Vilniuje: +370 676 61110

jolita@100kelioniu.lt

Alytuje: +370 610 36530

info@etuna.lt

Kreta

Kreta – puiki atostogų kryptis su gražiais paplūdimiais ir kvapą gniaužiančiu kraštovaizdžiu. Kreta yra labiausiai saulės lepinama Graikijos sala su dangaus žydrumo jūra. Švelnus Viduržemio jūros klimatas ir 300 dienų per metus šviečianti saulė yra gerų atostogų garantas. Šviežių vaisių, daržovių, jūros gėrybių bei vynų pasirinkimas patenkins ir išrankiausią gurmaną, ir tradicinį skonį mėgstantį poilsiautoją.

Orai 

Kreta gali pasigirti švelniu, subtropiniu klimatu. Kurortinis sezonas tęsiasi nuo balandžio iki spalio mėnesio. Lietus šiuo periodu – retenybė. Pats karščiausias mėnuo Kretoje yra rugpjūtis. Mėgstantiems kaitrią saulę tai yra pats geriausias mėnuo aplankyti salą. Tuomet dieną temperatūra pakyla iki 35 laipsnių šilumos. Vidutinė vandens temperatūra – 22 laipsniai šilumos. Pietinėse Kretos pakrantėse galima mėgautis saule ir maudytis jūroje netgi sausio mėnesį.

Kurortai ir lankytinos vietos

Kreta skirstoma į keturias prefektūras (nomus): Heraklionas (centre), Lasitis – rytuose, Retimnas ir Chanija – vakaruose.

Chanijos regionas

Labiausiai į vakarus nutolęs miestas, pastatytas vietoje Antikos gyvenvietės Kidonijos. Pirmas dalykas, kurį išgirstate apie Chaniją – tai Venecijos uostas, siauros gatvelės su mažomis suvenyrų parduotuvėlėmis ir pakrantės restoranai. Nuostabus miestas su senais pastatais, muziejais, bažnyčiomis ir amatų parduotuvėmis. Atmosfera turi lengvą Florencijos ir Venecijos atspalvį. Chanijos miestas gali būti suskirstytas į dvi dalis: senamiestį, kuris išsidėstęs toliau nuo senojo uosto, ir naujamiestį. Daugybė parkų, harmoninga senovės architektūra, viešbučiai ir nedidelis vandens parkas „Limnoupolis“ – būtent taip turi atrodyti ideali poilsio vieta.

Elafonisas (Elafonisi) vilioja savo vaizdais. Nors kartą reikia ten nuvykti. Nebūtina užsisakyti atskiros ekskursijos, nes į Elafonisą vyksta ir vietiniai autobusai. Jau vien leidžiantis nuo kalno į garsų Elafoniso paplūdimį atsiveria įspūdingas vaizdas. Kiek tik akys aprėpia – turkio spalvos Libijos jūra ir šviesaus smėlio paplūdimys. Nuo pakrantės, keliaujant sekluma, galima pereiti į Elafoniso salą, kurios mažame paplūdimyje, imituojant rojaus kampelį, buvo nufilmuotas šokoladinio batonėlio „Bounty“ klipas.

Agios Georgios Galatas – tai mažytė XIV a. bažnyčia, kuri yra visai šalia Miros miesto. Jos sienas puošia senos išblukusios šventųjų freskos.

Samarijos tarpeklis. Tik apsilankius viename ilgiausių Europos tarpeklių galima pamatyti visą Kretos kalnų grožį. Tarpeklis tęsiasi apie 18 km per Baltuosius kalnus. Siauriausia tarpeklio vieta yra ties Geležiniais vartais, kurių aukštis – apie 500 m. Yra apžvalgos aikštelių, nuo kurių atsiveria gražus vaizdas. Tai tikrai vertas dėmesio natūralus gamtos objektas. Nors kelionė per tarpeklį pėsčiomis trunka apie 5 valandas, kelias neprailgsta, nes vaizdai tokie, kad jų ilgai nepamiršite. Samarijos tarpeklis susiformavo maždaug prieš 14 mln. metų, kai kalnų upė išsigraužė vagą uolose. Pasigrožėsite Samarijos kiparisų miškais, pereisite išdžiūvusią upę, atsigaivinsite iš švariausių kalnų šaltinių, akmenuotu taku nusileisite prie pat Libijos jūros kranto.

