos gaminami įvairiausi virtinukai, balandėliai, troškiniai, kotletai, mėsa kepama orkaitėje ar ant grotelių (vasarą). Mėgstamos miško gėrybės – grybai, uogos, iš jų gaminami įvairiausi padažai, uogienės. Vartojama nemažai pieno produktų, gaminami varškėčiai, kepiniai su sūriu ir varške, įvairios bandelės ir kiti skanėstai. Geriama kava ir arbata, uogų kompotai, gira, stiprūs alkoholiniai gėrimai (slivovica, degtinė), alus.

Gerbkite

Vietiniai gyventojai yra pakankamai svetingi ir mandgūs žmonės, tačiau pirmas susitikimas gali būti kiek šaltokas ir paviršutiniškas, mat žmonėms reikia šiek tiek laiko. Šalyje įprasta parodyti pagarbą moterims praleidžiant jas pirmas pro duris, taip pat užleidžiant vietą senesniems žmonėms viešajame transporte. Lenkija ir lenkai yra religinga tauta, todėl čia išvysite daugybę bažnyčių, į kurias einant reikėtų tinkamai apsirengti – nevilkėti per daug kūną atidengiančių rūbų, vyrai turėtų nusiimti kepures ar skrybėles. Stenkitės vengti temų apie holokaustą bei komunizmo laikotarpį, mat šie periodai pakankamai skausmingi, todėl galite įsivelti į nereikalingas diskusijas.

Lankytinos vietos

Karališkasis kelias ir Dlugi Targ aikštė. Dluga gatvė taip pat yra žinoma Karališkojo kelio pavadinimu. Tai viena gražiausių gatvių Gdanske, kuria eidami turėsite galimybę pamatyti daug įdomių statinių. Beveik kiekvienas šioje gatvėje stovintis namas turi savo įdomią istoriją. Seniausi jų išlikę nuo Viduramžių, tačiau dauguma statyti mūsų laikais. Vieni žymiausių statinių – pagrindinis Rotušės bei Artus pastatai.

Neptūno fontanas. Gdansko simboliu laikomas Neptūno fontanas nuo 1633 metų stovi Dlugi Targ aikštės viduryje, priešais Artus pastatą. Per Antrąjį Pasaulinį karą fontanas buvo išmontuotas ir paslėptas kartu su daugeliu kitų miesto lobių. Į savo buvusią vietą grąžintas tik 1954 metais.

Pagrindinis Rotušės pastatas. Pirmasis gotikinio stiliaus Rotušės pastatas pastatytas dar Viduramžiais, tačiau po XVI a. viduryje įvykusio gaisro Rotušė atstatyta renesanso stiliumi. Antrojo Pasaulinio karo metu statinys taip pat smarkiai nukentėjo, tačiau rekonstrukcija pradėta praktiškai iš karto. Beveik šešis amžius, iki pat 1921 metų, Rotušėje buvo įsikūrusi savivaldybės administracija.

Auksinis namas. Tai vienas gražiausių pastatų Gdansko mieste, kuris pastatytas 1609 metais. Namas yra gerai žinomas dėl gausiai dekoruoto fasado, kurio viršuje dominuoja keturios statulos: Kleopatros, Edipo, Achilo ir Antigonės. Sakoma, kad tai, ką matome šiandien, buvo skirta galiniam fasadui.

Auksiniai vartai yra vienas žinomiausių turistinių objektų Gdansko mieste. Vartai pastatyti 1612-1614 metais. Jie pakeitė iki to laiko stovėjusius XIII amžiuje statytus gotikinius miesto vartus. Šis statinys buvo smarkiai apgadintas sovietų Antrojo Pasaulinio karo metu, tačiau 1957 metais atstatytas.

Gdansko kranas. Senajame miesto uoste, kurio krantus skalauja Motlavos upė, galima pamatyti dar vieną miesto simbolį – XV amžiaus pirmoje pusėje pastatytą kraną. Tuo metu tai buvo didžiausias uosto kranas Europoje. Nors jo paskirtis didelių krovinių perkėlimas, tačiau statinys naudotas ir kaip miesto gynybiniai vartai. Šiuo metu kranas yra Nacionalinio jūrų muziejaus dalis.

Šv. Mergelės Marijos bazilika tituluojama kaip didžiausia mūrinė bažnyčia pasaulyje. Jos statybos darbai truko keliais etapais, nuo 1343 iki 1502 metų. Pagrindinis bažnyčios bokštas stiebiasi į dangų net 77 metrus. Įveikus 400 laiptelių galima pasigrožėti pasakiška miesto panorama. Vienas įdomesnių šio statinio objektų – XV amžiuje pagamintas astronominis laikrodis.

Šv. Marijos gatvė – neabejotinai yra viena gražiausių Gdanske. Ji prasideda prie Šv. Marijos bazilikos ir tęsiasi iki Šv. Marijos vartų. Ši istorinė gatvė išsiskiria turtingai dekoruotais namų fasadais, kurie kadaise priklausė pasiturintiems pirkliams ir auksakaliams, o vaizdingas peizažas visada įkvėpė rašytojus ir dailininkus.

Didysis malūnas pastatytas 1350 metais ant Radunios kanalo. Tai buvo didžiausia Vokiečių ordino investicija Gdanske. Jame buvo įrengta net 18 vandens ratų, kurių kiekvieno skersmuo siekė 5 metrus. Malūne taip pat buvo įrengtas sandėlis ir duonos kepykla. Po modernizavimo, kuris atliktas XIV a. pirmoje pusėje, malūnas buvo naudojamas iki Antrojo Pasaulinio karo pabaigos.

Gdansko senamiestis yra palyginti nemažas – jame apstu dailių renesanso stiliaus namų. Tiesa, dauguma jų yra atstatyti po Antrojo pasaulinio karo bombardavimų, po kurių išliko tik apie trečdalį miesto pastatų.

Dlugij Targ. Šioje pagrindinėje Gdansko aikštėje iškilęs miesto rotušės bokštas, taip pat stovi vienas puošniausių pastatų – Artūro namas (Dwor Artusa), kadaise buvusi pirklių susitikimo vieta. Miesto rotušėje įrengtas Gdansko istorijos muziejus.

Jūreivystės muziejus. Greta senojo Gdansko krano įkurtas Jūreivystės muziejus, pasakojantis uosto istoriją, supažindinantis su pirmuoju šio Gdansko laivų statykloje pagamintu laivu.

Sopotas. Greta įsikūrę Gdanskas, Sopotas ir Gdynia sudaro vadinamąjį Trimiestį (Trojmiasto), kuriame gyvena per 1 mln. gyventojų. Sopotas – tai populiarus Lenkijos pajūrio kurortas, triukšmingumu kiek primenantis lietuviškąją Palangą. Teigiama, kad medinis 515 m ilgio Sopoto molas yra ilgiausias Europoje.

Štuthofo koncentracijos stovykla. Už kelių dešimčių kilometrų nuo Gdansko 1939 m. buvo įkurta Štuthofo (Sztutowo) koncentracijos stovykla, kurioje buvo kalinami politiniai kaliniai ir to meto aktyvistai. Iš buvusios „mirties stovyklos“ nedaug kas belikę, tačiau ir to pakanka susidaryti įspūdį apie kraupią realybę, su kuria susidūrė per 100 tūkstančių čia kalėjusių žmonių.