Imbros tarpeklis yra puiki alternatyva Samarijos tarpekliui – čia mažiau turistų, galima eiti ir be gido, trasa tęsiasi maždaug 8 km, tačiau ekskursijos čia nepopuliarios, todėl reiktų atvykti automobiliu.

Baltieji kalnai, dar vadinami Lefka Ori, yra didžiausias kalnų masyvas Kretoje. Čia yra apie 30 perėjų didesniame nei 2000 m aukštyje ir apie pusšimtį tarpeklių. Vakarinėje Kretos dalyje išsidėstę kalnai tikrai paliks įspūdį.

Kourno ežeras yra tikra egzotika atvykėliams, nes ežero vanduo yra gėlas! Tai vienintelis toks ežeras visoje Kretoje. Baltųjų kalnų papėdėje esančio ežero kraštovaizdis labiau primena Šveicariją nei Kretą, o skaidrus ežero vanduo, priklausomai nuo oro sąlygų ir laiko, keičia savo spalvą.

Gramvousa pusiasalis yra Kretos šiaurės vakaruose. Jį skalauja net trys jūros – Egėjo, Libijos ir Jonijos. Čia itin švarus vanduo, kuris saulėtą dieną įgyja daug atspalvių – nuo smaragdinio iki tamsiai mėlyno. Bala – tai viena gražiausių Kretos salos lagūnų. Sakoma, kad čia jūra tarsi vaivorykštė mirguliuoja daugybe atspalvių. Ne veltui medaus mėnesį čia praleido princas Čarlzas ir princesė Diana. Lankydamiesi atrasite ir pilies liekanas, kur anksčiau buvo venecijiečių fortas. Dabar tvirtovė apleista, į ją galima pakilti stačiais laipteliais. Akis patrauks ir vienintelė Kretos saloje esanti cerkvė.

Kurortai:

Populiariausi kurortiniai kaimeliai šalia Chanijos – Georgopulis, Platanas, Saudo įlankos sritis. Čia yra žymiausias rusvas paplūdimys – Elafonisi.

Agia Marina – vienas didžiausių kurortų šiame regione – įsikūręs šalia vaizdingo smėlio paplūdimio ir pagrindinio pakrantės kelio. Čia gausu restoranų, barų, tradicinių tavernų, naktinių klubų. Kurorte nestinga aktyvaus naktinio gyvenimo.

Kolimbaris (Kolymbari). Tai nedidelis kurortas šalia smėlio ir žvyro paplūdimio. Čia gana ramus poilsis, galima mėgautis gražia gamta, gerais restoranais, barais, tradicinėmis tavernomis.

Platanijas (Platanias) – vienas didesnių kurortų Chanijos regione – įsikūręs šalia smėlio paplūdimio. Čia galima rasti itin daug restoranų, barų, tavernų, klubų, kur galima pasilinksminti ir naktį. Tai puiki vieta tiems, kurie nori pasimėgauti turistinėmis paslaugomis ir įvairių rūšių vandens sportu.

Falasarna (Falassarna). Vakarinėje salos dalyje įsikūręs kurortas pritraukia poilsiautojus puikiais balto smėlio paplūdimiais ir skaidriu vandeniu. Falasarna paplūdimys ne kartą yra laimėjęs gražiausio paplūdimio Kretoje apdovanojimą. Ši salos dalis gana vėjuota, todėl puikiai tinka vandens pramogų mylėtojams. Ši vieta tinka tiems, kurie nori gana ramiai praleisti atostogas, pasigrožėti nuostabiais vaizdais. Beje, saulę palydėti čia susirenka daugybė romantikų.

Retimno regionas

Retimnas (Rethymnos). Tai miestas, kuriame gyvena apie 40 000 gyventojų. Retimnas išsaugojo savo senovinį įvaizdį: išliko senovinės cerkvės, venecijietiški namai, turkų mečetės, o miestą tarsi kepurė vainikuoja XVI a. ant kalvos pastatyta tvirtovė. Srityje yra daugybė įdomių vietų, pavyzdžiui, mažame kaimelyje Spili, centrinėje aikštėje yra fontanas, kur vanduo išteka iš 25 liūtų galvų, ir stovi žymiausias Kretos vienuolynas Monis Preveli. Miestas pasižymi gera poilsio infrastruktūra: čia daug restoranų, kavinių, parduotuvių, disko barų. Retimnas garsėja ir plačia, ilgiausia smėlėta pakrante (ilgesnė nei 15 km). Retimno miestas rekomenduojamas norintiems suderinti poilsį, pramogas ir kultūrinį pažinimą.

Džordžopolis (Georgioupolis). Miestelis, pavadintas princo Georgijaus vardu, įsikūręs salos vakarinėje dalyje, 38 km nuo Chanijos. Eukaliptų alėja – vienas pagrindinių miesto akcentų. Alėja tęsiasi iki miesto centro. Centrinėje miesto aikštėje yra lauko kavinių, kur galima prisėsti, pasigrožėti vaizdais. Miestelis nėra didelis, tinkamas ramesniam poilsiui, kur ramybe ir saulės spinduliais galima mėgautis iki soties grožintis nenusibostančiais kalnų peizažais bei supančia žaluma.

Kurortai:

Čia įsikūrė daugybė kurortinių vietelių su šiuolaikiškais viešbučiais. Populiariausi Adelė, Panormo ir Bali kurortai.

Herakliono regionas

Heraklionas (Heraklion) – didžiausias miestas Kretoje, ketvirtas miestas pagal dydį Graikijoje ir tuo pačiu salos sostinė. Čia rasite  XVI a. Venecijos žmonių statytą tvirtovę, kuri anksčiau buvo vadinama Rocca al Mare. Verta dėmesio ir Venizelou aikštė, puošta fontanu su liūtais. Heraklione yra daug muziejų, kadangi Kretoje slypi daug istorijos vingių. Vienas populiariausių būtent ir yra Istorinis Kretos muziejus. Kadangi Heraklionas – sostinė, čia gerokai daugiau veiksmo nei kituose kurortuose. Keltu iš Herakliono galite plaukti į Santorini,  Paros, Mikonos, Rodą.

Knoso rūmai. Vos už 5 km nuo Herakliono centro rasite senovės miesto Knoso liekanas. Tai Mino civilizacijos sostinė, kuri susikūrė prieš keturis tūkstančius metų ir tapo europinės civilizacijos lopšiu. Liekanas maždaug prieš 100 m. atrado britų archeologas Arturas Evansas. Tai neabejotinai vienas svarbiausių objektų saloje, kuris yra gyvas Kretos istorijos simbolis ir kurį kasdien aplanko tūkstančiai turistų.

Archeologijos centras. Už 3 km į rytus nuo Malijos įsikūręs archeologijos centras, kuriame saugomi Mino rūmų griuvėsiai. Čia archeologai rado Mino bičių atvaizdą, dabar tapusį Kretos talismanu. Juo ir šiandien vietos meistrai puošia juvelyrinius dirbinius.

Festas (Phaistos) įsikūręs maždaug už 60 km nuo Herakliono. Tai antras pagal archeologijos svarbą miestas, kažkada buvęs garsus Mino civilizacijos prekybos ir religijos centras. Jame esantis rūmų kompleksas, daugelio nuomone, yra dar įstabesnis Mino civilizacijos laikotarpio architektūros pavyzdys nei Knoso rūmai. Čia buvo rastas Festo diskas, kuris kartais laikomas šiuolaikinio kalendoriaus prototipas. Šiame mieste įdomu aplankyti įvairius griuvėsius.

Matala. Pietuose esantis miestelis 1970 m. buvo vadinamas hipių judėjimų centru. Turistai sako, kad iki šiol yra išlikusi toji dvasia. Miestelyje sutiksite garbaus amžiaus hipių, kurie spinduliuoja gera energija ir yra draugiški atvykėliams. Pagrindinis Matala paplūdimys su „skylėtomis“ uolomis, po kurias galima pasikarstyti, atrodo išties įspūdingai.

Santorino sala – tai vulkaninės kilmės sala Egėjo jūroje, priklausanti Graikijai. Ji garsėja savo išskirtiniais baltais nameliais su mėlynais stogais, nuostabiais saulėlydžiais ir nuostabiu vynu. Salos pakrantę skalauja skaidrus, žydras jūros vanduo. Salos istorija siekia 1645 m. prieš mūsų erą. Manoma, kad Santorino ugnikalnis sukėlė cunamį, kuris sugriovė legendinę Mino civilizaciją. Dabar čia kasdien verda gyvenimas. Saloje nuolat galite įsigyti šviežios, ką tik pagautos žuvies. Čia pat daug puikių restoranų ir barų. Į salą patartina keliauti tik tada, jeigu nuspręsite ten pasilikti bent vienai nakčiai, nes kelionės kaina – apie 60 EUR, o trukmė apie 3,5 val. į vieną pusę. Keltai plaukia iš Herakliono.

Kurortai

Amadura (Amoudara). Šalia Herokliono esantis miestelis tapo itin populiarus poilsiautojų tarpe. Juos vilioja ilgas, net 7 km besitęsiantis paplūdimys. Daugybė viešbučių, graikiškos tavernos, gausybė įvairių parduotuvių, barų ir restoranų, platus vandens pramogų pasirinkimas – tai viskas, ko reikia atostogoms Kretoje.

Agija Pelagija (Agia Pelagia). Mažas, jaukus miestelis šiauriniame Kretos krante, 22 km nutolęs nuo Herakliono. Dar neprivažiavus kurorto pasitinka nuostabus peizažas. Balti pastatai, žalsva Viduržemio jūra ir rusvas krantas – visa tai susilieja į nepaprasto grožio kraštovaizdį. Čia rasite daug tavernų ir kavinių, prekybos centrą, turizmo centrą ir įvairias parduotuves. Naktinis gyvenimas čia neintensyvus, todėl tai gera vieta norintiems ramiai pailsėti prie jūros.

Chersonisas (Hersonissos). Kažkada į šią vietovę patekti buvo galima tik jūros keliu, tačiau dabar laisvai galima atvykti bet kokia važiuojančia transporto priemone. Kretos šiaurėje, vos už 25 km nuo Herakliono esantis miestas ribojasi net su dvejomis jūromis – Viduržemio ir Egėjo. Šis kurortas ypač populiarus tarp turistų iš Olandijos, Airijos, Serbijos ir Vokietijos, tad nenustebkite prie uosto išvydę daugybę olandiškų užkandinių bei airiškų barų. Vakarėlių mylėtojams Hersonissos yra puikus pasirinkimas Kretoje. Daugybė per naktį nenutylančių barų, klubų ir diskotekų paplūdimyje reikalauja nemažai sveikatos, tačiau niekam nė nekyla mintis iš vakarėlių išeiti anksčiau nei paryčiais, kadangi vakarėliai čia nepakartojami. Po tokių linksmybių atsigauti padeda poilsis paplūdimyje. Be tradicinių kurorto ypatybių ir daugybės vakarėlių, čia pramogų rasti gali ir aktyvūs keliautojai. Viena populiariausių – kartingų trasa. Į Chersonisą palanku vykti ir šeimoms su vaikais, kadangi mažiesiems čia siūloma išties nemažai pramogų, veikia vaikų dienos centras.

Stalida prisiglaudusi jaukios įlankos pakrantėje. Nuo Herakliono (28 km) į šį kaimelį veda kalnų kelias, nuo kurio atsiveria įspūdingas vaizdas į jūrą, salą Dia ir tradicinius pakrantės kaimelius. Ideali vieta padaryti įstabių nuotraukų. Į tolį, per visą smėlėtą paplūdimį, išsimėtę daugybė tavernų, restoranėlių ir parduotuvėlių. Tai modernus turistinis kurortas visai prie pat „pramogų mekos“ Malijos. Stalida mėgstama dėl puikių ilgų smėlio paplūdimių. Iš Stalidos patogus susisiekimas su Heraklionu autobusais.

Malija (Malia). Šis kaimelis prasideda iškart už Stalidos, 34 km nuo Herakliono. Jis plačiai žinomas dėl savo paplūdimių, aktyvaus ir linksmo kurortinio gyvenimo. Ypač pamėgta vieta jaunimo tarpe. Jame yra viskas, ko reikia maloniam poilsiui: smėlėtas paplūdimys, daugybė viešbučių ir restoranų, suvenyrų parduotuvių. Nedidelėse, romantiškose gatvelėse yra graikiškos tavernos, kurios pasiūlys nacionalinių Kretos patiekalų. Malijos rajone yra vienas iš derlingiausių žemės plotų, kuriame veisiami obelų sodai, daržai, kuriuose augina daržoves ir specialios rūšies mažus, bet labai saldžius bananus.

Lasičio regionas

Spinalonga – tai šiaurės vakarų Elundos įlankos dalyje esanti sala-uola, ant kurios stovi tvirtovė, vienas ryškiausių Kretos istorijos paminklų. Ji padėjo saugoti senovinį Olundos miestą – dabartinę Elundą – nuo priešų. Saracėnų laikais krikščionys čia slapstėsi nuo persekiotojų. Nuo seno raupsuotiesiems nebuvo leidžiama gyventi miestuose, juos visi vydavo šalin, laikydavo nešvariais ir nuodėmingais, todėl maždaug iki 1955 m. čia buvo paskutinė Europoje raupsuotųjų kolonija. Į salą persikelti galima iš nedidelio žvejų kaimelio šalia Elundos. Už tvirtovės aplankymą reikia mokėti 6 EUR.

Vai paplūdimys – turbūt garsiausias paplūdimys Kretoje. Tai palmėmis apaugęs smėlio paplūdimys natūralioje įlankoje, nuo jūros apsuptas uolų. Čia auga palmių rūšis, kurios niekur daugiau nėra. Iki Vai važiuojama vaizdinga ir kalnuota pakrante, o atvykusieji linkę praleisti visą dieną prie jūros. Prieš paplūdimį yra autobusų aikštelė, joje galima palikti automobilį ir paeiti 200 m pėsčiomis. Šalia yra barų, restoranų ir vietinės reikšmės kioskelių.

Lasičio plokščiakalnis, esantis rytinėje Kretoje, garsus tuo, kad jo oloje, kaip byloja legendos, gimė vyriausiasis graikų dievas Dzeusas. Pėsčiomis ar ant asiliukų pasiekus aukštai kalnuose esančią „Dikti“ olą, galima nusileisti į jos vidų ir pasižvalgyti į stalaktitus ir stalagmitus. Čia vinguriuoja ir požeminė upė. Slėnis vadinamas tūkstančio malūnų slėniu, nes kažkada čia buvo gausu malūnų.

Kurortai:

Sisis (Sisi). Šiame jaukiame žvejų miestelyje dvelkia ramybe ir poilsiu. Čia nerasite naktinių klubų, minios žmonių, kavinių. Kurorte yra keli geri restoranai, kuriuose galima pasilepinti šviežia žuvimi bei kitais graikų virtuvės patiekalais. Šiauriniame Kretos krante įsikūręs kurortas puikiai pritaikytas maudynėms Egėjo jūroje. Nors paplūdimiai ir nedideli, vietos atsiras kiekvienam. Čia trumpam pamiršite civilizacijos rūpesčius, klausysitės jūros ošimo, grožėsitės plūduriuojančiais laiveliais krantinėje. Iš čia galima lengvai pasiekti Malijos kurortą, kuris garsėja linksmu kurortiniu gyvenimu.

Agios Nikolajas (Aghios Nikolaos). Turistai, aplankę keletą Kretos kurortų, pripažįsta, kad šis miestas skiriasi nuo visų kitų. Ant trijų kalvų įkurtas Aghios Nikolaos yra meniška, rami, tinkama poilsiui ir tuo pačiu nuolat veiksmo bei šurmulio pilna vieta. Šis kurortas įkurtas vietoje, kurioje kadaise gyveno graikų protėviai, todėl galima rasti senųjų namų žymių. Šiame miestelyje yra trys priėjimai prie vandens: ežeras ir uostas, Kitroplatios paplūdimys ir Marina. Viena mėgstamiausių Aghios Nikolaos vietų – Voulismeni ežeras, siaura įlankėle susijungęs su jūra. Pasakiško grožio telkinys apsuptas daugybės kavinukių bei restoranų – tai nuolatinė susitikimų vieta tiek vietiniams gyventojams, tiek turistams. Čia rasite viską, ką ir kituose tradiciniuose kurortuose – kavines ir restoranus, daugybę parduotuvių, paplūdimį ir nuostabų atsiveriantį pakrantės kraštovaizdį.

Elunda (Elounda). Čia galima rasti daugybę puikaus dizaino viešbučių ir baseinų, parkų pasivaikščiojimams ir sportui bei įstabiai gražių sodų, jaukių restoranų ir kavinių bei įprastą krantinę. Svarbu paminėti, kad vykstant į Elundą sutaupyti turbūt nepavyks, nes tai vienas brangiausių miestelių Kretoje, tviskantis prabanga ir elegancija. Jei norite pamatyti kažką ypatingo ir šiek tiek atsiriboti nuo tradicinių kurorto malonumų, verta apsilankyti šalia esančioje istorinėje Spinalogos saloje, kurioje stovi kadaise venecijiečių statyto senovinio akropolio griuvėsiai.

Kreta itin gražių paplūdimių labai daug neturi. Pakrantės daug kur uolėtos. Rytinėje salos dalyje smėliuko galima rasti tik geresnių viešbučių paplūdimiuose, į kuriuos šiaip nepateksi. Smėlio paplūdimių daugiau yra aplink Retimno.

Naudinga informacija

Valiuta. Kretoje piniginis vienetas – euras. Bankų darbo laikas: pirmadienį-ketvirtadienį nuo 8 iki 14 val., penktadienį ir šeštadienį – nuo 8 iki 13.30 val.

Arbatpinigiai. Jei arbatpinigiai nėra įtraukti į sąskaitą, pakanka palikti 10% nuo visos sumos. Įprasta smulkių pinigų palikti ir kambarinėms.

Kalba. Kretos gyventojai kalba graikų kalba. Egzistuoja dvi jos formos: oficiali literatūrinė (kafarevusa) bei šnekamoji (dimotika). Dauguma vietinių gyventojų (ypač dirbančių turizmo srityje) gerai kalba ir kitomis kalbomis: anglų, vokiečių, prancūzų, italų.

Sveikata. Patariama negerti vandens iš krano. Geriau jį pirkite buteliukuose, kurių galima įsigyti kiekviename bare, restorane ar parduotuvėje. Pirmosiomis dienomis venkite ilgai būti saulėje, nes galite perkaisti. Nepamirškite galvos apdangalo, akinių nuo saulės ir apsauginio kremo. Privalomų skiepų keliaujantiems į Kretą nėra. Pasirūpinkite sveikatos draudimu, kuris garantuos būtinos medicininės pagalbos užsienyje.